Kezdőlap Style&Trend Trend Műanyagmentes Július: Tippek, hogy sikerrel végig tudd csinálni

Műanyagmentes Július: Tippek, hogy sikerrel végig tudd csinálni

Évente világszinten mintegy 300 millió tonna műanyagot termelünk; fotó: Pixabay

Vessünk véget együtt az egyszerhasználatos műanyagok használatának, vegyél részt te is a Műanyagmentes Július kezdeményezésben! Tipp: A Lidl felveszi a kesztyűt a mikroműanyagok ellen

Élet műanyag nélkül? Lehetséges és szükséges!

Belegondoltál, mi lenne, ha száműznéd az életedből a szívószálat, a műanyagból készült zacskókat, flakonokat és a kávés poharakat? Lehet, hogy neked ez egy kis kényelmetlenséggel járna, a környezetnek viszont nagy szívességet tennél vele! Évente világszinten mintegy 300 millió tonna műanyagot termelünk, és ennek a mennyiségnek a fele egyszerhasználatos műanyag. A nem lebomló anyag – amit te csak pár percig, vagy óráig használsz – több száz évig a Földön marad, egy része (8 millió tonna szemét) pedig az óceánokat, tengerpartokat és azok lakóit mérgezi. Nem csoda, hogy olyan cégóriások, mint az Adidas vagy a Springfield, már komplett kollekciókat készítenek újrahasznosított műanyagból.

Az első lépés a legnehezebb?

Az biztos, hogy egy műanyaggal teli világban a műanyagmentesség tervezést és előkészületeket igényel. És az is igaz, hogy egyik napról a másikra teljesen műanyagmentessé válni anyagilag is megterhelő lehet. Ha tehát elsőre nem sikerül, nem kell elcsüggedni. Ha nem akarod vagy nem tudod egyik napról a másikra kiiktatni az életedből a műanyagot, kezdd kicsiben: szabadulj meg a műanyagtól 31 napra.

Műanyag helyett válasszunk fémből, vagy üvegből készült szívószálat, így az óceánokat is megvédhetjük fotó: Pixabay

Műanyagmentes július sok millió résztvevővel

A „Plastic Free July” Ausztráliából indult 2011-ben, azóta pedig az egész világon elterjedt. Tavaly több mint 120 millió ember vett benne részt, megközelítőleg 170 országból. A közösségi médiában született, sokmilliós nemzetközi követőtábort megmozgató kezdeményezéshez tavaly hazánk is csatlakozott. A résztvevők egy teljes hónapon át nemet mondanak az egyszerhasználatos műanyagok használatára. Ezzel nem csak az anyag veszélyeire hívják fel a figyelmet, hanem irányt mutatnak arra vonatkozóan is, hogyan helyettesítsük, vagy tüntessük el teljesen az életükből.

A következő oldalon tippeket adunk, hogyan mondj nemet te is a műanyagokra.

Mindig figyelj arra, hogy mit és miben veszel!

A műanyagmentességet tartsuk szem előtt a bevásárlásnál is, gondosan válogassuk meg, milyen csomagolású termékek kerülnek a kosárba. Ahol csak lehet, kerüljük a műanyag csomagolásokat, a felesleges fóliát és celofánt, és a sokadik műanyag zacskó megvétele helyett használjuk inkább saját – lehetőleg vászon – szatyrunkat.  Ugyanilyen fontos, hogy a zöldségeket, gyümölcsöket ne plasztik zacskókba rakjuk, még akkor se, ha így praktikusabbnak tűnik. Törekedjünk tehát arra, hogy inkább fenntartható csomagolóanyagot, mondjuk üveget, fémet, papírt vagy hullámkartont válasszunk.

Műanyag helyett válassz többször használatos táskát a bevásárlásokhoz!; fotó: plasticfreejuly.org

Vászontáska, fémdoboz, kulacs, bögre, papírszívószál

Ha munkába, iskolába megyünk, érdemes mindig magunkkal vinni egy fenntartható anyagból készült táskát vagy ételhordót, hogy se a bevásárlás, se az ebéd beszerzése ne okozzon bonyodalmat. A kávézókban, éttermekben érdemes a saját kulacsunkba, termoszunkba kérni az elviteles italokat, azok pedig, akik a szívószál szerelmesei, könnyedén beszerezhetnek egy-egy fémből vagy papírból készült, környezetbarát darabot.

Válassz fenntartható, műanyagmentes vendéglátó egységeket!

Ezeken a helyeken nem is kell külön figyelni a júliusi kihívásra, hiszen eleve elhagyják a műanyagokat az ételek és italok szervírozásánál, csomagolásánál. A gyorséttermek és a sok csomagolóanyagot termelő büfék viszont elkerülendők ebben a hónapban, hiszen szinte lehetetlen, hogy műanyag nélkül jussunk hozzá a rendelésünkhöz.

Ezeket a cikkeket se hagyd ki: