Kezdőlap Autók DMB Kisokos 10 tuti tipp, hogy a családi autózás ne legyen rémálom

10 tuti tipp, hogy a családi autózás ne legyen rémálom

A hosszú autóúton érdemes többször megállni pihenni (Fotó: Pexels.com)

Itt a nyár, jövünk-megyünk, nyaralunk. Sokszor órákig összezárva ülünk az autóban, mire végre megérkezünk. Következzen most 10 tipp, amely abban segít, hogy a családi autózás ne torkolljon katasztrófába.

1. Csomagolj be időben!

Akár két-három nappal az utazás előtt. Ennek a stresszmentes elindulásban van különösen nagy jelentősége! Plusz sokkal jobb, ha nem az indulás előtt derül ki, hogy nagyon is túllőtted, mi fér a kocsiba. Sose tömd tele az autót!

Annyi csomagot vigyünk, amitől még kényelmesen elférünk az autóban (Fotó: Pexels)

2. Családi autózás előtt nézd át a kocsit

Indulás előtt ellenőrizd a kocsit sokkal alaposabban, mint egy átlagos hétköznapon. Motorolajszint, ablakmosófolyadék, gumiabroncsnyomás – a pótkerékben is! Az autón ez utóbbit akkor érdemes megnézni, ha már be van pakolva.

3. Aludjatok eleget!

Mindenki feküdjön le időben előző este. Sokan gondolják, hogy jobb, ha a gyerekek fent maradnak sokáig, akkor biztos aludni fognak az úton. Na, ez az, amiben sosem lehetsz biztos és nincs rosszabb, mint egy nyűgös totyogó vagy kamasz a hátsó ülésen. Plusz fáradtan te sem tudsz sem a családi békére, sem a vezetésre összpontosítani. Ha mégis elfáradnál vezetés közben, akkor van néhány trükk, amely segít felébredni. Ezekről ebben a cikkünkben írtunk.

Lapozz az újabb tippekért!

4. Vigyetek magatokkal nyomtatott térképet

Ha belföldre nem is feltétlenül, de külföldre mindenképpen ajánlatos. Bármi történhet a telefonokkal, vagy a kocsi GPS-e is megkergülhet.

Benzinkutakon is megvehetjük a térképet, ha otthon maradt (Fotó: Pexels)

5. Szánjatok elég időt az utazásra

Olyan jó kimondani, hogy 5-6 óra és lent vagyunk a horvát tengerparton! Ennél azonban sokkal többel kalkulálj, mindenképpen iktassatok be pihenőket és örüljetek, ha mégis sikerült ennyi idő alatt leérni. Stresszelni viszont teljesen felesleges azon, ha mégsem jön össze. Inkább eleve több idővel tervezz!

6. Családi autózás: gyógyszerek nélkül sehova

Mindenképpen legyen nálatok fájdalomcsillapító, hasmenésre és hányingerre, utazási rosszullétre alkalmazható szer – kisgyereknél a háziorvost kérdezzük meg, mi adható. Nem kell bepakolni az egész házipatikát, de ezeket feltétlenül tedd elérhető helyre a kocsiban.

7. Egészséges inni- és ennivalókat csomagolj

A cukros dolgok hamar megdobják a vércukorszintet, ami aztán hirtelen le is esik. Ez a sofőrnek nem tesz jót, a gyereket pedig még fel is pörgeti, amire most végképp semmi szükség. Ha lehet, álljatok meg rendesen ebédelni, vagy vacsorázni.

A falatkák jobban csúsznak (Fotó: Pexels)

Emellett gyümölccsel, ásványvízzel, zöldséges szendvicsekkel is készülj a családi nyaralásra. Fontos, hogy mindenki egyen, igyon elégszer és rendesen az út alatt, erre nagyon oda kell figyelni. A falatkák ilyenkor könnyebben csúsznak.

A következő oldalon további tippeket találsz.

8. A napsugarak ellen is kell a védelem

Nyáron a megfelelő napellenzők, árnyékolók, napszemüvegek alapkellékek. Hiába a hűsítő líma – amit feltétlenül tisztíttass ki indulás előtt, ha még nem tettedk meg -, ha betűz a nap, nagyon kényelmetlen lehet az utazás. Főleg a gyerekeket zavarhatja hátul.

9. Ne csak autózásról szóljon a nyaralás

Alaposan gondold át előre, mennyi időt töltetek egy nap az autóban. A családi béke érdekében nem jó ötlet, ha egyik nap utaztok 6-7 órát, másnapra pedig megint egy 2-3 órás autókázás van tervbe véve. Ha megtehetitek, a legjobb, ha egy hosszú út után legalább két napig egy helyben maradtok.

Ha egész nap utaztatok, másnap inkább ne üljetek autóba (Fotó: Pexels)

10. A gyerekek szórakoztatására jobb felkészülni

Kisebb gyerekeknél pakolj meg különböző dobozokat mindenféle érdekes, autóbiztos matatnivalóval. Ha az egyik dobozt megunta, jöhet a másik. Hogy mi minden kerülhet bele, arról korábban mi is írtunk, de tele van a Pinterest is ötletekkel. Nagyobbaknál jöhet valamilyen játék a rendszámokkal, az autók színeivel, barkochba, „ki lát meg először…?” pipálós lista, stb. A tinédzserek valószínűleg nézelődni fognak vagy a telefonjukat bújják majd, zenét hallgatnak. Jó, ha van autós telefontöltő nálunk.