Kezdőlap Style&Trend Gasztro Sirtfood-diéta: Fogyókúra csokoládéval és vörösborral

Sirtfood-diéta: Fogyókúra csokoládéval és vörösborral

A diéta alapja, az olyan ételek fogyasztása, amelyek az állítólagos "fogyásért felelős géneket" aktiválja (Forrás: Internewscast)

Sirtfood-diéta, avagy a sztárok legkedveltebb fogyókúrája. Az elmúlt években, sőt évtizedekben már számtalan hasonlóval találkozhattunk, ez azonban abban különbözik a többitől, hogy kaptunk mellé egy igencsak megnyerő történetet, ami azt bizonyítja, hogy valóban működik. Vagy mégsem? Szakértők szerint az egész diéta csupán egy jól hangzó marketingfogásra épült.

Adele is a sirtfood-diéta híve

Korunk egyik legnépszerűbb énekesnője, Adele mindig is molett alkat volt. Habár sokan megszólták ezért, a világ egyik legsikeresebb vokalistája közel tíz évig ezzel mit sem törődött. Azonban 2018-ban házassága megromlása után hosszabb időre elvonult a nyilvánosság elől, és életmódváltásba kezdett. Tavaly év végén pedig valósággal sokkolta a világot, amikor egy díjátadón már nem a jól megszokott teltkarcsú Adele jelent meg a vörös szőnyegen, hanem egy igazi bombanő. Adele egykori személyi edzője szerint az énekesnő fogyásának titka nem más, mint az úgynevezett sirtfood-diéta. (Ha érdekel, hogy a legnagyobb sztárok milyen autókkal járnak, akkor kattints a Celeb rovatunkra!)

Adele tavaly sokkolta a világot új külsejével, amit a sirtfood-diétának köszönhet (Forrás: The Sun)

Az új fogyókúra itthon még nem ismert széles körben, pedig a sirtfood-diéta nem is olyan újkeletű. Két, a sztárok által is kedvelt angol dietetikus, Aidan Goggins és Glan Matten fejlesztette ki 2016-ban. A diéta olyan ételek fogyasztását helyezi előtérbe, amelyek a szervezetünkben található szirtuin nevű fehérjéket képesek aktiválni. A szirtuinok többek között védik a sejteket a stressztől, javítják az emésztést, és állítólag a test zsírégető képességére is pozitív hatással vannak. A két szerző megfogalmazásában a szirtuinok képesek aktiválni testünkben a „fogyás génjeit.” Már amennyiben léteznek ilyen gének, hiszen az elméletet, így a diéta hatékonyságát is sokan vitatják.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

A diéta felépítése

A diéta három hétig tart, és két fázisból épül fel. Az első és egyben a legtöbb lemondást igénylő szakasz hét napig tart. Az első három napon maximum napi 1000 kalória fogyasztható. Ez napi egy főétkezésből állhat, amelynek a lehető legnagyobb mértékben kell tartalmaznia sirtfood alapanyagokat. A főétel általában halból, csirkéből vagy pulykából áll, amit sirtfood köretekkel és fűszerekkel ízesítünk. Emellett napi háromszor kell sirtfood zöld turmixot fogyasztani. A negyedik naptól kezdve a hetedik napig már napi 1500 kalória engedélyezett, amely két sirtfood főétkezésből és két sirtfood turmixból kell, hogy álljon.

A második fázis, avagy a szinten tartás 14 napig tart. Ebben a szakaszban már napi három sirtfoodban gazdag étel, valamint napi egy sirtfood zöld-smoothie fogyasztása ajánlott.

A sirtfood-diéta egyik alapja a napi zöldséglé elfogyasztása (Forrás: Alisha Mishra/Pexels)

Ennyi, ez lenne a diéta. A három hét elteltével újra lehet kezdeni az egész folyamatot, de nincs kimondott étrend, amelyet követni kellene, csupán annyi, hogy minél több szirtuin sejtet aktiváló ételt fogyasszunk. A diéta sokak számára kedvező tulajdonsága, hogy nem kimondottan ösztönöz a testmozgásra. Sőt, az eredeti receptkönyv mindössze napi 30 perc visszafogott testedzést javasol.

A cikk a következő oldalon folytatódik, itt megtudhatod, mely ételek aktiválják a szirtuin fehérjét.

Szirtuin fehérjét aktiváló ételek

A sirtfood-diéta egyik előnye, hogy nem kell különleges, nehezen beszerezhető ételeket enni. Sőt, a szirtuin fehérjét felpörgető ételek és alapanyagok nagy része teljesen hétköznapi. Akár még a válogatósabbaknak is kedvezhet, hiszen az étcsokoládé, vörösbor, görög joghurt és kávé is szerepel az engedélyezett ételek listáján.

Egy bogyósgyümölcsös smoothie bowl is a megengedett ételek között van (Forrás: Trang Doan/Pexels)

Természetesen ezek csak módjával és a megengedett kalóriaértéken belül fogyaszthatók. A fent említett sirtfood zöldséglé alapja az olyan zöld színű zöldségek, mint a kelkáposzta petrezselyem, zöldalma, zeller, rukkola és a matcha zöld tea keveréke. Ezeken kívül gyakori sirtfood étel az eper, a citrusfélék, a bogyósgyümölcsök, a hajdina, a diófélék vagy az avokádó is.

A diéta elterjedése óta szakértők már többször vitatták annak hatékonyságát, a szerzők által emlegetett „fogyásért felelős gének” létezését pedig sokan megcáfolták. A legtöbb dietetikus, mint mindig, most is a kiegyensúlyozott étrendet és a heti többszöri mozgás fontosságát hangsúlyozza.

Forrás: Women’s Health