aszfaltba épített lámpa fiatalok
Sok országban az aszfaltba épített lámpával figyelmeztetik a telefonozó gyalogosokat; fotó: rawpixel.com

Az okostelefonok megjelenése az utca képét is átalakította. Az utcákon megjelenő, lehajtott fejjel közlekedő, kezükben okostelefont tartó gyalogosok – csúnya kifejezéssel „zombik” – mindennapos jelenséggé váltak. A környezet számukra mellékesként létezik, ha pedig fülhallgatót is használnak (főleg aktív zajszűrőset), a külső környezet megszűnik. Elég egy apró figyelmetlenség és a baleset bekövetkezik. Több országban elterjedt már az aszfaltba épített lámpa, ezt használják a telefonozó gyalogosoknak az „ébresztésére”.

A gyalogos nem is sejti, mekkora veszélynek van kitéve

Az okoseszközök használata még mindig csak felfutó fázisban van: egy 2016-os nemzetközi tanulmány alapján a gyalogosok 17%-a rendszeresen használja közlekedésekor az okos telefonját. Van, aki telefonál, míg mások zenét hallgatnak, szöveges üzeneteket küldenek, vagy az egyre gyarapodó számú alkalmazások egyikét használják. Azaz közlekedésük során nem, vagy nem kellően figyelnek. Például simán leléphetnek az úttestre akkor is, ha épp piros a lámpa. És akkor következzen pár riasztó számadat…

aszfaltba épített lámpa augsburg
Gyalogos figyelmeztető lámpa Augsburgban

30 km/óra feletti elütési sebességgel a súlyos sérülés bekövetkezte nem kérdéses, míg ha a gyalogost egy 50 km/órával, vagy gyorsabban haladó jármű üti el, akkor magas a halálozási kockázat. Persze, a sérülés foka sok tényezőtől függ, többek között az elütés jellegétől, a gyalogos korától és testmagasságától, az úttestre esés körülményeitől, valamint a jármű jellegétől. Autóbusz, vagy tehergépkocsi általi elütés súlyossági foka általában magasabb, mint ha személygépkocsival gázolnak el valakit, míg ha sínen közlekedő jármű elé lép a gyalogos akkor minimális a túlélési esélye.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

1
2
3