Kezdőlap Autók DMB Kisokos Kikészít az ünnepi őrült forgalom? Segítünk, hogy baleset nélkül megúszd ezt az...

Kikészít az ünnepi őrült forgalom? Segítünk, hogy baleset nélkül megúszd ezt az időszakot

Ha nem rögzítjük a csomagokat, könnyen balesetet okozhatunk - ez a szabály a Mikulásra is vonatkozik! (fotó: 123RF)

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a közúti balesetek száma évről-évre növekszik. A tavaszi, nyári időszakhoz képest a téli hónapokban ugyan valamelyest csökken a személysérüléses közúti közlekedési balesetek összesített száma, ám átlagosan így is 1100 baleset történik egy-egy téli hónapban, köztük megközelítőleg 50 halálos kimenetelű. A december és az ünnepi közlekedés sem javít az adatokon. A rohanás, stressz, figyelmetlenség és az ünnepekkel együtt járó evés-ivás és szórakozottság további kihívásokat állít elénk. Könnyen megtörténhet a baleset. Szakértőinkkel most abban próbálunk meg segíteni, hogy az ünnepi időszakban mindenki hazaérjen, és a karácsony senkinek se legyen idén fekete.

Ne hagyjuk az utolsó pillanatra!

“Az ünnep szerves része a feszültség – állítja Zerkovitz Dávid munka-szakpszichológus, közlekedési pszichológus. – A jó időmenedzsmenttel viszont sok probléma elkerülhető. A túlhajszoltság, és hogy mindig mindenhol elérhető vagyok, autóvezetés közben is plusz stresszt jelent. Ha mindenáron szeretnénk kitenni magunkért karácsonykor, ne hagyjunk mindent az utolsó pillanatra. Kezdjük el a készülődést időben, és kb. másfélszer annyi időt számoljunk rá, mint amennyit eredetileg terveztünk.”

Akár már ősszel érdemes kitalálni az ajándékokat; fotó: Unsplash/Juliana Malta

Ünnepi közlekedés: télen más, mint nyáron

Ha hajszoltak, stresszesek, ingerlékenyebbek vagyunk, akkor kevésbé figyelünk a vezetésre. “Hiába vagyunk rutinos vezetők, ilyenkor kevésbé figyelünk. Ráadásul többen vagyunk az utakon, kevesebb a parkolóhely, többen kérezkednek be elénk. Gyakrabban kell megegyezni másokkal, több a konfliktuslehetőség, és az időjárás is nehezíti a közlekedést. Hamarabb sötétedik, több a csapadék, nő a fékút. A közérzetünk is más: a kinti hideg ellen befűtjük a kocsit, aztán benn elpilledünk, kevésbé tudunk koncentrálni a melegben. Arról is gyakran megfeledkezünk, hogy az autó is másképp üzemel télen, mint nyáron. Időt kell szánni arra, hogy a jégrétegtől megszabadítsuk, leseperjük róla a havat, ami ugyancsak az időnkből vesz el” – sorolja a közlekedési pszichológus a feszültségforrásokat.

Időbe telik, amíg letakarítjuk a havat a kocsiról, fotó: Pixabay/Skitterphoto

A cikk a következő oldalon folytatódik.

Legyünk inkább engedékenyek

Az utakon ilyenkor mások is feszültek, nemcsak mi. Arról nem beszélve, hogy az ünnepek előtt olyanok is autóba ülnek, akik máskor nem vezetnek, de be kell vásárolniuk, rokonokkal kell találkozniuk. Az ünnepi közlekedés mindenkit kihívás elé állít.

“Muszáj engedékenyebbnek lenni velük, és nem belemenni a konfliktusba. Senkit nem fogunk tudni ott megnevelni, ezért jobb, ha lenyeljük a feszültséget. Ha ez nem megy, még idegesebbek leszünk, és akár baleset is történhet. Fokozottabb érzelmi állapotban pedig nő a kockázatvállalás. A stresszel az egészségi állapotunk is romlik: nő a vérnyomásunk, fáradtabbak vagyunk, ami különösen negatívan hat a vezetésre” – magyarázza a szakember.

A gyalogos és az autóvezető ellenfelek?

Zerkovitz Dávid szerint a gyalogosokra azért kell különösen figyelni, mert nekik nem kell ismerni a KRESZ-t ahhoz, hogy az utcára menjenek. És ezáltal kiszámíthatatlan résztvevői lesznek a közlekedésnek.

A gyalogosnak elsőbbsége van a zebrán! Fotó: chuttersnap/Unsplash

– A látásmód is változik, ha gyalog vagyunk: más a sebességünk, más az észlelésünk, mint az autóvezetőké. Fontos, hogy autós és gyalogos mindig teremtsen szemkontaktust, jelezzünk egyértelműen egymásnak, és ahhoz ragaszkodjunk. Az elkezdett cselekvést úgy fejezzük be a forgalomban, ahogy elkezdtük, ezáltal elkerülhető a félreértés és a baleset. Türelmet kell gyakorolni, bár ilyenkor ebből van a legkevesebb. Minél több konfliktusba keveredünk az ünnepi közlekedés során, annál jobban nő a feszültség. Agresszív hozzáállással olyan dolgokba is belemegyünk, amibe máskor nem.

Ünnepi közlekedés: ittasan ne üljünk autóba!

Nincs olyan, hogy muszáj autóba ülni. Ittasan, lázasan, betegen ne vezessünk! Ha nem vagyunk vezetésre alkalmas állapotban, menjünk taxival, vegyünk igénybe sofőrszolgálatot. Vagy válasszuk a tömegközlekedést, ezáltal rengeteg baleset megelőzhető.

“Az ittas vezetés csőlátást okozhat, rontja a reflexeket. Jóval tovább tart a negatív hatása, mint gondoljuk, még ha jól is bírjuk az italt. A fáradtság növeli az alkalmatlan állapotot, a figyelmünk beszűkül, kevesebb ingert tudunk befogadni. Ráadásul lelassul a gondolkodásunk, kevésbé látunk előre, és hibázunk” – erősíti meg a közlekedési pszichológus.

A követekző oldalon megtudhatod, mit történik, ha nem iszol-eszel rendesen.

Alkoholt nem, de mást kell inni

Talán nem gondolnánk, de nemcsak az ivás, az evés is befolyásolhatja a baleseti statisztikát. “Már az enyhe dehidratált állapot is, amikor a szervezetünkben kismértékű folyadékhiány van, nagymértékben rontja a koncentrációt – avat be a további részletekbe Szűcs Zsuzsanna dietetikus. – Egy korábbi klinikai kutatás kimutatta, hogy ez az enyhe dehidratált állapot olyan hatással van a vezetési képességünkre, mintha enyhén ittasan vezetnénk. Ezért, ha autóba ülünk, hosszabb útra indulunk, legyen nálunk innivaló. Olyasmi is, ami a víz mellett a figyelemre pozitívan ható anyagokat is tartalmaz, például tea, amiben koffein és egy kis cukor vagy méz is van.

A kávéban lévő koffein egy kis időre segíthet ébren maradni; fotó: Pixabay/grizzlybear-se

Sokan azért nem isznak az autóban, hogy ne kelljen mosdószünetet tartani. A dietetikus javaslata az, hogy inkább hagyjunk magunknak több időt, akár többszöri megállási lehetőséggel, és igyunk félóránként néhány kortyot menet közben, hogy a folyamatos folyadékfogyasztás biztosítva legyen az ünnepi közlekedés során is.

A baleset megelőzhető, ha odafigyelünk, hogy mit eszünk

Az üres gyomor és az alacsony vércukorszint sem tesz jót a koncentrálóképességnek. Megnő a reakcióidő, és ez a vezetési teljesítményre is negatívan hathat.

Vezetéshez könnyű ételeket válasszunk, fotó: 123RF

“Ha hosszabb útra indulunk, készítsünk magunknak néhány falat ennivalót. Elindulás előtt együnk például egy rostos kenyérből készült kis szendvicset, néhány darab korpás kekszet gyümölccsel vagy joghurttal, esetleg durumlisztből készült tésztát könnyű paradicsomos szósszal. Ezek kiegyensúlyozottan emelik meg a vércukorszintet. Ne együk túl magunkat, mert ha túlterheljük a gyomrunkat, azzal épp az ellenkező hatást érjük el. Az agyi vérkeringésnek nem teszünk jót vele, csökkenhet a koncentráció. A szénhidrát anyagcsere zavarral küszködők (pl. cukorbetegek) különösen figyeljenek oda, mit és mennyit esznek, mert a szellemi teljesítőképességet nagymértékben befolyásolja a vércukorszint. Inzulinrezisztencia esetén étkezés után fél órával beüthet a kajakóma. Ez egy nagyon tompa, nagyon fáradt, energiahiányos állapot. Aki ettől szenved, vagy gyanakszik, hogy ilyen problémája van, kerülje a finomított cukrokat tartalmazó élelmiszereket. Inkább lassan felszívódó szénhidrátot fogyasszon vezetés előtt” – kéri nyomatékosan a szakember.

Ünnepi közlekedés: mindenkit hazavárnak

Tokodi Panna rendőr főhadnagy, az ORFK Közlekedésrendészeti Főosztály Balesetmegelőzési Osztályának főelőadója szerint ilyenkor a szokottnál is óvatosabban, körültekintőbben kell közlekedjünk, hogy elkerülhetők legyenek a balesetek.

“Jellemzően figyelmetlenebbek vagyunk, sietünk, ezért gyorsan hajtunk, és elmulasztjuk az elsőbbségadási kötelezettségünket. A baleseteknél az alkoholos és a kábítószeres befolyásoltságra visszavezethető okok is szerepet játszanak az ünnepi időszakban. A szabályok betartása nemcsak az autósok, de minden közlekedői csoport, így a kerékpárosok és a gyalogosok feladata is. Ők is sietnek, nem elég figyelmesek, sokszor rajtuk is múlik, hogy elkerülhető-e egy-egy baleset. A gyalogosnak könnyebb visszalépni az úttestről, mint egy gépjárművezetőnek megállni a csúszós úton. Ez persze az autósokat nem mentesíti az alól, hogy körültekintően vezessenek” – mondja a közlekedési szakember.

Lapozz, és megtudod, hogyan viheted haza autóval a nagy karácsonyi csomagokat!

Így szállítsuk a karácsonyi csomagokat!

A csomagszállítás kritikus kérdés a nagy ajándékozások időszakában. “Igyekezzünk a csomagtérben szállítani az ajándékokat,. Ha ott mégsem férnek el, rögzítsük az utastérben őket szállításkor. Ha nincs megfelelően kiékelve, megkötve, sokszoros tömeggel fog előrecsapódni egy esetleges erőteljesebb fékezés esetén. A legjobb, ha például hevederrel kikötjük, megakadályozva ezáltal, hogy az ajándékok vagy akár az utasok is megsérüljenek” – hangsúlyozza a rendőr főhadnagy. Ha pedig kis kedvencünk is velünk utazik, akkor az ő biztonságáról is gondoskodnunk kell.

Ne így szállítsuk haza a csomagokat! (Photo by Sebastian Fröhlich on Unsplash)

Ám akkor is nő a baleset esélye, ha nem megfelelő műszaki állapotú autóval indulunk útnak. “Indulás előtt ellenőrizzük a gépjárművet, a világító és fényjelző berendezéseket, a fékbrendezést. Takarítsuk le az autót, hogy a szabad kilátás biztosítva legyen, és a téli gumi használata is elsődleges fontosságú a téli útviszonyok között. Tartsunk nagyobb követési távolságot, és ne gyorshajtással próbáljuk behozni azt, hogy esetleg későn indultunk el” – hívja fel a figyelmet Tokodi Panna rendőrhadnagy.

A cikk az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság támogatásával készült.

Gifek: giphy.com