A turistákat zavarba ejtő japán vécék felszereltségéről, a csúcstechnológiájú öblítő, szárító, fertőtlenítő funkcióikról és azok falra ragasztott használati utasításáról talán még az is hallott, aki a közelében sem járt a szigetországnak. A közvetlenül a csésze mellett vagy a mögöttes falon elhelyezett vezérlőpanelen számos gomb található, mindnek más a feladata, így aztán kiválóan alkalmas arra, hogy ne csak az illemhelyet, de használója komfortérzetét is javítsa. A járványhelyzet azonban rávilágított a rendszer problémájára: a jelenlegi csúcstechnológiával sem sikerült még kizárni a felhasználási folyamatból az emberi kezet. Legalábbis eddig.
Japán vécék, ahol a kényelem is fontos
A japánok nemcsak a nyilvános helyeken, otthonaikban is megadják a módját az illemhely látogatásának: a mellékhelyiségben külön papucsot használnak, amelyet a mosdó elhagyása után másik lábbelire cserélnek. A tisztítás, fertőtlenítés mellett ugyanúgy gondoskodnak a kényelemről. A fali vezérlő paneleken beállítható az ülőke fűtése, a spriccelő víz hőmérséklete és az ihletet adó zene műfaja is. Az ilyen vezérlők plasztikfelületéhez azonban hozzá kell érni, a gombokat meg kell nyomni, és ha ezt egy nyilvános mosdóban kell megtenni, még nagyobb a kockázata a rajta megtelepedő baktériumok és vírusok terjedésének. Ebből kiindulva kezdett gondolkodni az autóiparban visszapillantó tükröket gyártó, sizuokai székhelyű Murakami-csoport, amely ezúttal a toalettek világába csatornázta be szakértelmét – írja cikkében a Soranews24.com.
A részletesen kidolgozott megoldás a kiotói székhelyű Parity Innovations startuptól érkezett, így az elmúlt hónapokban velük karöltve dolgoztak azon, hogy megszüntessék a jelenlegi nyomógombos paneleket a japán vécékben, és lecseréljék egy virtuális típusúra. Pont úgy néz ki, mintha a kivetített kezelőfelület hologramszerűen jelenne meg a felhasználó előtt. A lebegő piktogram technológia névre keresztelt módszer lehetővé teszi, hogy a szokásos érintőpanelhez hasonlóan kezeljük a képet, a beépített infravörös érzékelők ugyanis azonnal felismerik az emberi ujjat, amint az közelít hozzá. A képszerűen lebegő vezérlőegység ugyanolyan ábrákból és kifejezésekből áll, mint a falra szerelt társa. Ugyanakkor itt a tényleges nyomkodás helyett elég ujjunkat a piktogram fölé emelni, és ily módon utasítást adni.
A technika jól jöhet a konyhában is
A fizikai érintést ténylegesen kizáró technológiával a fürdőszobán kívüli felhasználások egész tárháza nyílhat meg. Csökkentheti például a vírusok terjedésének kockázatát az ATM-automatáknál, a panelházak és irodaépületek liftjeiben. A lebegő vezérlőtechnika jól jöhet a konyhában is, amikor vizes kézzel nyúlnánk a botmixerhez vagy az elektromos kenyérszeletelőhöz. A Murakami-csoport ugyanakkor egyelőre csak a japán vécék fejlesztésére fókuszál. Jelenleg a hologram-technológián alapuló panelek 2022-es sorozatgyártását készítik elő. Egy olyan technológia van a kezükben, amely képes megváltoztatni a világot. A közeli jövőben az egyre intenzívebben terjedő fertőző betegségek elkerülése miatt ugyanis egyre nagyobb szükség lesz az érintés nélküli alternatív megoldásokra életünk legkülönbözőbb mindennapi tevékenységeiben.
Fotó: Murakami; Áttetsző nyilvános WC-ről fotó: © Satoshi Nagare / The Nippon Foundation
Forrás: Kreatív Online