Kezdőlap Style&Trend Trend Léböjt kúrán gondolkozol? Segítünk, hogyan csináld okosan!

Léböjt kúrán gondolkozol? Segítünk, hogyan csináld okosan!

(Fotó: PR)

Az ünnepi időszakokban mindannyian megengedőbbek vagyunk magunkkal és többet eszünk-iszunk, mint általában. Jól is van ez így, hiszen pontosan erről szól az év vége: a családi és baráti összejövetelek alatt érezzük magunkat önfeledten jól. A januárral pedig jönnek a nagy elhatározások és a hamar kudarcba fulladó diétás kísérletek. Szabó Adrienn, a Funky Forest dietetikusa összegyűjtötte az év eleji léböjt fogyókúrák körül kialakult legfontosabb tévhiteket és tényeket. Tipp: 5 dolog, amit nem tudtál a smoothie-ról

Mi a léböjt kúra?

A léböjt azt jelenti, hogy teljes koplalás helyett a napi energiabevitel biztosítása céljából víz, fekete kávé, natúr tea és híg leves mellett egyéb energizáló folyadékok, például zöldség- és gyümölcslevek is fogyaszthatók. Ahogy az elnevezés is sugallja, ez egy kúra, tehát egy szűkebb, egészen konkrét időszakhoz köthető tevékenység. Tudhatjuk, bármilyen kúrát végzünk, a hatás elillan, ha utána visszatérünk a régi kerékvágásba.

Számos, állatokon és embereken végzett vizsgálat rámutat a kisebb éhezés, böjtölés jótékony hatására. A rövidebb ideig tartó kalóriamegvonásnak több pozitív hatása is van, például segíti a DNS-helyreállító funkciókat és csökkenti a gyulladásos aktivitást, ami a legtöbb krónikus betegség hátterében áll.

Mennyit kell inni a léböjt során vagy egy normál életmódban?

(fotó: Pixabay/silviarita)

Nincs általános szabály, hogy mennyit kell 1 nap alatt inni, de félreértés, hogy 1,5 liter bármire is elég, pláne nem a megfelelő hidratáltság elérésére. Bátran mondjuk, hogy mindenkinek a 3 liter felé kell tendálnia a hidegebb évszakok során, a tikkasztó nyári időben pedig az 5 liter sem extrém. A folyadékforrás lehet víz, gyógynövény, gyümölcs, zöld vagy fekete tea, 100%-os gyümölcs- és zöldségpréslé, smoothie, leves. Életmódváltás során, amikor a folyadék bevitelünket tervezzük, bátran válasszunk jó minőségű, valódi gyümölcs- és zöldség présleveket, smoothie-kat, a szakmai ajánlásokat figyelembe véve kb. napi 2 dl mennyiségben. Tipp: Igyunk smoothie-t minden nap! 6 tipp, hogy igazán finom legyen

A többet is megszeretnél tudni a léböjt kúráról, kattints a következő oldalra.

Mire jó valójában a léböjt kúra?

(Fotó: Racool_studio/Freepik)

A léböjt kúra során csökken a sokszorosan feldolgozott, kényelmi ételek, a zsírdús fogások mennyisége, így az emésztőtraktus leterheltségének csökkentésén keresztül valós érzés, hogy energikusabbak lehetünk. A rosszabb minőségű ételek helyett beiktatott jó minőségű, valódi zöldség és gyümölcs tartalmú levek fogyasztására irányított fókusz egy extra fitonutriens bevitelt eredményezhet, melynek szintén van pozitív hatása. A léböjt kúrának fontos része az alkoholtilalom. Amennyiben ez a böjtölő számára változás, ennek is markáns pozitív hatása lesz testünkre és szellemünkre.

Hogyan csináld a léböjt kúrát?

Szerintünk, sehogy. Ha 1-2 napnál hosszabban és nem jókedvedből fakadóan végzed a sanyargatást, az egy lelki teher, a jelentős kalóriadeficit pedig stressz lesz a szervezet számára. Ha kiéheztetjük magunkat egy léböjt kúrával, akkor megint oda jutunk, hogy a diétánk többet árt, mint használ. Ekkor pedig az egész böjt mind fiziológiásan, mind lelkileg kontraproduktívvá válik.

(Lé)böjt és fogyókúrák helyett kiegyensúlyozott étrend

Jogosan merül fel a kérdés, ha a léböjt és más drasztikus fogyókúrák nem működnek, mi a megoldás? A tudatosság, a tervezés és a kiegyensúlyozott étrend. Szabó Adrienn készített egy ötletadó étrendet, teli folyadékbevitelleli lehetőséggel, ami inspirálhat az úton, ha változtatni szeretnél az étkezési szokásaidon.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek: