Az IoT eszközök, például az okosórák által biztosított kényelem érdekében sokszor hajlamosak vagyunk feláldozni még a biztonságunkat és az érzékeny adatainkat is. Kényelmes megoldás lehet a háztartásunk nagy részének okostelefonról történő irányítása, de biztos, hogy eközben nem tesszük ki veszélynek a családunkat?
Már mindenünk okos, hova vezet ez?
Az IoT az Internet of Things, azaz a dolgok internetének rövidítése. Azok az eszközök sorolhatók ide, amelyek képesek más eszközzel/eszközökkel kétirányú kommunikációt folytatni. Mi már a digitális világ összekapcsolt hálózatában élünk, amely intelligens háztartási készülékek egész sorával árasztotta el háztartásainkat. Például okos teáskannákkal és virágcserepekkel és okosnövényekkel. Van intelligens ajtócsengőnk, amely segít nekünk az okostelefonunk révén ellenőrizni, hogy ki áll az ajtónk előtt. Vannak okosóráink, hogy felügyelhessük gyermekeink tartózkodási helyét. És fitneszalkalmazásaink – néha ajurvédikus okosóra formájában – , melyekkel nyomon követhetjük fizikai jólétünket. Mindez ugyan megkönnyíti az életünket, de nem jelenti azt, hogy biztonságosabbá is teszi azt.
A gyártók sokszor a gyors megjelenést, az azonnali hasznot helyezik előtérbe, melynek következtében a biztonsági szempontok háttérbe szorulnak. A sebezhetőségek utólagos javítása nehéz feladat, vagy egyáltalán nem megoldható, így az IoT eszközök könnyen támadhatóvá válnak. „Az IoT eszközök esetében a kibertámadók magukat az okoseszközöket támadják, gyakran a felhasználó bevonása vagy megtévesztése nélkül, közvetlenül kihasználva a sebezhetőségeket vagy a gyenge biztonsági megoldásokat”– mondta Csizmazia-Darab István, az ESET termékeket forgalmazó Sicontact Kft. biztonsági szakértője.
A cikk a következő oldalon olyan kütyükkel folytatódik, amelyek használatával a kényelem oltárán áldozzuk fel a személyes adatainkat.