A jelenlegi járványügyi helyzetben, amikor több időt tudsz otthon tölteni, tökéletes alkalom arra, hogy megalapozd vagy éppen megtartsd az edzettséged. Szerencsére a legtöbb konditermi gyakorlat megvalósítható az otthoni edzés keretei között is. De mivel otthon hajlamosabbak vagyunk eltunyulni, fontos, hogy legalább heti 3-4 alkalommal szánjunk 45-60 percet az edzésre. Ugyanis ennyi terhelés szükséges ahhoz, hogy alkalmazkodást váltsunk ki a testünkből, aminek eredményeképp az elkezd fejlődni, izmokat építeni, ezáltal pedig zsírt égetni és gyorsítani az anyagcserét. Az edzések között legyenek vegyesen erősítő és állóképesség-növelő gyakorlatok, ezeknek a kombinációja nyújtja ugyanis a leglátványosabb eredményt.
Az otthoni edzés a gyerekeknek is jót tesz
Ha kezdő, esetleg újrakezdő vagy, akinek az elmúlt évben a sport nem volt szerves része az életének, nincs több kifogás. Itt az idő, hogy elkezdd! Heti 2-3 alkalommal már egy könnyű otthoni edzés is nagyban hozzájárul az egészségesebb életmód elősegítésében. A szervezeted minden bizonnyal elszokott az effajta igénybevételtől, így már egy kisebb mértékű terhelés is kizökkentheti a komfortzónából, amit az első néhány alkalom után főleg az izomláz mértékéből vehetsz észre igazán. Ha azonban túllendültél az első néhány nap megpróbáltatásain, már egyre kevésbé fog megterhelni a testedzés.
Ha gyerek is van a családban, mozogjatok együtt, hiszen a távoktatás és az esetleges karantén miatt számára is kiesik a rendszeres mozgás, amit egészsége érdekében szükséges pótolni. A lényeg, hogy ha egyszer elkezdtétek, ne hagyjátok abba! Már egy kevés, közepes intenzitású testmozgás is csodákra képes, amivel jelentősen javíthatjátok egészségeteket.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Ne hagyd veszni az elért eredményeket
Ha pedig már haladó vagy, azaz az elmúlt évben rendszeres volt az életedben a mozgás, akár edzőteremben vagy szabadtéren, akkor érdemes kihasználni ezt az időt legalább a szinten tartásra. Az izomzat már 1-2 hónap elteltével is elkezd leépülni, ha nincs rendszeres használatban. Létezik persze úgynevezett izommemória, aminek köszönhetően az újra elkezdett edzés hatására könnyebben visszaépül az izomzat, de kár lenne veszni hagyni a befektetett időt és energiát.
Többek között ezért fontos, hogy az otthon töltött idő alatt maradjon rendszeres a mozgás. Haladók számára ráadásul már könnyebb is, hiszen az edzőtermi, akár gépeken végzett gyakorlatok könnyen átültethetőek az otthoni edzés kereteibe. Mindezt csupán néhány könnyedén beszerezhető eszköz, például gumiszalag, kézisúlyzó és fitball labda, illetve saját testsúlyos gyakorlatok segítségével. Lehet, hogy nem most fogod elérni a leglátványosabb fejlődést, de amikor majd visszaáll a rend, és újra járhatsz edzőterembe, nagyobb előnnyel indulsz majd azokkal szemben, akik csak kanapén heverészéssel töltötték a kijárási korlátozások idejét.
Végezetül pedig egy pro tipp: sokat segíthet, ha karantén alatt (és utána is) étkezési napló vezetésébe kezdesz, ami nagyban hozzájárul az egészséges rutin kialakításához, valamint felfedi az esetleges negatív szokásokat.
Forrás: Ízes Élet/Gökler Krisztina cikke