Idén eddig már több mint 500-an hunytak el valamilyen közlekedési balesetben Magyarországon. A balesetek többségében súlyos szabályszegés áll a háttérben, de vannak olyan esetek is, amikor kisebb hiba, egy másodpercnyi figyelemkihagyás okozta a tragédiát. A szerencsétlenségek egy része megelőzhető lett volna, ha a résztvevő felek betartják a szabályokat. Íme pár közlekedésbiztonsági tanács, amelyekre odafigyelve könnyebben elkerülhetők a közúti tragédiák.
1. Vezess előzékenyen az utakon!
A legnagyobb biztosítók szerint nem a gyorshajtás a balesetek leggyakoribb kiváltó oka, hanem az elsőbbségadás elmulasztása. Éppen ezért sose vezess rutinból, mindig élj együtt a forgalommal. Így nem csak azt fogod észrevenni, ha elsőbbséget kell adnod, hanem azt is, ha a forgalom akadályozása nélkül le tudsz mondani saját elsőbbségedről. Fontos azonban, hogy ne akarj mindenáron előzékeny lenni, vedd észre, ha ezzel gátolod a folyamatos forgalmat.
2. Közhelyes közlekedésbiztonsági tanács, de igaz: lassan járj, tovább érsz!
Közhelynek tűnhet, azonban szintén dobogós helyezett a relatív és az abszolút gyorshajtás a leggyakoribb balesetet kiváltó okok listáján. A nem a fény- és útviszonyoknak megfelelő sebesség vagy a sebességhatárok teljes figyelmen kívül hagyása eddig hozzávetőlegesen 4000 karambol okozója volt idén. A rendőrség szakértőinek véleménye szerint bizonyítható az összefüggés a sebességnövekedés és a baleseti kockázatnövekedés között. A biztonságos közlekedés egyik alapfeltétele – különösen a téli időszakban – a jól megválasztott tempó.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
3. Tarts nagyobb követési távolságot!
Még jól megválasztott sebesség mellett is történhetnek olyan váratlan helyzetek, amelyeknél csak tizedmásodpercek állnak rendelkezésünkre, hogy megfelelő döntést hozzunk. Ilyen lehet például, amikor egy állat váratlanul átszalad az előttünk haladó jármű előtt, és vészfékeznünk kell. A baleset elkerülésének esélyeit jelentősen növeli, ha nagyobb követési távolságot tartsunk. A ráfutásos ütközéseknél automatikusan a hátulról érkező számít vétkes félnek, és ilyenkor az esetlegesen okozott személyi sérülés felelőssége mellett az okozott kár is a mi biztosításunkat fogja terhelni.
4. Tekints egyenrangú félként a forgalom minden résztvevőjére!
A baleseteknek szintén gyakori kiváltó oka, hogy a résztvevők nem tekintenek egyenrangú félként egymásra, ezek közül is kiemelkedő a gyalogosgázolások száma. Gyakoriak a bicikliseket, motorosokat érintő karambolok is. Tekints mindenkire a forgalom egyenrangú résztvevőjeként, és ne nehezítsd meg senki számára a haladást.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
5. Ne vállalj felesleges kockázatot, így elkerülhető a baleset!
A nem körültekintően végrehajtott manőverek is gyakran vezetnek veszélyes közúti balesetekhez. A modern autók vezetéstámogató rendszerei ilyen esetben hasznosnak bizonyulhatnak, azonban fontos, hogy ne hagyatkozz kizárólag ezekre. Emellett pedig ne vállalkozz olyan manőverre, amit nem tudsz biztonságosan kivitelezni.
+1: Soha ne vezess ittasan!
Talán a legevidensebb közlekedésbiztonsági tanács ez, ám így is sajnos gyakoriak az alkoholos befolyás következtében okozott halálos kimenetelű balesetek. Kis mennyiségű alkohol fogyasztásakor is jelentős mértékben romlanak a reflexek, és nem tudunk megfelelően reagálni egy hirtelen adódó vészhelyzetre. Az Intim Torna Illegál klipjében például elég rossz vége lett a bulinak…
A fentiek mellett az is nagyon fontos, hogy autód műszaki állapota is kifogástalan legyen: a téli gumi felszerelése mellett ellenőrizni kell például a fényszórók állapotát, az abroncsok levegőnyomását.
Forrás: Mercarius Flottakezelő