Kezdőlap Utazás Aktív Hátborzongató víz alatti szoborkiállítás nyílt Cipruson

Hátborzongató víz alatti szoborkiállítás nyílt Cipruson

(Fotó: MUSAN/Jason deCaires Taylor)

A világ első víz alatti szoborparkjait megalkotó művész, Jason deCaires Taylor nemrég mutatta be legújabb installációját, egy hátborzongatóan látványos elsüllyedt erdőt. A Musan Ciprus népszerű partszakaszán található különleges kiállítás 93 szobrából áll, megalkotása egy millió euróba került. Ez is érdekelhet: 5 dolog, amiért Málta a búvárkodás európai fellegvára még télen is

A Musan fő témája a klímaváltozás

A bemutatott szobrok egy része hatalmas, akár 13 tonna súlyú fákat, valamint gyermekeket ábrázol, akik kamerával örökítik meg az emberi fajt ábrázoló alakokat bújócskázás közben. Az alkotó célja, hogy az ember és a természet kapcsolatát feltáró installáción keresztül felhívja a figyelmet a természet újjáépítésére valamint az éghajlatváltozás miatt kopár élőhelyek újratelepítésére.

„Megpróbáltam minél több utalást beépíteni az éghajlatváltozásra, az élőhelyek elvesztésére és a környezetszennyezésre, hiszen ezek a korunkat meghatározó témák” – mondja Taylor a CNN Travelnek. „Igazán remélem, hogy a kiállítás reményérzetet kelt a látogatókban, hogy lássák, az ember természetre gyakorolt hatása nem mindig negatív.”

A daruval a felszín alá süllyesztett szobrok mindegyike semleges pH-értékű anyagokból készültek, így amellett, hogy emberi látványosságok, a tengeri élővilág számára is fontos élőhelyet biztosítanak. A szobrokat éppen ezért különböző mélységekben helyezték el, hogy a lehető legtöbb tengeri élőlény számára adott legyen az organikus fejlődés.

„A szobrokat kimondottan úgy terveztük, hogy a különböző élőlények megtelepedhessenek a felületeken” – magyarázza Taylor. „Már öt-hat nap elteltével lehetett látni vékony algás bevonatot az összes szobron, amelyek valójában komplex élőhelyekként szolgának halaknak. „Már önmagában ez is nagyon bíztató volt, érdekes lesz megtapasztalni néhány hónap múlva, hogyan változott a helyzet, miképpen tette magáévá a szobrokat a sokszínű tengeri élővilág.” Tipp: Még nem késő tervezni a nyaralást! Íme a legjobb last minute úti célok

A víz alatti múzeum installációit bemutató cikkünk a következő oldalon folytatódik.

A víz alatti múzeum egy idő után eggyé válik a tengerrel

Jason DeCaires Taylor összes műve az úgynevezett ökoművészeti mozgalom része, amelyben a műalkotás kölcsönhatásba lép környezetével és kiszámíthatatlan módon fejlődik. Nincs végtermék, csak egy folyamatosan változó tengeri táj, míg végül a természet munkája helyettesíti a művész munkáját. A faragott fákat és a köztük játszó gyermekeket a tengeri biomassza fogja felemészteni és gyarmatosítani, táplálékot és menedéket biztosítva különféle tengeri élőlénynek.

Taylor még 2006-ban találta ki a víz alatti múzeum fogalmát, legelső kiállítási helyszíne a grenadai Molinere-öböl volt. Azóta az egész világot bejárta már, a ciprusi mellett idén már Franciaországban, Cannes-ban is volt kiállítása. Taylor következő projektje Ausztráliában lesz, ahol műalkotásaival a Nagy-korallzátony rehabilitációja lesz fő célja, ezzel egyidőben pedig egy vörös-tengeri víz alatti múzeum megalkotásán is dolgozik.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Fotó: Underwater Sculpture