A téli időszak egyik leggyakoribb témája az immunrendszer erősítése és a vitaminszedés. Sok a bizonytalanság és tévhit azzal kapcsolatban, hogy mit, mikor, kiknek és miért érdemes szedni. Vajon tényleg mindenkinek szüksége van vitaminpótlásra? Mindenkinek ajánlott a multivitaminok szedése? Ha igen, ezt honnan tudhatjuk? Németh Sándor, táplálék-kiegészítő specialista megválaszolja a vitaminszedéssel kapcsolatos legfontosabb kérdéseket. Ez is érdekelhet: 4+1 táplálkozási tipp kismamáknak a várandósság idejére
A hivatalos dietetikai ajánlás szerint naponta 0,5 kilogramm zöldséget és gyümölcsöt kellene megennünk ahhoz, hogy természetes módon elegendő vitamint juttassunk be a szervezetünkbe. Igen ám, ennek azonban többféle egyszerű akadálya van. Egyfelől a magyarok zöldség- és gyümölcsfogyasztása messze elmarad az európai átlagtól. Másrészt a rostszegény, jó minőségű zsírokat mellőző táplálkozás is problémát jelent. A szakértő szerint azért is ajánlott a multivitaminok szedése, mert a mostani zöldségeknek és gyümölcsöknek jóval kevesebb a vitamintartalma, mint 20-30 éve.
Mik lehetnek a vitaminhiány főbb jelei?
A vitaminhiány ugyan számos tünettel jár, de ezek bármilyen más betegségre, vagy romló egészségügyi állapotra is utalhatnak. A hirtelen vagy nagyobb mennyiségű hajhullás, a karikás szemek, a töredezett körmök és a fáradtságérzet mind árulkodó jelek. Ha ezeket tapasztaljuk magunkon, első lépésként érdemes egy-két-három hónapos vitaminkúrát tartani. Ha a tünetek és panaszok néhány hónap eltelte után sem enyhülnek, orvosi konzultáció és vérvétel is szükséges lehet.
Mit szedjünk még a multivitaminok mellett?
A C-vitamin az immunrendszer normál működését támogatja, ezért elengedhetetlen annak szedése. Egy egészséges, átlagos terhelésnek kitett ember számára az ajánlott napi mennyiség 1000-2000 mg.
A zsírban oldódó D-vitamin a másik leggyakrabban emlegetett vitamin, ami szintén segíti a immunrendszerünk normál működését. A téli hónapokban és kora tavasszal a legtöbbünknek hiánya van belőle. A D-vitaminhoz a szervezetünk is képes hozzájutni, például belsőségekből készült ételekből (zúza, máj, szív), de a tojásfogyasztás is jó forrása. 10-15 perc napon töltött idővel is feltölthetjük D-vitamin raktárainkat. Pont ezért a téli időszakban ez nyilván nehezebben megoldható, nyáron pedig a káros UV sugárzás veszélyeit is szem előtt kell tartanunk. Egy egészséges, átlagos terhelésnek kitett ember számára az ajánlott napi mennyiség 1500-2000 NE (nemzetközi egység), sportolók esetén 3200-4000 NE is lehet a napi ajánlás.
A magnézium pótlása nem csak sportolók számára hasznos. Hiánya kellemetlen izomgörcsöket is eredményezhet. Egy egészséges, átlagos terhelésnek kitett ember számára az ajánlott napi mennyiség 250-300 mg.
Az omega-3 típusú zsírsavak ún. esszenciális zsírok, vagyis a szervezetünk nem képes ezeket előállítani, így külső forrásból kell biztosítanunk a megfelelő mennyiség bevitelét. Tengeri halfajták, mint tőkehal, tonhal, lazac, makréla, hering és egyes növényi eredetű élelmiszerek, például lenmagolaj, repceolaj is tartalmazza ezeket. Leginkább a szív, az agy és a látás szempontjából van jelentőségük és vitaminokhoz hasonló a fontosságuk. Egy egészséges, átlagos terhelésnek kitett ember számára az ajánlott napi mennyiség 500-2000 mg étrendtől függően. Ezt se hagyd ki: Úti kalauz, ha te is elvesztél az étrend-kiegészítők útvesztőjében
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Mi alapján válasszunk vitaminokat?
A vitaminok piacán zavarba ejtően nagy a választék, nehéz kiigazodni, hogy mely termékek a legideálisabbak számunkra. Németh Sándor, a BiotechUsa szakértője szerint jót jelent, ha a kiválasztott márka több éves múltra visszatekintő, Magyarországon hivatalosan forgalomba hozott termékei a megfelelő minősítésekkel is rendelkeznek. A megbízhatóságról és profizmusról árulkodik, ha az adott cég vagy márka termékeit többféle formulával (tabletta, kapszula, pezsgőtabletta, por) is jelen van a piacon.
Por, tabletta vagy kapszula – Milyen formulát válasszunk?
A szakértő szerint a por állagú ízesített italporoknak magasabb a hatóanyagtartalma és gyorsabb a felszívódása, de a tabletta és a kapszula mégis jobban hasznosul. Az italporokat étkezés közben, a tablettákat és kapszulákat étkezés előtt ajánlatos bevenni. A vitaminvizeket és pezsgőtablettákat főleg azoknak ajánlja, akik kevésbé kedvelik a tablettákat és kapszulákat vagy akár gyerekeknek is ideális vitamin-kiegészítőt keresnek.
Egészséges életmód témában az alábbi cikkeket se hagyd ki:
- Body Sylvi elárulta, hogy mi kicsattanó egészségének titka
- 6+1 tipp, ami segít elindulni az egészséges táplálkozás útján
- Tegyél te is az élelmiszerpazarlás és az egészségtelen ételek ellen!
- Egészségesen a négy fal között – 4 tipp az otthoni immunerősítésre
- Ezért egészséges a körte: 4 ok, hogy miért egyél belőle többet