Kezdőlap Style&Trend Beauty Személyi edző válaszol: 5 edzésmítosz, aminek nincs valóságalapja

Személyi edző válaszol: 5 edzésmítosz, aminek nincs valóságalapja

(Fotó: Freepik)

Az internet roskadásig tele van olyan edzésmítoszokkal, amelyek hangzatosak és kényelmesnek tüntetik fel a fogyás folyamatát. Ezek nagy részének azonban semmilyen valóságalapja nincsen. Gökler Krisztina személyi edzőként rendszeresen találkozik olyan gondolatokkal – különösen új vendégek esetében –, amelyek visszatérő tévhiteket fogalmaznak meg a konditermi edzéssel kapcsolatban. Éppen ezért Krisztina összeszedett nektek öt olyan gyakori edzéssel kapcsolatos mítoszt, amely nemcsak kezdők, hanem akár középhaladók fejében is meg szokott fordulni. Tévhitek az edzésről és a fogyásról: mit csinálj, és mit ne csinálj, avagy mitől lesz hatásos az edzés.

1. tévhit: Zsírt égetni, fogyni csak kardió edzéssel lehet

Ismerős az a jelenség, amikor januárban tele van az összes futópad, ellipszis tréner és társai? Abban az időszakban, amikor mindenki életmódváltásba fog és fogyni szeretne, sokan kezdenek el szinte őrült módon aerob edzést végezni a zsírégetés érdekében. Habár a megfelelő táplálkozás és a súlyzós edzés kiegészítéseként mindenképpen közelebb vihet a célunkhoz, önmagában ritkán segít elérni azt.

Ennek egyik oka, hogy az edzés első 30-40 percében még a szénhidrátraktárak kiürítése zajlik, csak ezt követően kapcsol át szervezetünk a valódi zsírégető üzemmódba. A másik ok pedig az, hogy ez a folyamat a kardió edzés végeztével befejeződik. Az erősítő jellegű súlyzós – vagy akár saját testsúlyos, illetve egyéb eszközökkel végzett – edzés viszont olyan úgynevezett utóégetést biztosít, amely lehetővé teszi, hogy utána akár 12-24 órán keresztül is fokozottan égessük a kalóriákat. Ne felejtsük el azonban, hogy tudatos táplálkozás nélkül szinte lehetetlen látványosan fogyni.

A következő oldalon újabb tévhiteket találsz az edzésről és a fogyásról.

2. tévhit: Arra a területre kell edzeni, ahonnan fogyni szeretnék

Bármennyire is kényelmes lenne, sajnos helyi zsírégetés nem létezik. Hiába szeretnénk vékonyabb combokat, a megoldás nem az unásig ismételt guggolásokban és a lábtoló gyakorlatokban rejlik. A zsírraktárak mobilizálásához és az arányos fejlődéshez nagyon fontos a teljes test átmozgatása és erősítése, illetve a fent említett tudatos táplálkozással való kiegészítése. Ennek hiányában ugyanis elkezdhet vastagodni a túledzett izom vagy izomcsoport, zsírréteggel fedve viszont nem vékony és szálkás lesz, hanem sokkal inkább ellentétes hatást fog kelteni.

3. tévhit: Ha elég sokat hasizmozok, lapos lesz a hasam

Gyakori tévhitek az edzésről: a lapos has legnagyobb részben az étkezéskor nem pedig az edzőtermeben dől el (Fotó: Freepik)

Az előző tévhitből kiindulva bizony ez sem egyenesen arányos, pedig sokan próbálkoznak célt érni napi akár több száz felüléssel. A hasizmok ugyan képesek ennek hatására erősödni, izmosodni és kockásodni, ám amíg diétával nem tüntettük el az azokat fedő zsírréteget, sajnos hiába várunk a lapos hasra. Heti 2-3 alkalommal – lehetőleg az edzések végén – bőven elég hasizom gyakorlatokat végezni, a kívánt cél eléréséhez. Az időnk további részében pedig érdemes inkább több figyelmet fordítani a táplálkozásra

A cikk a következő oldalon folytatódik.

4. tévhit: Ha nincs izomlázam, nem volt hatásos az edzés

Az izomláznak több kiváltó oka és több lehetséges magyarázata létezik. Szokatlan, új fajta vagy a korábbitól eltérő intenzitású edzések hatására rendszerint 1-2 nappal később jelentkezik izomláz. Ugyanakkor semmiképpen sem mérhető vele az edzés hatékonysága, hiszen alapos bemelegítéssel és nyújtással, fokozatos terhelésnöveléssel, mozgás közben és után történő aminosav-fogyasztással, valamint SMR henger használatával egyaránt csökkenteni tudjuk az esetlegesen jelentkező izomláz mértékét. Ha pedig nem jelentkezik fájdalmas izomláz, hamarabb tudjuk újra maximális szinten terhelni izmainkat, így végeredményben többet és hatékonyabban tudunk edzeni. 

(Fotó: Jonathan Borba/Unsplash)

5. tévhit: A lányok túl izmosak lesznek a súlyzós edzéstől

Aki találkozott már valamilyen formában a női testépítéssel, egészen biztosan elgondolkozott azon, hogy miként jutottak el ezek a nők az adott testalkatig. Ebből pedig sokan levonják a tanulságot, miszerint a sok súlyzós edzés tette őket „nagydarabbá”. Aki viszont nem látja a szakmai hátteret, nincs tisztában azzal, hogy milyen elképesztő mennyiségű és minőségű edzésmunka ez. Másrészről pedig, hogy milyen szigorú és korlátozott táplálkozás vezethet egy ilyen testalkathoz. Ekkora erőfeszítést egy amatőr sportoló szinte biztosan nem fog tudni belefektetni az edzésbe, különösen ha csak heti néhány órát tölt az edzőteremben, és nincs pontosan megtervezve az élete minden egyes perce. Emellett pedig fontos érv, hogy a nők közel sem rendelkeznek olyan mennyiségű tesztoszteron hormonnal, mint a férfiak, így sokkal tovább tart és több munkába kerül nagyobb mennyiségű izomzatot felszedni. 

Forrás: Ízes Élet