Kezdőlap Style&Trend Trend Mutatjuk, hogyan hatott a karanténidőszak az iskolás gyerekekre

Mutatjuk, hogyan hatott a karanténidőszak az iskolás gyerekekre

A vírushelyzettel alatt a gyerekeknek többek között hozzá kellett szokniuk a távoktatáshoz (Fotó: Freepik)

Jövő héten nyitnak az iskolák, és csak remélni lehet, hogy rendben elkezdődhet a tanév. A tavaszi időszak tapasztalatait azonban érdemes figyelembe venni, ebben van segítségünkre a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége, aminek munkatársai közel négyszáz család megkérdezésével felmérést készítettek. Többek között arra keresték a választ, hogy a koronavírus miatti megszorítások és az intézménybezárás milyen változásokat okoztak az általános iskolás gyermekek életében.

A karantén a szülőkre is több terhet rótt

Minden negyedik szülőnek jelentett a problémát, hogy a digitális átállás miatt a saját számítógépes ismereteiket azonnal fejleszteniük kellett (Fotó: Freepik)

A felmérésből kiderült, hogy a rendkívüli helyzet a szülőkre is több terhet rótt, ezért 48%-uknak plusz segítségre volt szüksége. Leginkább a gyerekek tanulásában kellett sokkal aktívabban részt venniük, a szülők 67%-a ezt nevezte meg a legnagyobb nehézségnek. 43%-nak az jelentette a problémát, hogy a digitális átállás miatt a saját számítógépes ismereteiket azonnal fejleszteniük kellett. Harmadikként pedig azt jelölték meg, hogy a bezártság miatt több alkalommal volt szükség konfliktuskezelésre és nehezebb volt hasznos szabadidős tevékenységet kitalálni a gyerekeknek. Segítséget elsősorban az iskolától kaptak, másodikként a barátoktól, rokonoktól, harmadikként pedig az internetes portálokról vagy a közösségi médiából.

A következő oldalon többet megtudhatsz arról, hogy a koronavírus miatti megszorítások milyen hatással voltak az iskolás gyerekekre.

A gyerekek kétharmada alig mozgott a karantén alatt

A megkérdezett családok válaszai alapján a gyerekek:

  • 70%-a szülői felügyelet mellett,
  • 18%-a egyedül vagy testvérével,
  • 12%-a pedig mással (nagyszülővel) töltötte a karantént.

Ami a karantén ideje alatti aktivitást illeti, a gyerekek

  • 60%-a többet aludt, mint általában,
  • 64%-a jóval kevesebbet mozgott, mint korábban,
  • csupán 14% figyelt oda a rendszeres mozgásra.
A bezártság egyet jelentett a lecsökkent mozgással, valamint a tévé előtt töltött idő megnövekedésével (Fotó: Freepik)

A mozgás hiánya összefüggött azzal is, hogy megnőtt a képernyő előtt töltött idő, az online tanulás miatt általában 15-20%-kal több időt töltöttek a gyerekek a számítógépnél vagy a telefonjukkal. Ráadásul nem csak a tanulás növelte meg a képernyőhasználati időt, hanem a szabadidős tevékenységek is. Ezért elmondható, hogy a legtöbben 4-6 órával(!) többet ültek a gép előtt, mint korábban.

A másik problémát a mozgásszegény életmód mellett az jelentette, hogy a gyerekek 40%-a többet evett, mint szokott. 48%-uknál nem változott az elfogyasztott étel mennyisége, 12%-uk pedig kevesebbet evett.

Egészségesebb étrend, de több nassolási lehetőség

A jó hír az, hogy a gyerekek 42%-ának táplálkozása egészségesebbé vált, ami azt jelentette, hogy több zöldség és gyümölcs került az étrendjükbe, kevesebbszer maradt ki a reggeli, több cukormentes folyadékot és vizet ittak. A legnagyobb pozitívum pedig az volt, hogy közel 30%-uk többször evett főtt ételt a karanténidőszak alatt. Negatívum viszont, hogy több lett a nassolás, és sajnos a gyerekek 44%-a hízott ebben az időszakban.

A koronavírus miatti megszorítások alatt a rendszertelen, gyors étkezéseket felváltották a közös családi összeülések; Freepik/senivpetro

A családok 60%-ában sikerült az új helyzetnek megfelelő napirendet kialakítani, de 40%-uknál ez nem valósult meg. Valószínűleg ez és a mozgáshiány is hozzájárult ahhoz, hogy a gyerekek 41%-a rosszul élte meg a bezártságot, és csak 20%-uk élvezte az otthonlétet.

A felmérést a jelenleg Diósgyőrben működő GYERE® – Gyermekek Egészsége Program – keretében végezte el a szakmai szervezet a projekt kutatócsapatával együttműködve. A program 2018 óta létezik és célja, hogy a helyi közösség összefogásával, annak aktív bevonásával visszaszorítsa a gyermekkori túlsúlyt és elhízást. A kutatáshoz öt diósgyőri általános iskolába járó diákok szüleit kérdezték meg, közülük 387-en töltötték ki önkéntesen és anonim módon a kérdőívet. A gyerekeknél a nemek aránya közel azonos volt, 48% lány, 52% fiú, szinte valamennyien a városban élnek, mindössze 4%-uk lakik Miskolc környéki falvakban vagy tanyán.

Forrás: MDOSZ