Korábban csak a legvadabb (filmes) fantáziákban kaptak helyet azok a technikai vívmányok, amelyek mára a mindennapi életünk részét képezik. A távoli jövő újítása volt korábban az okostelefon, a beszélő robot és az önparkoló autó is, ám az ikonikus filmek elképzelései igen hamar alatt valósággá váltak.
Kitt, az önparkoló autó
Képzeljük el, hogy az autónk jelez, amikor úgy érzi, fáradtak vagyunk, visszafordítja a saját kormányát, ha nem tartjuk megfelelően a sávot, beparkol helyettünk. Vagy éppen előre jelzi, milyen közlekedési táblára kell figyelnünk vezetés közben. Talán ez sokakat a ‘80-as években népszerűvé vált Knight Rider KITT-jére emlékeztet, pedig a jövő hozzánk is megérkezett és virtuális asszisztens áll rendelkezésre a legújabb autókban.
Videótelefonálás az űrből
Ma már teljesen normális, hogy akár a világ másik végével is bármikor élő kapcsolatba kerülhetünk a FaceTime, a Skype vagy számos más program segítségével. Nem csak a magánélet, de sokak számára a munka egyik fontos eszköze is a videótelefonálás. Gondoljunk csak bele, mennyire elképzelhetetlen lehetett ez a nézők számára akkor, amikor a ‘60-as években a Star Trek Kirk kapitánya intézte beszélgetéseit a virtuális kijelzőn keresztül a tévében.
Okostelefonok és tabletek
Ugyancsak a ‘60-as évek ikonikus filmje a 2001: Űrodusszeia, amelyben a Discovery fedélzetén a két űrhajós, Dave Bowman és Frank Poole olyan lapos és karcsú “newspod” nevű eszközt használ videónézésre, amely megtévesztésig hasonlít a mai tabletekre. A ’90-es évek végén Bierce Borosman főszereplésével bemutatott James Bond film az okostelefonok lehetőségeit feszegette, jövőbe mutató kütyüje alkalmas volt ajtók kinyitására, autóvezetésre vagy akár ujjlenyomat leolvasásra is. Összevetve a mai fejlesztésekkel, egyik eszköz sem állt távol a jövő, vagyis most már a jelen valóságától.
Okosóra
Az amerikai képregényszereplő, Dick Tracy ikonikussá vált okos órájával, pontosabban „csukló rádiójával” 1946 januárjában vette le először a közönséget a lábáról. Az óra pedig nem csak az időt mutatta, de kommunikációra is képes volt, vagyis telefonálni is lehetett vele. Rá hatvan évre megjelent az első valódi okosóra, az Apple Watch, amely túlszárnyalta a második világháború utáni képregényírók minden képzeletét. Ma már teljesen általános, hogy az okosóránkkal telefonálunk, pedig 2015 nem is volt olyan régen.
Beszélő robotok
Talán a robotok és a mesterséges intelligencia lehetőségei foglalkoztatták a sci-fi írókat és filmeseket az elmúlt évszázadban leginkább. Megszámlálhatatlan formában láthattuk már, milyen lehet a jövőben a robotokkal élni. Mindez pedig már nem a távoli jövő, melynek legjelentősebb úttörője Sophia, aki állampolgárságot is kapott. Sophia-t mesterséges intelligenciával vértezték fel és gyakorlatilag egy arccal rendelkező chatbot. Sophia folyamatosan tanul, emellett pedig emberi gesztusokat is tesz, reakciói teljesen az emberekére emlékeztetnek.