A járvány keresztülhúzta sokak tavaszi terveit: egy időre bezárt számos konditerem, nehezebben jutunk szezonális friss zöldségekhez és gyümölcsökhöz – hiszen egyáltalán nem ajánlott a napi szintű bevásárlás –, és még a szabadtéri sportok esetén is ügyelnünk kell, hogy kerüljük a többi embert. A mi tippünk az étkezési napló, ezért pontokba szedtük, hogy miért érdemes belefogni a vezetésébe.
Persze a bajban leszünk csak igazán leleményesek: online aerobic a nappaliban, edzés az erkélyen, és szerencsére több házhoz szállítási lehetőség közül is válogathatunk (tapasztalataink szerint érdemes a kisebb cégek ajánlatai között böngészni), mégis tény, hogy a négy fal között nehezebb betartani a tavaszi diétás, fogyókúrás vagy éppen méregtelenítő terveket. Ha home office-ra álltunk át, szinte borítékolható a mozgásszegényebb életmód. És az is, hogy gyakrabban ránk fog törni a nassolási vágy, többet nyitogatjuk a hűtőszekrényt, vagy észrevétlenül megcsappan az olajos mag készletünk. Az ilyen és hasonló jelenségeknek elejét vehetjük, ha pontosan dokumentáljuk étkezési szokásainkat. Az a legjobb, ha ez nem csak a karantén ideje alatt válik hasznos szokásunkká.
7 ok az étkezési napló mellett
1. Kétszer is meggondoljuk, hogy tényleg éhesek vagyunk-e
Szögezzük le az elején: a napló csak akkor működik, ha könyörtelenül őszinték vagyunk magunkkal, és minden apró falatozást gondosan felvezetünk. Ha így teszünk, hamar ki fog derülni, hogy vannak-e teljesen felesleges étkezéseink, például valóban indokolt volt-e reggeli és ebéd között a két nassolás, vagy csak unaloműzőként eszegettünk.
Lapozz, hogy megtudd, még miért érdemes belevágni az étkezési napló vezetésébe.
2. Feltárja a hibákat
Az előző pontból következik, hogy a napló vezetésével saját étkezési szokásainkat is jobban megismerjük. Pár nap alatt kiderül, hogy melyek a kritikus pontok: milyen egészségtelen élelmiszerek kerülnek rendszeresen a tányérunkra, netán vannak-e gondok az elfogyasztott ételek menyiségével. És még egy fontos dolog: a napló azt is megmutatja, hogy a nap mely szakában tör ránk leginkább az éhség. Ez azért hasznos, mert fel tudunk készülni rá, így elkerülhető a hűtőnk teljes kifosztása.
3. Minőség a mennyiség helyett
Gyorsan kiderülhet az is, hogy mennyire minőségi a táplálkozásunk: eszünk-e elég zöldséget, fehérjét, vagy minden eddigi igyekezetünk ellenére még mindig a szénhidrátok vannak túlsúlyban. Ha ismerjük az arányokat, könnyebb módosítani a szokásainkon.
4. Rendszerességre buzdít
Szintén pár nap után jól látható, hogy normál időközönként eszünk-e, bőséges reggeli, tápláló ebéd és könnyű vacsora jellemzi-e a napunkat. Ha azt látjuk, hogy délután 3-ig két kávéval és egy csokival ütöttük el az éhségünket, majd este jól belakmároztunk a frissen főzött tésztából, ideje változtatni.
A következő oldalon kiderül, hogy ételek mellet még mire jó az étkezési napló.
5. Számolni is könnyebb
Sok diétázó dönt úgy, hogy kalóriaszámolásba fog. Ha már úgyis vezetünk naplót, nem áll sokból a mennyiségek mellé felvezetni a kalóriákat (és esetleg a szénhidrátokat). Jó hír, hogy minderre több online portálon is van lehetőség, ezek használatával az értékek kikeresgetését és a számolgatást egyaránt megússzuk.
6. A folyadékot is felírhatjuk
Arra is jó egy napló, hogy lássuk, fogyasztunk-e elég folyadékot. A mennyiség mellett a minőség is nyomon követhető: tea, víz vagy inkább kóla kerül a poharunkba?
7. Ahogy a napi mozgásunk is feljegyezhető
Végül, de nem utolsósorban érdemes egy külön rubrikába felírni, hogy mozogtunk-e az adott napon, és ha igen, mit, illetve mennyit.
Forrás: Ízes Élet