Kezdőlap Utazás Aktív Bizakodás és óvatosság jellemzi a járvány utáni repülős utazási kedvet

Bizakodás és óvatosság jellemzi a járvány utáni repülős utazási kedvet

fotó: Freepik/senivpetro

A koronavírus-járvány az élet számos területén változást hozott, de talán leginkább az utazást és a légi közlekedést alakítja át. Egészségügyi intézkedések, korlátozások és megújult szabályok jellemzik jelenleg a nemzetközi utazásokat. De vajon mikor áll helyre a világ, mikor lehet ismét szabadon utazni? A Repjegy.hu találgatás helyett egyenesen az utasokat kérdezte meg motivációikról és terveikről. A kérdőívre adott válaszok várakozásokon felüli pozitív eredményeket hozott, amiből kiderült, hogy az utazási kedv nem csökkent jelentősen.

Sokan még idén bepótolnák az elmaradt utazásukat

A nemzetközi utasforgalom is készül a koronavírus-járvány utáni újranyitásra (Fotó: Canva)

A válaszadókat, attól függően, hogy voltak-e a koronavírus-járvány miatt meghiúsult utazási terveik 2020-ra vagy sem, két csoportra osztották. Hiszen az az utazó, akinek le kellett mondania az útját, feltételezhetően nagyobb eséllyel tervez még idénre utazást, mint az, aki a járvány előtt sem tervezett.

Az első csoport szerint – akiknek a 2020-ra betervezett utazását a járvány és utazási korlátozások miatt kellett lemondani, vagy az utazás emiatt hiúsult meg – 49% válaszolta, hogy mindenképp be szeretné pótolni. További 36% tartja elképzelhetőnek, hogy még idén lesz lehetősége megvalósítani az eltervezett utat. 14% pedig nem lát valós esélyt az idei pótlásra.

Azok akiknek volt betervezett utazásuk nagyobb eséllyel tervezik az pótolni az elmard utat (Forrás: Repjegy.hu)

A második csoportnál – akik alapvetően nem is terveztek utat a járvány előtt – érthető módon mérsékeltebb az utazási kedv. A válaszadóknak csak 14%-a nyilatkozott úgy, hogy biztosan tervez idénre utazást, 33% elképzelhetőnek tartja, míg 51% szerint nem valószínű, hogy idén még utazik.

A következő oldalon mutatjuk, hogy változott az utazás és utazási kedv a koronavírus után.

Továbbra is fontos a nyaralás

Meglepő eredmények születtek az utazások célját firtató kérdésekre adott válaszokból. Azok közül, akik még terveznek külföldre utazni 2020-ban, 44% pihenés, nyaralás, 29% városlátogatás, 21% családlátogatás céljából utazna, míg üzleti útra csupán 3% indulna. Akik utaznának még idén, azok közül legtöbben inkább őszre tervezik utazásukat (49%), a nyarat 36% választaná, téli időszakot pedig 15%.

(Forrás: Repjegy.hu)

EU-s országok előnyben

Úti célok tekintetében is hasonló óvatosság figyelhető meg. Az utazást tervező válaszadók 55%-a európai uniós országba utazna, 18% EU-n kívüli európai országot választana, míg Észak-Amerikát és Ázsiát 10-10% választaná úti céljául 2020-ban.

Az utazási kedv nem terjed ki Olaszországra. A válaszadók többsége Italiába még nem menne nyaralni (Fotó: Pixabay)

Arra a kérdésre, hogy van-e olyan desztináció, ahová nyugodt szívvel elutazna a jelenlegi helyzetben, a legtöbben Görögországot, Izlandot, Horvátországot, Portugáliát, Ausztriát és Magyarországot írták, de többen nyilatkoztak úgy is, hogy bárhová szívesen elutaznának. Arról pedig, hogy melyik az az úti cél, ahová biztosan nem utazna el a jelenlegi helyzetben, a legtöbben a vírus által leginkább sújtott országokat; Olaszországot, az USA-t és Kínát jelölték.

A következő oldalon mutatjuk, hogy változott az utazási kedv és  utazás a koronavírus után.

Repülő, autó, vasút: melyik biztonságosabb?

Azon kérdésre, hogy egészségügyi szempontból mely közlekedési eszközöket tartják biztonságosabbnak a repülésnél, igen vegyes válaszok érkeztek, de jellemzően ugyanolyan biztonságosnak tartják a különböző közlekedési eszközöket. Az autó azért felveszi a versenyt a repülővel, a válaszadók 40%-a egészségügyi szempontból biztonságosabbnak tartja külföldi utazás során.

Az autós utazás még mindig az egyik legbiztonságosabb (fotó: Pixabay)

És hogy mit gondolnak a légitársaságok által tervezett, néhol már be is vezetett egészségügyi intézkedésekről? A maszkviseléssel, a nagyobb távolságok betartásával (akár a középső ülések üresen hagyásával), a felszállás előtti lázméréssel inkább egyetértenek, a fokozott higiéniai előírásokkal (az utasok, a személyzet és a fedélzet esetében) pedig kifejezetten egyetértenek, adott esetben kötelezővé is tennék. A fedélzeti étkezés, ételek felszolgálásának elhagyásával nem értenek egyet, feleslegesnek tartanák ezt az intézkedést.

Forrás: Repjegy.hu