Egészségügy, oktatás, jövőkutatás
A digitális oktatás témáját járja körbe Csapó Benő neveléstudományi kutató. Előadásában az infokommunikációs technológiák által nyújtott lehetőségeket mutatja be az oktatás szemszögéből. A rendezvényen a számítógépes nyelvészet eredményeiről számol be Kornai András matematikai nyelvész Újabb fejlemények a szójelentés matematikájában címmel. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató pedig arról tart előadást, hogy a hatalmas adatmennyiséggel „dolgozó” mesterséges intelligencia hogyan segítheti a szakmai döntéshozatalt az egészségügyben. A magyar tudomány ünnepe rendezvénysorozat során Vokó Zoltán orvos, epidemiológus a magyarországi magas halandóság problémájának megoldásához vezető útról, a modern népegészségügy jellemzőiről tart előadást.
Hálózatkutatás és járványok
A kiemelt előadások között Röst Gergely matematikus konkrét példákon keresztül mutatja be, miként is segít a matematika a 21. század problémáinak megoldásában. A hálózattudomány is a matematika eszköztárát használja fel a társas érintkezési, mobilitási és szociális kapcsolatok mintázatainak vizsgálatához. Ez alapvető a modern, adatalapú hálózati modellek megalkotásához. Karsai Márton hálózatkutató az ilyen modellek hatékonyságát mutatja be a fertőzések terjedésének előrejelzéséhez. Mag Kornélia statisztikus pedig arról beszél, hogyan teszi a gépi tanulás hatékonyabbá az adatok előállításának folyamatát a valóságot számszerűen leíró statisztika területén.
Kereszturi Ákos planetológus tudománynépszerűsítő előadásában arra keresi a választ A magyar tudomány ünnepe alkalmából, hogy a Mars űrszondás kutatása hogyan segítette és segíti a Földön kívüli élet keresésének stratégiáját, irányait.
A rendezvénysorozat teljes programja a Magyar Tudományos Akadémia honlapján érhető el.