Az elmúlt években hatalmas fejlődésen mentek keresztül az elektronikus vezetőtámogató rendszerek. Az autók egyre hatékonyabban ügyelnek utasaik és a közlekedés további résztvevőinek a biztonságára. Ahhoz azonban, hogy még jobb eredményeket érhessünk el, nem elég a járműveket egymástól elszigetelten tökéletesíteni. Hálózatba kell kapcsolni biztonsági rendszereiket, hogy egymással és az infrastruktúrával kommunikálva minden korábbinál hamarabb és eredményesebben ismerhessék fel a vészhelyzeteket, és tehessenek lépéseket azok elhárítására.
Az évtized végére elkészülhet a Toyota innovációja
A Toyota stratégiai együttműködési megállapodást kötött az NTT (Nippon Telegraph and Telephone Corporation) távközlési vállalattal, hogy az évtized végére együtt kiépítsenek egy olyan, mesterséges intelligencián alapuló rendszert, amely alkalmas ezeknek a céloknak a megvalósítására.
Az alapokat ehhez részben az az innovatív optikai és vezeték nélküli hálózat (IOWN) adja, amelyet a japán gazdaság harmadik legnagyobb szereplőjeként, illetve a világ negyedik legnagyobb telekommunikációs cégeként jegyzett NTT fejlesztett ki. Ez az intelligens kommunikációs infrastruktúra képes alkalmazkodni a városi, külvárosi és vidéki térségekben előforduló, különböző környezetekhez és forgalmi helyzetekhez. Az IOWN adatközpontok megerősítésével, a számítókapacitás növelésével megvalósítható a valós idejű adatfeldolgozás. Ez kulcsfontosságú ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia által kielemzett információkat ne csak statisztikák felállítására, hanem ténylegesen a közvetlen, azonnali balesetmegelőzésre lehessen felhasználni.
A beláthatatlan kereszteződésekben is megelőzhetők lehetnek a balesetek
Habár a hálózat elsődleges célja a balesetek csökkentése, alkalmazásával a közlekedés egésze is hatékonyabbá tehető. Azaz csökkenthető az energiafelhasználás (üzemanyag-fogyasztás), és lerövidíthetők a menetidők. Ebben elengedhetetlen szerep jut azoknak a szoftveralapú járműveknek (SDV), amelyek a Toyota által pontosan egy évvel ezelőtt bemutatott Arene operációs rendszer új generációira épülve kínálhatnak teljes vagy részleges önvezető képességet, illetve a jármű és a környező infrastruktúra közötti (V2X), kétirányú kommunikációt.
A nagy számítókapacitású hálózat és az intelligens járművek összehangolása olyan helyzetekben is hatékonyan elősegítheti a balesetek elkerülését, amelyekben a jelenlegi technológiák még csak kezdetleges eredményeket mutathatnak fel. Ilyenek a beláthatatlan kereszteződések, a kedvezőtlen időjárási viszonyokon vagy a nagy forgalmú autópályákra történő felhajtás is.
A Toyota és az NTT már 2025-ben elkezdi a közös munkát, 2028-tól kísérleti projektekben vezetik be a komponens technológiákat, majd várhatóan 2030-tól megkezdődhet a rendszer széles körű bevezetése.
Ezt se hagyd ki:
- 3+1 téli program, amivel feltöltődhetsz az év végi hajtásban
- Kia EV3 bemutatón jártunk
- Egyediség és stílus: amikor két prémium brand találkozik