A pneumatikus, azaz levegővel felfújt abroncsok lényegében az autógyártás óta elválaszthatatlanok az autóktól. A kerék, azon is a gumi az, ami közvetlenül érintkezik az útfelülettel, így aztán hiába a legerősebb motor, a legjobb futómű vagy a legpirosabb karosszéria, a kocsi a kerekek, gumik és a benne lévő túlnyomásos levegő nélkül mit sem ér. A megoldást a defektmentes gumi adhatja.
Egy defekttel pedig búcsút is inthetünk a levegőnek – a biztonsági kockázatról nem is beszélve -, de a rendszeres guminyomás beállítására sem fordítanak elég figyelmet az autóvezetők.
Több milliárd liter üzemanyagot tékozlunk el
Az alacsony abroncsnyomás túlfogyasztást okoz, évente több milliárd liter üzemanyagot pazarolnak el emiatt. Egyúttal a gumik is sokkal gyorsabban kopnak, ha az abroncs nyomása 20 százalékkal alacsonyabb a kelleténél, az autó futásteljesítménye pedig ezáltal 20 százalékkal kevesebb lesz. Túl magas nyomás esetén pedig romlik a tapadás, nő a fékút, és a menetkomfortra is rossz hatással van. Nem véletlen, hogy manapság már minden autót felszerelnek guminyomást érzékelő szenzorral, ami figyelmeztet a helytelen levegőnyomásra.
Sajnos azonban a guminyomás ellenőrzése és beállítása sem mindig egyszerű. Hiszen találnunk kell egy benzinkutat, ahol van működő és pontos légkompresszor, ami sokszor hosszadalmas, idegőrlő procedúra lehet.
Évente a világon 200 millió gumiabroncsot dobunk ki defekt miatt
Örökre búcsút inthetünk ezeknek a gondoknak az ismert gumiabroncs gyártó vállalat nem pneumatikus, azaz levegő nélküli abroncsaival. Az Uptis (Unique Puncture-proof Tire System, azaz egyedi defektmentes abroncsrendszer) a kereken két éve bemutatott Vision tanulmány továbbgondolása. Egyelőre ugyan az Uptis is csak prototípus, de a GM-mel együttműködve az elektromos Chevrolet Bolt-on már élesben tesztelik a megoldást. És ha minden jól megy, 2024-ben indulhat a sorozatgyártás.
A Michelin az Uptisról csupán annyit árult el, hogy kompozit anyagának és lamellás felépítésének köszönhetően hasonlóan komfortos, mint a hagyományos, levegős abroncsok, vagyis rugózik, illetve csillapítja a rázkódást. Előnye, hogy használatával nincs lapos gumi, sőt elméletileg teljesen kizárt a defekt lehetősége. Ezért nincs szükség pótkerékre sem, ami holt tömeg az autóban. És nem mellékesen az Uptis nem igényel karbantartást, azaz nem kell a légnyomást rendszeresen ellenőrizni.
És mi a defektmentes gumi hátránya?
Nem véletlen, hogy a gyártás csupán 5 év múlva lehet esedékes, hiszen sok-sok tesztkilométerre lesz szükség ahhoz, hogy bebizonyosodjon, mind tartósságban, mind menetstabilitásban, mind biztonságban megállja a helyét. Egy dolgot azonban előre borítékolhatunk: egy levegős abroncshoz mértén borzasztóan drága lesz.
Az pedig egy újabb kérdés, hogy meg fog-e változni a defektmentes gumiabroncs elterjedésével a Michelin ikonikus figurájának az alakja, amely mindig is a levegővel felfújt abroncsokra utalt.
Fotók: Steve Fecht/General Motors