Talán sosem volt még annyira fontos, hogy egészségünkről megfelelően gondoskodjunk, mint most, amikor a nyugtalanító hírek és sokunk gyökeresen megváltozott hétköznapjai szinte kiabálva hívják fel erre figyelmünket. A koronavírus elsősorban az idősekre és a krónikus betegségben szenvedő vagy gyenge immunrendszerű emberekre veszélyes – ez tény. De lássuk, mégis, milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre, hogy megerősítsük a testünket, és gondoskodjunk mentális egészségünkről is! Következzen az immunrendszer erősítés 5+1 aranyszabálya, nem csak a házi karantén és a kijárási korlátozás idejére.
Egészséges étrend mindenek felett
1. Megfelelő folyadékfogyasztás
Az immunrendszer erősítés alapja a folyadékbevitel. Nem lehet eleget hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy minden nap elegendő folyadékot fogyasszunk! Testtömegünktől függően ez napi 1,5-4 liter, lehetőleg cukor- és szénsavmentes innivalót jelent, zömében tiszta (szűrt vagy tisztított) vizet, teát, esetleg gyümölcs- és zöldségleveket. Szakemberek szerint még az esetlegesen a légutakba jutott kórokozók is elpusztulnak, ha napközben szinte folyamatosan forró italt (például teát) kortyolgatunk.
2. Kiegyensúlyozott táplálkozás
Változatos, szezonális étrendre törekedjünk, amely biztosítja számunkra a megfelelő mennyiségű fehérje, szénhidrát, rost és zsír bevitelét, valamint gondoskodjunk a vitaminok és ásványi anyagok szervezetünkbe juttatásáról is.
A fehérjék a gyakori tévhitekkel ellentétben nemcsak a húsokban és tejtermékekben találhatók meg, hanem például kiváló fehérjeforrások a hüvelyesek és az olajos magvak. A szénhidrátok sem feltétlenül az ellenségeink, csak jól kell tudni választani: a teljes értékű gabonaféléket, a zabpelyhet, az árpát, a barna rizst és a teljes kiőrlésű búzát részesítsük előnyben.
A megfelelő rostbevitel minden életkorban és élethelyzetben fontos, kössünk hát közeli barátságot a zöldségekkel! Sütve, főzve, párolva, nyersen – naponta többször fogyasszuk! A bogyós gyümölcsök csoda egészségesek ám! Addig is, amíg megjelennek frissen a piacokon, fogyasszuk liofilizált, azaz fagyasztva szárított formában.
További tippekért lapozz!
Immunrendszer erősítés a karantén alatt
3. Elegendő mozgás
Ne csak a konditeremben eltöltött hosszú és izzasztó edzésekre gondoljunk! Testedzés minden, ami mozgás, még a takarítás is (hacsak nem varázspálcával tesszük, mint a Weasley gyerekek anyukája…). Akárcsak a séta, a tánc, a jóga, a párnacsata és a fogócska. Utóbbi felsorolás mindegyike megvalósítható egy kis leleményességgel még #maradjotthon idején is. Online jógavideók, játék otthon a gyerekekkel, tánc a kedvenc zenénkre a nappali közepén, séta a háztömb körül vagy egy közeli, kevéssé forgalmas parkban, erdőben – ugye mennyi lehetőség közül választhatunk?
4. Pihenés
Nehéz leszámolni a „lusta, aki sokat pihen” mítosszal, pedig itt lenne már az ideje! A megfelelő mennyiségű (napi 7-9 óra) alvás ugyanis elengedhetetlen a testi-lelki jóllétünkhöz, akárcsak a napi kikapcsolódás. Ezalatt nem az esti sorozatmaratont értjük, hanem pár perc semmittevést, relaxálást, esetleg zenehallgatást. Tudtad, hogy napi pár perc bambulás kifejezetten egészséges szokásnak számít?
Újabb tippek várnak a következő oldalon.
Merjünk kikapcsolódni
5. Friss levegő és napfény
Legalább napi pár perc friss levegőre mindannyiunknak szüksége lenne: kiülni az erkélyre, sétálni egyet olyan helyeken, ahol nincs forgalom, tömeg, bámészkodni egy kicsit a gangon. Addig is, amíg elegendő napfényhez jutunk, ne feledkezzünk meg a D-vitamin pótlásáról, lehetőleg jól felszívódó csepp formájában.
+1. A mentális egészség sem elhanyagolandó
A felsorolt immunerősítő tippek mellett legalább olyan fontos, ha nem fontosabb az elménk karbantartása is. Ilyen vészterhes időkben, mint a mostani, különösen fontos, hogy ne feledkezzünk meg a mentális egészségünkről sem. Mit tehetünk ennek érdekében? Most talán a legnagyobb stresszt éppen a hírek okozzák. Ezért legyünk tudatosak a hírfogyasztásban, és ne lógjunk folyton a híroldalakon. Ehelyett beszélgessünk rendszeresen családtagjainkkal és tartsuk a kapcsolatot barátainkkal. A lényeg, hogy hallgassuk meg egymást.
Csináljunk közös programokat a házi karantén alatt is. Ahelyett hogy mindenki a saját szobájába húzódna vissza, inkább társasozzunk együtt, kézműveskedjünk, vegyük elő a régi hobbinkat. Az is segíthet a stresszoldásban, ha előre tervezünk. Készüljünk például a közelgő húsvétra; írjuk össze a menüt, fedezzünk fel új recepteket, keresgéljünk húsvéti finomságokat szeretteinknek. Így még a karantén és a kijárási korlátozás alatt is lesz bőven tennivalónk.
Forrás: Ízes Élet