Annak ellenére, hogy az emlőrák a nők körében az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés, hazánkban mégis nagyon kevés nő szentel rendszeresen figyelmet és időt a megelőzésre. Pedig a mellrák kellő odafigyeléssel időben felismerhető és gyógyítható. Éppen ezért a mell-önvizsgálat az egyik legfontosabb, amit a megelőzésért tehetünk. Olvass tovább, és megismerheted a helyes eljárást. Ez is érdekelhet: Történelmi lépés: beadták az első rák elleni vakcina injekciót!
Az AVON évek óta szívügyének tekinti a nők mellrákról való edukálását, illetve az emlő-önvizsgálat és a rákszűréseken való részvétel fontosságára való figyelemfelhívást. A téma aktualitását bizonyítja a legújabb kutatásából származó megdöbbentő adat is, miszerint hazánkban a nők 26%-a egyáltalán nem tudja, milyen jelek utalhatnak emlődaganatra, és hogyan kell az önvizsgálatot elvégezni. A megkérdezett nők 10%-a ráadásul még soha nem hallott az önvizsgálat fontosságáról, holott a megkérdezettek 60%-ának él a környezetében mellrákban érintett személy. Ezért készítette el a vállalat legújabb animációs kisfilmjét, amely lépésről-lépésre mutatja be az önvizsgálat folyamatát és animált ábrákkal szemlélteti elvégzésének módját, így adva útmutatást és segítséget minden korosztály számára.
Mellrák megelőzése az otthoni önvizsgálattal kezdődik
Az mell-önvizsgálat csupán néhány egyszerű lépésből áll, amit minden nőnek 18-20 éves kortól érdemes elvégeznie a menstruáció utáni héten, minden hónapban lehetőleg ugyanazon időszakban. Aki nem menstruál, az válasszon ki erre egy tetszőleges napot, és minden hónapban akkor végezze el.
1. Nézzük meg a melleinket a tükör előtt állva!
- Az első alkalommal tanulmányozzuk, hogyan néznek ki és milyen érzetet adnak.
- Rendszeresen vizsgálva keressük az eltéréseket!
- A látható elváltozások lehetnek a mell méretének, körvonalának, felületének változása, dudorodás, kipirosodás, a mellbimbók elhelyezkedésnek, kontúrjának változása, a mellbimbó váladékozása, mellbimbó behúzódása.
2. Figyeljük meg a melleket különféle pozíciókban is!
- Leengedett karokkal.
- Fej fölé emelt karokkal.
- Csípőre tett kézzel.
- Kissé előre hajolva.
3. Vizsgáljuk meg a melleket fekvő helyzetben!
Jobb oldali mell vizsgálata:
- A jobb váll alá tegyünk egy párnát.
- A jobb kezünket tegyük a fejünk alá.
- Bal kéz ujjbegyeivel végezzük el a vizsgálatot.
- A mellbimbótól indulva körkörösen vizsgáljuk át a mellet.
- Ugyanígy vizsgáljuk meg a hónaljat is.
- Nyomjuk össze a mellbimbót, hogy jön-e belőle váladék.
A bal oldali mell vizsgálata:
- A jobb oldali mellnél leírt vizsgálatot ismételjük meg, a jobb kezünkkel.
4. Végezzük el a vizsgálatot álló helyzetben is!
- Ezt akár a zuhany alatt is végezhetjük.
Az alábbi cikkek is érdekelhetnek: