Kezdőlap Style&Trend Trend Ingázási szokások: a gyereksírás jöhet, a figyelmetlen sofőröktől kiborulunk

Ingázási szokások: a gyereksírás jöhet, a figyelmetlen sofőröktől kiborulunk

Bár legtöbben nyugodtnak érezzük magunkat vezetés közben, vannak azért stresszfaktorok, amelyekre számos, jól bevált módszert használunk, péládul énekelünk; fotó: Pexels/Peter Fazekas

A rohanós reggelek, a délutáni csúcsforgalom mindenki idegeit próbára teszik. És ugyan most vakáció van, a szülők pontosan tudják: szeptembertől a gyerekek iskolába és különórákra szállítása tovább ront a helyzeten. Majdnem minden második ember naponta több mint 1 órát tölt ingázással, sőt ez minden ötödik ember esetében akár 3 órát vagy annál hosszabb időt is jelenthet. A Shell kíváncsi volt, milyenek idehaza az ingázási szokások. Vajon hogyan érezzük magunkat autónkban ezalatt az idő alatt?

Egyre nyugodtabbak vagyunk

A hétköznapok kimerítő feladatai, a nagy forgalom és a dugók ellenére a válaszadók 59%-a nyugodt sofőrnek tartja magát. Mi több, ahogy öregszünk, egyre nyugodtabban viseljük az autózás okozta megpróbáltatásokat. 30 év alatt 54%, 46-60 év között 64% vallja magát nyugodtnak vezetés közben. A válaszadók 22%-a kifejezetten szabadnak érzi magát a kormány mögött és csak 10% érzi úgy, hogy sokszor frusztrált vagy ideges a napi ingázás során.

Ingázási szokások: a figyelmetlen sofőrök kiborítanak

Ennek okai legtöbbször a figyelmetlen vezetőtársak, ők a válaszadók 56%-át zavarják (főként a férfiakat), ezt követik sorrendben az agresszív vezetők 52%-kal és a nagy forgalom 44%-kal. Ez utóbbi a fővárosban a legkellemetlenebb az autósok szerint, míg a parkolóhelyek hiányát meglepően nem a fővárosban, hanem a megyeszékhelyen és nagyvárosokban élők jelölték be legmagasabb arányban. Legkevésbé az autóban ülő gyerekek türelmetlensége zavaró, ezt csak 2% jelölte meg. A kiszámíthatatlan biciklisek a sofőrök 34%-a számára okoznak problémát.

A gyerekek szállítását inkább a nők oldják meg; fotó: Pexels/Tim Mossholder

Mivel próbáljuk meg feldobni a napi ingázást?

A hosszúra nyúlt utazást a megkérdezettek többsége (54%) dúdolással, énekléssel próbálja meg feldobni. A második helyen viszont a „csak a vezetésre koncentrálok” válasz végzett 25%-kal. Az autósok 21%-a jutalmazza meg magát egy gyors kávéval, szendviccsel vagy péksütivel, jellemzően a férfiak gyakrabban. A gyerekeket általában beszélgetéssel próbálják meg lekötni autózás közben (37%), ezt követi a közös játék 13%-kal, emellett a válaszadóknak csak 4%-a ad tabletet, 6%-a pedig könyvet a gyerek kezébe.

Telekocsi és női késés

A felmérésből az alábbi izgalmas tények is kiderültek:

  • Nem érezzük magunkat elég nyitottnak arra, hogy másokkal is megosszuk autónkat a napi ingázás során. Aki mégis vállalná ezt (21%), elsősorban gazdaságossági okokból tenne így, 16% pedig a társaság miatt.
  • Bár sokan azt gondolnák, hogy a hölgyek nagy késők, de valójában csak 16%-uk mondta, hogy szereti megvárni az utolsó pillanatot, vagy mindig késésben van.
  • A kistelepüléseken élők ingáznak a legtöbbet, egynegyedük naponta 3 óránál többet tölt autóban.
Valójában csak a nők 16%-a szereti megvárni az utolsó pillanatot induláskor, míg a férfiak esetében ez 6%; fotó: Pixabay/Pixabay

Ha hosszabb időt töltünk az autóban, nem árt figyelni arra, mit eszünk, mielőtt a kormány mögé ülünk, hiszen a nem megfelelő étel fogyasztása a koncentrációs képesség csökkenését okozhatja. Ha pedig az ingázás alatt kutyánk is velünk tart, ismerkedjünk meg alaposan a KRESZ-szabályokkal,  nem mindegy ugyanis, hol és hogyan ül az eb. A családi autózás egyébként túlélhető műfaj, 10 tippünk van arra, hogy ne torkolljon katasztrófába a közös autós kaland.