Letolásra és villogásra néha tettlegesség a válasz
Leginkább a sávváltáskori tolakodást, valamint a kis követési távolság tartását, vagyis a letolást említették a megkérdezettek, mint leggyakrabban előforduló agressziót. Emellett a villogást, az irányjelzés nélküli sávváltást róják fel egymásnak az autósok. A nagyon agresszív viselkedéssel ritkábban találkoznak: ide sorolható az elsőbbségadás tudatos elmulasztása, a besorolás durva kikényszerítése, a büntető magatartás, például a másik akadályozása fékezéssel. A mutogatás, fenyegetés sem gyakori, viszont annak érezzük, hiszen a többinél felkavaróbb esemény.
Érdekesek az agresszív viselkedés kiváltotta reakciók. A legtöbben csak magukban dühöngenek, sok vezető tudomást sem vesz az esetről vagy megértően viselkedik – gondolván, hogy biztos siet a másik, azért vezet durván. Ám nem ritkák a balesetveszélyes reakciók, például a „felveszem a kesztyűt” viselkedés szülte versenyzés. Illetve többen pánikba esnek, és durva kormánymozdulattal, vészfékezéssel reagálnak. A legkevesebben a stresszes eset után kiállnak pihenni és megnyugodni, és persze az ellentéte is igaz: van, aki a tettlegességig képes folytatni a vitát.
Az agresszív vezetés és a szabálykövetés olykor kéz a kézben jár
Persze, mint mindenre, az agresszív vezetésre is akad bőven magyarázat az így cselekvő sofőröktől. A legjellemzőbb az időhiányra való hivatkozás – gyorsabbnak tartott vezetési stílussal spórolnak időt.
Érdekes, hogy azok a megkérdezettek, akik már törtek autót zaklatott idegállapotban, a személyes problémákat jelölték meg a legfőbb kiváltó okként. Egyre inkább előtérbe kerülő jelenség az is, hogy az agresszív viselkedést az indokolatlanul lassan, bizonytalanul haladók váltják ki sokszor az alapvetően szabálykövető autósokból is. Ez utóbbi jelenség gyakorisága várhatóan nem fog csökkenni, hiszen sokszor az idősebb, már romló érzékszerű, reflexű vezetők haladnak indokolatlanul lassabban. Hiszen így érzik úgy, hogy biztonsággal tudják uralni az autót. Mivel a jogosítványszerzés a hetvenes-nyolcvanas években vált általánossá Magyarországon, értelemszerűen tovább fog nőni az autót vezetők között a korátlag, hiszen az akkor autóba ülők mára idős, idősödő emberré váltak a korjellemzőkkel.
Lapozz, hogy megtudd, mit lehet tenni az agresszív vezetők ellen!