A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került magyarországi művészeti szcéna támogatása és a látogatók biztonsága is kiemelt figyelmet kap a 10. Art Market Budapest kortárs művészeti vásár. A közlemény szerint a vásáron a piacon már bevezetett művészek mellett a fiatalabb alkotói generáció is képviselteti magát. Az utazási nehézségek ellenére külföldről is érkeznek vendégek, hiszen csaknem húsz ország kiállítói jelezték részvételi szándékukat. A vásárt október 22. és 25. között tartják meg a Millenáris Park kiállítótereiben és parkjában.
Art Market Budapest Virtual
Habár a vártnál sokkal több külföldi kiállító vesz részt a vásáron, a kiállítók egy része így is távolmaradásra kényszerült, ezért az esemény digitális kiállítási platformot hoz létre. A szervezők szándékai szerint az újonnan kifejlesztett, online kiállítótér Art Market Budapest Virtual néven, határokon átívelve kapcsolja össze a kiállítókat a műgyűjtők és művészetfogyasztók kiterjedt nemzetközi hálózatával.
Szimbolikus jelentőségű gesztusként hívják fel a figyelmet a szervezők a Kortárs Galériák Egyesülete által létrehozott, központi kiállítási szegmensre. Különleges fejlemény az is, hogy idén a külföldi galériák egy része is az általuk képviselt magyar művészekre helyezi a hangsúlyt.
Központi szerepet kapnak a magyar értékek
Mint a szervezők kiemelték, az Art Market Budapest mintegy 150 programja is a magyar művészeti értékekre igyekszik irányítani a hazai közönség figyelmét. A kultúrafogyasztók érdeklődésének felkeltése érdekében az AMB a JCDecaux közreműködésével például Budapest központi helyszínein művészeti kiállítást szervez, a szabadtéri tárlaton bemutatott műtárgyak eredeti példányai pedig a művészeti vásáron lesznek láthatók.
A szervezők szándékai szerint Közép- és Kelet-Európa kortárs művészetének nemzetközi bemutatását is szolgálja a 30 (thirty) FREE művészeti program, amely a 30 évvel ezelőtt a régióban lezajlott rendszerváltásról emlékezik meg azzal, hogy a volt kommunista országokból érkező kiállítók közreműködésével a korszak művészetét eleveníti fel, illetve a társadalmi változásokra adott alkotói reflexiókat mutatja be.
Forrás: MTI