Napjaink egyre szélsőségesebb időjárása miatt szinte megszokottá váltak az extrém esőzések és az utánuk kialakult villám árvizek. Ezek az időjárási viszonyok az elmúlt években egyre gyakrabban tapasztalhatók a környező országokban, sőt Magyarországon is, éppen ezért érdemes felkészülni akár a legrosszabbra is. Mutatjuk, mit kell tenned, ha gyorsan süllyedő autóban találod magad. Témába vág: Özönvíz az utakon: Hatalmas kárt okozhat, ha az autóval mély vízbe hajtasz
Egyetlen perced van menekülni, mielőtt az autó teljesen elsüllyedne
A Bright Side szakemberek segítségével összeállított egy gyorstalpalót, ami abban segít, hogyan lehet gyorsan és biztonságosan kiszabadulni egy süllyedő autóból. Annak érdekében, hogy ilyen extrém helyzetben a lehető leghatékonyabban tudj cselekedni, jó ha már fejben előre tudod a lépéseket. Az ilyen elvi gyakorlás zűrzavar és pánik idején jól jöhet, ha csak másodperceid vannak a cselekvésre.
A pánik, a félelem, a sokk már a vízbecsapódás pillanatában megpróbál majd felemészteni. És bár könnyű elméleti szinten mondani, de az első és legfontosabb, hogy a körülmények ellenére próbálj nyugodt maradni.
A süllyedő autóból való menekülés 3 lépése
- Abban a pillanatban, ahogy az autó vizet ér, kapcsold ki a biztonsági övedet.
- Húzd le vagy törd be a hozzád legközelebb eső ablakot.
- A lehető legrövidebb úton hagyd el az autót, mielőtt az teljesen elmerülne.
Ha az ablakot nem tudtad lehúzni
Ne is próbálkozz a szélvédő betörésével, az ugyanis extra erős, ütés- és törésálló, úgynevezett triplex biztonsági üvegből készült. Ha még nem süllyedt el teljesen az autó, akkor az egyetlen menekülési út az ablakon keresztül vezet. A feladatod, hogy minél gyorsabban betörd azt. Sosem tudhatod, mikor történhet meg veled is, éppen ezért jó, ha tartasz az autóban egy kimondottan ablaktörésre alkalmas eszközt. Ilyet szinte bárhol beszerezhetsz, ha mégsem, akkor érdemes a kesztyűtartóban tartani egy hegyes élű csavarhúzót. A kivehető fejtámlák fém része is alkalmas lehet az ablakok betörésére, ezzel azonban értékes másodperceket lehet elvesztegetni. Mérlegelj!
Ha viszont végképp nincsen semmi az autóban, amivel betörhetnéd az ablakot, akkor használd a könyöködet. Sokan azt a hibát követik el, hogy az ablak közepét sorozzák ütésekkel, ami azért nem ideális, mert éppen az az üveg legstabilabb pontja. Az ütéseket mindig az ablak sarkára kell irányítani, mivel az üveg ott a legtörékenyebb. Ez is érdekelhet: 3 jó tanács, ha véletlenül bezártad a slusszkulcsot az autóba
A következő oldalon megtudod, mi a teendő, ha a süllyedő autóban gyerek is tartózkodik.
Ha gyerek is van az autóban
Ha gyerekkel utazol, mindig rajta kell előbb segítened. Fontos, hogy mindig a legidősebb gyereknek kell először segítséget nyújtanod, ha ő kiszabadul, utána tud segíteni a többieknek. A mentők a következő műveletsort javasolják: kapcsold ki a biztonsági övedet, engedd le az ablakot, segíts a gyereknek kioldani az ő övét, majd told ki az ablakon. Ha már senki nincs az autóban, te is hagyd el a süllyedő járművet, amilyen gyorsan lehet. Ezek betartásával mindenki nagyobb esélyt kap a túlélésre. Tipp: Öt autós trükk, ami egyszer még a hasznodra válhat
Ha nem tudsz az ablakon át menekülni
Sajnos elképzelhető, hogy a leggyorsabb menekülési útvonal nem járható, mert az ablakot nem tudod leengedni, sem betörni. Ilyenkor az ajtón keresztül vezet az út, de itt jön a nehéz része: meg kell várnod, amíg az autó belseje teljesen megtelik vízzel. Ha ez megtörténik, akkor kiegyenlítődik a nyomás, ez pedig lehetővé teszi, hogy kinyisd az ajtót. A szakemberek azt javasolják, hogy próbálj nyugodt maradni és valami kapaszkodót találni, miközben az utasteret megtölti a víz, és kihasználni az utolsó pillanatot egy nagy levegővételre. A nyomáskiegyenlítés nem azonnal következik be, hogy az utastér megtelik vízzel, de ha már megtörtént, az sem jelenti azt, hogy könnyedén ki tudod nyitni az ajtót, lehet, hogy a lábaddal is rá kell segítened.
Ha kijutottál a süllyedő autóból
Az autóból való kijutás csak félsiker, ugyanis még a felszínre kell jutnod, a sokktól azonban könnyen dezorientálttá válhatsz. Ilyenkor az is problémát okozhat, hogy megtaláld a felfelé vezető utat. A helyzeten az sem segít, hogy víz alatt nem könnyű tájékozódni, főleg, ha zavaros a víz. Ilyenkor az első számú tájékozódási pont a buborék. Ahhoz, hogy megtaláld a felszínhez vezető utat, kövesd a felszálló levegőbuborékokat.
Ne feledd, ha süllyedő autóban találod magad, a következő lépéseket kell elvégezned: biztonsági öv kicsatolása, ablak lehúzása/törése, esetlegesen kiskorú kimentése, majd a lehető leggyorsabb tempóban történő kimászás a járműből, végül pedig a felszínre úszás. Mindezt a lehető leggyorsabb tempóban, hiszen az idő végig ellened játszik.
Ezek a cikkek is hasznosak lehetnek: