Kezdőlap Style&Trend Gasztro Mutatjuk, hogyan kerülhet több növényi alapú fogás a menübe

Mutatjuk, hogyan kerülhet több növényi alapú fogás a menübe

(Fotó: Freepik)

A növényi alapú táplálkozás hazánkban is egyre népszerűbb, sokan egészségügyi okokból, mások fenntarthatósági szempontokból kezdenek nyitni a vegetáriánus étrend felé, azonban a zsírban és húsban gazdag magyaros ételek között sokszor nehéz boldogulni. A vegetáriánus étkezés szerencsére régóta nem jelent egyet a rántott sajttal és sültkrumplival. Az Upfield szakértője most segít, hogy könnyebben beiktassunk az étrendünkbe egészséges növényi alapú opciókat.

1. A növényi alapú táplálkozás kis lépésekkel kezdődik

A közhiedelemmel ellentétben a vegán étrend egyáltalán nem unalmas. (Fotó: Freepik)

Sokan ott rontják el az életmódváltást, amikor nagyon drasztikus változtatásokat akarnak egyik napról a másikra bevezetni. Kezdjük kis lépésekben, nem kell az egész heti menünek növényi alapúnak lennie, elég, ha kezdetben csökkentjük az állati eredetű élelmiszerek mennyiségét, vagy éppen a tejtermékeket helyettesítjük, például vaj helyett növényi alapú margarint használunk. Jó megoldás lehet, ha a hússal készült ételek egy részét zöldségre cseréljük, például kipróbálhatjuk a fasírtot reszelt répával vagy cukkinivel. Az így készült változatok íze hasonló lesz, mint az eredeti verziónak és egy kis lépéssel előrébb visz a növényi alapú étrend irányába.

2. Nem minden növényi étel egészséges vagy fenntartható!

Attól még, hogy valami növényi alapú, nem lesz automatikusan egészséges vagy fenntartható. Ehetünk rengeteg rántott zöldséget és cukros vegán süteményt, azonban ettől még nem lesz optimálisabb az étrendünk. Ebben az esetben is nagyon fontos a tudatosság, próbáljunk meg minél színesebb és változatosabb ételeket készíteni olyan szezonális hozzávalókból, melyek hazánkban is megteremnek. Márciusban izgalmas fogásokat készíthetünk – például főzeléket, egytálételt, krémeket – gyökérzöldségfélékből és a céklából.

A növényi alapú táplálkozás elkezdéséhez további tippeket találsz a következő oldalon.

3. Vegán étrend: régi ízek új köntösben

A növényi alapú táplálkozás esetében a másik gyakori probléma, amikor klasszikus húsos fogásokat alakítanak át vegán étellé. Ilyenkor előfordulhat, hogy nem a megszokott ízt, állagot kapjuk, és ez csalódást okoz. Ebben az esetben érdemes inkább a hagyományos magyar konyha vegetáriánus étrendbe is beilleszthető fogásaiból választanunk, ilyenek például a főzelékek, levesek, zöldséges egytálételek vagy zöldségkrémek. Például, ha egy magyaros zöldbabfőzeléket, sárgaborsófőzeléket, vagy egy paradicsomos káposztát választunk, azzal máris kész az ínycsiklandó, vegán fogás.

4. Új ízek, új élmények

Ha nyitottak vagyunk a növényi alapú étrendre, bátran kísérletezzünk kevésbé megszokott alapanyagokkal, ételekkel. A csicseriborsó, vagy lencsefasírt például sokaknak kedvelt alternatíva lehet, de ízlés szerint más zöldségekből, hüvelyesekből is készíthetünk ilyen fogásokat.

A falafelt sokan kedvelik és tökéletesen beépíthető a növényi alapú táplálkozásba. (Fotó: timolina/Freepik)

A hagyományos szendvicseket is változatosabbá tehetjük zöldségkrémmel, hummusszal megkenve, ezeket pedig növényi margarinnal tehetjük tartalmasabbá, hiszen a vitaminok hasznosulása és az íz szempontjából is szükség van zsiradékok fogyasztására. Kísérletezzünk bátran a fűszerekkel és a hozzávalókkal, ha kifogynánk az ötletekből, akkor érdemes a keleti konyha zöldséges fogásai között is nézelődni.

5. Nem mindegy, milyen zsír

Az állati eredetű zsiradékok, magas zsírtartalmú tejtermékek helyett válasszuk a növényi alternatívákat. (fotó: Freepik/bearfotos)

A zsírok elengedhetetlen részei a táplálkozásunknak, a napi energiabevitel 30 százalékát kell kitenniük – ez alól a növényi étrend sem kivétel. Azonban egészségünk, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának csökkentése érdekében érdemes körültekintően megválogatnunk, hogy milyen típusú zsírokat fogyasztunk. A növényi olajok, mint a repce- és a lenmagolaj, – amely például a minőségi margarinok fontos összetevője – jó minőségű zsírokat tartalmaznak és segítenek a koleszterin normál értékének megőrzésben és az esszenciális zsírsavak bevitelében.

A témában íródott korábbi cikkeinek, amik érdekelhetnek: