7. Ha kint hagyom nyilvános töltőn az autót, más nem tudja leszedni, hogy a sajátját tegye rá?

Dehogyis! A csatlakozó lereteszel, amint bezárjuk az autót. Az oszlopon és az autónál is lezáródik a csatlakozó. Szinte az összes nyilvános töltőoszlop alkalmazáson keresztül ellenőrizhető, s élőben láthatjuk, van-e szabad csatlakozó, sőt, van olyan szolgáltató is, ahol üzenetet is küldhetünk a másik felhasználónak. Ráírhatunk például, hogy megkérdezzük tőle, meddig marad még az autója a töltőn.

corsa e elektromos autó töltése
Amíg például vásárolunk, érdemes rátenni töltőre az elektromos autót

8. Hazánkban milyen szintű a töltőhálózat kiépítettsége?

Nagyon jó, ma már mindenhova el lehet jutni elektromos autóval. Többféle szolgáltató is üzemeltet elektromos töltőhálózatot, a legnagyobb a Mobiliti (zöldes oszlopok), de számos más jelentős szereplő is kínál szolgáltatást, pl. a MOL vagy az E.ON (kékes oszlopok) és a Mobility (zöldes oszlopok). Ezekkel találkozhatunk például az ALDI, a Decathlon és a Spar parkolóiban, és számos más közterületen. A legtöbb szolgáltatónak van applikációja, érdemes ezeket letölteni, mert folyamatosan frissítik őket az új töltőpontokkal. Persze az elektromos autók navigációjában is benne vannak a töltőoszlopok, de ezek ritkábban frissülnek.

9. Mi a helyzet a villámtöltővel? Bármilyen elektromos autó tölthető róla?

Bár az új típusok többsége képes villámtöltésre is, ez nem minden elektromos autóról mondható el. A villámtöltők egyenáramú, kimagaslóan nagy teljesítményű (és nagyobb méretű) töltőoszlopok, amelyek teljesítményét nem minden autótípus képes fogadni. Ha igen, fontos tudni, hogy az adott autó milyen teljesítményű villámtöltésre képes – ez az elektromos autók egyik legfontosabb paramétere. Egy átlagos nyilvános töltőoszlopon az elektromos Opel Corsa öt óra alatt tölthető fel 0-ról 100 százalékra (ez akár munkaidő alatt, akár éjszaka teljes töltést biztosít). Ezzel szemben egy villámtöltő oszlopon az alapfelszereltségű Opel Corsa akár 30 perc alatt feltölthető, ami kiemelkedő. De a villámtöltés a legtöbb versenytárs alapfelszereltségű modelljeinél is megvan 1 óra alatt. Fontos hozzátenni, hogy a villámtöltés az elektromos autók esetében érhető el, plug-in hibrideket nem lehet villámtölteni.

elektromos autó töltőkábel csatlakozó
A töltőpont csatlakozóját egyszerűen bedughatjuk az autó csatlakozójába

10. Külföldön hogyan tudom használni a plug-in hibrid és az elektromos autót? Sokan tartanak tőle, hogy nem találnak időben töltőpontot…

Egy plug-in hibridnél ez nem nagy gond, hiszen ha elfogy az áram, akkor megy tovább benzinmotorral – igaz, ekkor már nem lesz kiemelkedően kedvező a fogyasztása sem. Ezért is fontos, hogy amikor csak van rá lehetőség, csatlakoztassuk a töltőre (pl. éjszaka, vagy strandolás, bevásárlás közben), hiszen az így betöltött áram biztosítja, hogy a mindennapi távokon olcsón és környezettudatosan autózhassunk.

Ha elektromos autóval tervezünk hosszabb utat, ott érdemes előre tervezni, hogy például az útvonal mentén hol találunk villámtöltőt, és milyen teljesítménnyel. Mondok egy példát: bár egy elektromos Corsa 100 kW teljesítménnyel villámtölthető, de ha az útvonalon csak 50 kW-ra képes villámtöltőt találunk, akkor a töltésre több időt kell szánnunk. Ez a tervezés ma már nem nagy teher, számos okostelefonos alkalmazás segíthet bennünket, így az áttekintés mindössze pár percet vesz igénybe. Ez a külföldi utak esetében sem akadály, a népszerű Mobiliti alkalmazással például külföldi töltőoszlopokon is indíthatunk töltést. De indulás előtt érdemes letölteni a helyi applikációkat is. Egy külföldi út elektromos autóval kicsit több tervezést és tudatosságot igényel, de gyorsan bele lehet jönni.

corsa-e elektromos autó utastér
Letisztult dizájn, minőségi anyagok jellemzik a Corsa-e utasterét

Lapozz, hogy megtudd, miben más egy elektromos autó vezetése, mint például egy benzinesé.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2
3
4