Szociális jetlag. Egy újabb fontos kifejezés, amit érdemes megjegyezni. A furcsa elnevezés a szabad-, és munkanapok alatti alvási időszakok eltérését jelenti. Nem is gondolnánk, de a rendszeresen bekövetkező, akár több órás eltérés hatással van a szívműködés idegi szabályozására.
Szabadság alatt támad a szociális jetlag
A napokban látott napvilágot a Semmelweis Egyetem szociális jetlag jelenséggel kapcsolatos tanulmánya, amelyet az elmúlt időszak legjelentősebb publikációi közé soroltak. A kutatás fókuszában lévő elnevezést dr. Káldi Krisztina, az Élettani Intézet egyetemi docense magyarázta el: „Szabadnapokon és hétvégén inkább a saját biológiai óránk által diktált ritmus szerint élhetünk. Ennek értelmében akkor feküdhetünk le, amikor álmosak vagyunk és akkor kelhetünk fel, amikor kipihentük magunkat. A két időablak között azonban több órás eltérés is lehet. Ezt nevezzük szociális jetlagnek, ami olyan, mintha minden hétvégén 2-3 időzónát átlépő utazást tennénk.”
A nyár beköszöntével a szociális jetlag pedig különösen aktuális fogalom. Ebben a néhány hónapban ugyanis a a leghosszabbak az nappalok. Ez a meghosszabbodott esti világos időszak pedig becsapja a belső óránkat, azt az információt közvetíti felé, hogy korán van. Ezáltal csökkenti az álmosságot, és nehezíti az elalvást a munkanapokon, ami a korai kelés miatt alváshiányhoz vezet. Hétvégén pedig még jobban kitolja az alvásablakot, ami tovább növeli a szociális jetlaget.
Áttörést jelentő észrevétel
A hazai kutatóknak sikerült összefüggést kimutatniuk a szociális jetlag és a szívműködés idegi szabályozása között. Eszerint minél inkább a szociális elvárások, és nem a belső óránk határozza meg az alvási ritmusunkat, annál rosszabb az alvásminőség és annál előnytelenebbül alakulnak a szívfrekvencia variabilitás mutatói, ami egyes keringési betegségek kialakulásának magasabb rizikóját is jelenti.
A jelenséget a Semmelweis Egyetem munkatársai fiatal, egészséges férfiakon kezdte el vizsgálni. Az eredmények pedig érdekes eredményt hoztak. Azok, akik hétköznapokon nem a biológiai órájuk szerinti ritmusban aludtak – vagyis a bagoly-típusúak – rosszabb alvásminőségről számoltak be. Az eredmények szerint azoknak, akiket a szociális jetlag jobban érint, hétköznap alacsonyabb volt a szívfrekvencia variabilitásuk, és ez növelheti az olyan betegségek kialakulásának kockázatát, mint az infarktus vagy a magas vérnyomás.
Ha pedig alvás helyett pihentető programot keresel, olvasd el korábbi cikkeinket: