Rendszeresen szervizelted az 1991-es hármas Golfodat, Audi 80-asodat, vagy a Passat kombidat? Akkor rövidesen jöhet az old timer rendszám, és innentől már így közlekedhet kedvenc autód. Ennek pedig rengeteg előnye van: ha egy autó megkapta az OT, vagyis az old timer rendszámot, nem kell fizetni a teljesítményadót, ráadásul kedvezményes a kötelező biztosítás és 5 évre szól a műszaki vizsga érvényessége. Mindehhez azonban egy-két feltételt teljesíteni kell.
Íme, az old timer rendszám feltételei
Az első lépés a muzeális minősítés megszerzése, ami akkor sikerülhet, ha a jármű eredeti műszaki jellemzőit nem változtatták meg, vagy az eredeti jellemzőknek megfelelően állították helyre. Természetesen nem kaphatja meg a muzeális minősítést az az autó, amely nincs megfelelő esztétikai állapotban. Ez azt jelenti, hogy minimum újszerű állapotban kell lennie.
Ugyancsak elengedhetetlen, hogy a forgalomba helyezés előtti műszaki átvizsgálás során járműnek a gyártási időnek megfelelő műszaki megoldásokat kell felmutatnia. Csak így kaphat mentességet a mai műszaki követelmények alól. Az utolsó lépés a Központi Okmányirodában való ügyintézés.
Veterán vagy nosztalgia?
Az OT-rendszám ugyan meghatároz egyfajta kategóriát, de az Autóklub összesítése szerint egy muzeális jellegű 30 éves autó még nagyon nem veterán, hanem csak a nosztalgia III. osztályba sorolható:
a) az 1905. év előtt gyártott jármű az antik (A),
b) az 1905. és 1919. között gyártott jármű a veterán (B),
c) az 1919. és 1931. között gyártott jármű a klasszikus I. (C),
d) az 1931. és 1946. között gyártott jármű a klasszikus II. (D),
e) az 1946. és 1961. között gyártott jármű a nosztalgia I. (E),
f) az 1961. és 1971. között gyártott jármű a nosztalgia II. (F),
g) az 1971. után, de legalább 30 naptári évvel a minősítés éve előtt gyártott jármű a nosztalgia III. (G) kategóriába tartozik.
Egy személygépkocsi muzeális jellegének megállapítása ugyan bruttó 38 944 forintba kerül, de a muzeális minősítés és műszaki vizsga öt évig érvényes az old timer rendszám esetén. Az ismétlődő vizsgálatok a fenti sorrendben történnek, azzal a kivétellel, hogy a Központi Okmányirodai ügyintézés csak adatváltozás esetén szükséges.
Forrás: DasBlog