Minden év elején, januárban megkapjuk az új kezdet, az újrakezdés lehetőségét. Igaz ez az élet minden területére, de talán a legtöbben mégis az életmódváltásra gondolnak egyből. Egy új szokás kialakításához körülbelül egy hónapra van szükség, ezért érdemes odatenni magunkat már januárban. Ezért most ahhoz adunk néhány jó tanácsot, hogy könnyebben teljen el ez a vízválasztó időszak. Íme három tipp az egészséges életmód elkezdéséhez.
1. Készítsünk listát
Első lépésként érdemes fejben vagy akár papíron sorra venni azokat a szokásokat, amiket szeretnénk megváltoztatni, és kialakítani hozzá egy tervet konkrét lépésekkel, amelyek elvezetnek a cél felé. Fontos viszont, hogy ne csak egy nagy végső célt tűzzünk ki, hanem apróbb részcélokat is akár hetekre lebontva, így biztosítva magunknak a folyamatos sikerélményt. Ezáltal kisebb eséllyel fogjuk feladni az egészet csak azért, mert távolinak tűnik a vége, és folyamatosan emlékeztethetjük magunkat, hogy jó úton haladunk. Ha például a félmaraton lefutása a cél, ugyanúgy ünnepeljük meg az első 5, 10 és 15 km lefutását, mint a maratoni távot, hiszen részeredmények nélkül a nagy cél sem sikerülhetett volna.
A második tippet a januári életmódváltás elkezdéséhez a következő oldalon találod.
2. Keressünk társakat, akik végig ott lesznek mellettünk, ha elakadnánk
Keressünk például valakit a környezetünkben, aki szintén szeretne új, egészségesebb alapanyagot bevezetni az étrendjébe, és kezdjünk el közösen kísérletezgetni a reform receptekkel. A nap vagy a hét végén beszéljük át közösen, hogy sikerült tartani magunkat a diétához, így meglesz a motiváció ahhoz, hogy ne adjuk fel a nehezebb pillanatokban sem. Vagy találjunk valakit, akivel közösen sportolhatunk, és aki miatt azokon a napokon is elindulunk, amikor nincs hozzá kedvünk. Így összeköthetjük a kellemeset a hasznossal, azaz a baráti találkozást a testmozgással.
A harmadik tippet a januári életmódváltás elkezdéséhez a következő oldalon találod.
3. Ne legyünk túl szigorúak magunkhoz, ne akarjunk rögtön mindent megváltoztatni
Sokkal nagyobb eséllyel tudunk hosszú távú új szokásokat kialakítani akkor, ha csak fokozatosan változtatjuk meg a régieket, és hagyunk időt, hogy megbarátkozzunk az új életmóddal. Nem kell egyik napról a másikra kidobni a kamrából minden egészségtelennek titulált élelmiszert. Elég, ha minden vásárlás alkalmával változtatunk egy apróságon. Kezdetnek már az is elég, ha nem a fehér lisztet, hanem inkább a rozs- vagy zabpehelylisztet vesszük le a polcról, ha a fehér- és barnacukor helyett eritritet vagy nyírfacukrot választunk, vagy éppen ha a zsíros tej helyett növényi tej kerül a kosarunkba. Néhány hét vagy hónap múlva azt vesszük majd észre, hogy szinte észrevétlenül cserélődtek le a korábban használt alapanyagok egészségesebb változatokra, hiszen mindvégig finomakat ehettünk, megvonások nélkül.
Forrás: Ízes Élet