Van, akire nem vonatkozik

A tényellenőrző program azonban nem mindenre és nem is mindenkire vonatkozik. Nem ellenőrzik például azokat a tartalmakat, amelyek a megírás pillanatában igaznak minősültek, vagy a posztban nem szerepel ellenőrizhető állítás. Ide tartoznak továbbá a vélemény posztok és a politikai beszédek is! Ez utóbbi nagy felháborodást váltott ki a hazai politikai közéletben is. Záborszky Ede a Mandinernek adott interjújában kifejtette:

„A Facebook nem jelöl meg aktív politikusokat. Ettől függetlenül persze vannak közéleti tartalmak, de ezek inkább olyan hamisítványok, ahol a politikus maga is áldozat, például el van torzítva az arca, mintha fintorogna valamire. Amennyiben egy politikus is megoszt egy olyan bejegyzést, amely meg lett jelölve, akkor természetesen az ő posztja alatt is megjelenik a figyelmeztető üzenet, de ez az ő döntése.”

otthoni munkavégzés facebook
fotó: Pixabay/Simon

Amennyiben valaki nem tartja jogosnak a program minősítését, úgy reklamációval élhet, vagy lehetősége van helyreigazítást közzétenni. Ezt azonban minden esetben jeleznie kell a tényellenőrző szervezeteknek is.

Ha érdekel miként terjedtek a közösségi felületeken az álhírek, olvasd el korábbi cikkünket is: Koronavírus és Fake News: a közösségi médiában terjed a legtöbb álhír

1
2