Kezdőlap Autók DMB Kisokos Kutya mellé milyen kocsit válasszunk? Ezek a legfontosabb szempontok

Kutya mellé milyen kocsit válasszunk? Ezek a legfontosabb szempontok

Ha új autót vennénk, érdemes a háztartás összes olyan tagjának az igényeit szem előtt tartani, akik utasként gyakran megfordulnak majd az autóban; fotó: Smartermedia

A gazdik tisztában vannak vele: nem minden autó egyformán alkalmas a négylábú családtagok szállítására. Van néhány alapvető irányelv, hogy kutya mellé milyen kocsit válasszunk, így ha amúgy is új autó vásárlásán gondolkodunk, érdemes az alábbi szempontokat mérlegelni.

Kárpit: bőr vagy szövet legyen?

Fontoljuk meg a bőr üléskárpitot, hiszen könnyebben tisztítható, és tartósabb, mint a szövet. Ugyanakkor az utóbbinak is megvannak az előnyei: kevésbé csúszik, így kanyarban vagy fékezéskor nem mozdul el a helyéről az ülésben kucorgó eb. Más kérdés, hogy a biztonsági öv csatjába rögzíthető, speciális autós hámmal mindig be kell kötni a kutyust. A szövetkárpitnak a hőérzete is kellemesebb, télen és nyáron egyaránt. Akkor tehát kutya mellé milyen kocsit, illetve milyen kárpitot válasszunk, ami ideális lehet? Maradjunk annyiban, hogy mi mellett ne voksoljunk: a velúr vagy plüss ülések a lehető legrosszabb választásnak számítanak – szerencse, hogy ilyenekkel elvétve találkozhatunk a modern autókban.

A velúr és a plüss nem jó választás, maradjon a bőr vagy a szövet; fotó: Pixabay/Charles Roth

Ki- és beszállás a lehető legkényelmesebben

A sík csomagtérpadló megkönnyíti a be- és kiszállást, valamint megakadályozza, hogy a kutya szállítódoboza, kennelje billegjen. Ugyanez a helyzet a második sori ülések háttámlájával: ha csak lépcsősen hajthatók le, az megnehezíti a dolgunkat. Szintén az egyszerű be- és kiszállás érdekében érdemes olyan autót keresni, amelyben alacsonyan húzódik a csomagtér pereme. A kombik ebből a szempontból verhetetlenek, a szabadidőjárművek pedig hátrányosak. Ha a csomagtartó magasan kezdődik, vagy idős, esetleg ízületi problémákkal küzd a kutyánk, érdemes megfontolni egy kutyarámpa vásárlását.

Fontos, hogy kényelmesen elférjen az eb, és könnyen tudjon ki- és beszállni; fotó: Smartermedia

Az üveg és a levegő kérdése

A sötétített üveg lelassítja az utastér felmelegedését – de vigyázat: ha a napon parkolunk, mindenképpen perceken belül katlanná válik az autó. Olyan sötétítést vagy fóliázást válasszunk, amely kiszűri az ultraibolya sugarakat; az ablakra tapasztható árnyékoló szövet ilyen szempontból nem sokat ér. Persze alapszabály, hogy a kutyát ne hagyjuk egyedül az autóban, 5-10 perc alatt 60 fokra is felugorhat nyáron a levegő hőmérséklete, ami végzetes lehet. Fontos még, hogy biztosítani tudjuk a friss levegőt a kutyusnak, valamint – ha a csomagtartóban szállítjuk –, hogy megfelelő módon rögzíteni tudjuk a kutyaszállító kennelt, illetve a térelválasztó kutyarácsot. Így tesz például Barbi is, aki megmutatta nekünk, hogyan szállítja öt agarát egy Audi A4 Avantban.

Soha ne hagyjuk az autóban, és bármennyire cuki látvány, ne engedjük, hogy a pofija kilógjon az ablakon!; fotó: Pixabay

Hogy kutya mellé milyen kocsit válasszunk, az csak egy dolog, fontos emellett, hogy tisztában legyünk az eb szállításának szabályaival is. Ha például kilóg a pofijuk az ablakon, az ugyan cuki, ám több szempontból is veszélyes, kerüljük, ha lehet.