A hazánkban végzett demográfiai kutatások szerint az idősek aránya folyamatosan nő. A korosodó társadalom pedig nagy hatással van a közúti közlekedés biztonságára. Több kutatás is alátámasztotta, hogy a szenior korban történt közlekedési balesetek – gyalogosként és járművezetőként egyaránt – száma sokkal nagyobb, mint a fiatalok esetében. Az idősek által okozott balesetek száma az elmúlt nyolc évben több, mint 150 százalékkal nőtt. Ez a mutató pedig azt jelenti, hogy a szépkorúak a közúti balesetek negyedében érintettek. Megfelelő tájékoztatással azonban ez a szám jelentősen csökkenthető. Cikkünkben az időskori közlekedés kérdéseivel foglalkozunk, és azt is eláruljuk, mikor kell a kezelőorvossal konzultálni.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Az időskori közlekedés alapja a funkcionális határok felismerése
Az életkor előrehaladtával számos alapvető tulajdonságunk változik. A hallás, a látás, a reakcióidő, a szellemi képességek, de még a figyelem megosztása is fokozatosan romlik. A motorikus funkciók gyengülése mellett egyre nagyobb számban jelennek meg a különböző krónikus betegségek is. A demencia, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a csontritkulás hazánkban sajnos minden harmadik szépkorút érint. Ezen tényezők összessége pedig együttesen hozzájárulhat egy esetleges baleset bekövetkezéséhez mind a gyalogos, mind a közösségi, mind pedig az autós közlekedésben. Fontos emiatt, hogy az időskori közlekedő tisztában legyen saját egészségügyi állapotával, valamint szellemi teljesítőképességével.
Romló fizikai állapot és gyalogos közlekedés
A fizikai gyengeség is az idős kor természetes velejárója. A különböző mozgásszervi problémák nagymértékben befolyásolják az úttesten való áthaladást. A hanyatló figyelem és bizonytalanság pedig megnehezíti a közeledő jármű sebességének, távolságának a felmérését. Ahhoz, hogy gyalogosan is biztonságosan közlekedjenek az idős emberek fontos néhány alapszabályt betartaniuk.
- Törekedni kell a megfelelő láthatóságra! A téli és tavaszi időjárásban emiatt kerülni kell a sötét ruházat viselését.
- A korlátozott látásviszonyok mellett láthatóságukat növeljék fényvisszaverő mellénnyel, vagy egyéb eszközökkel.
- Minden esetben a gyalogos-átkelőhelyen keljenek át, soha nem az úttesten. Amennyiben erre nincsen lehetőségük, keressenek egy biztonságos, sötétben is jól megvilágított helyet.
- Kizárólag a járdán, gyalogúton közlekedjenek. Ha nincs erre mód, akkor az úttest szélén, a forgalommal szemben gyalogoljanak.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Időskori közlekedés: meddig vezethetnek?
Örök kérdés, hogy vajon meddig vezethetnek az idős emberek? A válasz egyáltalán az életkorhoz köthető? A szakértők szerint az, hogy mikor jön el az a pont, amikor már nem ragadjuk meg a kormányt, nem életkorfüggő.
Amennyiben az időskorú vezető egészségügyi állapota engedi, nagyon sokáig élvezheti a vezetés adta szabadságot. Vannak azonban olyan esetek, amelyek kifejezetten nagy kockázatot jelentenek a közúti közlekedésben. Az alábbi felsorolásban azokat az állapotokat gyűjtöttük össze, amelyek megléte esetén feltétlenül konzultálnia kell a szenior vezetőnek kezelőorvosával!
- Alzheimer kór, demencia
- Nem elégséges látási funkció
- Szívbetegség
- Hirtelen rosszulléttel járó betegségek
- Magas vérnyomás
- Epilepszia
- Súlyos pszichiátriai betegség
- Cukorbetegség
- Fizikai alkalmatlanság, súlyos mértékű csontritkulás
- Járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek
A jogosítvány kulcsa az egészség megléte
A rendszeres orvosi ellenőrzés nem csupán egészségünk megőrzése érdekében fontos, kötelesek vagyunk meghatározott időszakonként egészségi alkalmassági vizsgálaton is megjelenni. A 60-70 év közötti járművezetőknek három évente, a 70-ik életévét betöltött személyeknek pedig kétévente kell a vizsgálaton részt venniük.
Ahhoz pedig, hogy még inkább biztonságosabb legyen az időskori közlekedés, vezetés, az alábbi tanácsokat feltétlenül tartsuk és tartassuk be ismerőseinkkel, szeretteinkkel!
- Fontos a rendszeresen és körültekintően végzett testmozgás. A sport amellett, hogy javítja az általános fizikai állapotot, egy esetlegesen bekövetkező sérülés esetén biztosítja a jobb felépülési esélyt.
- Kiemelten fontos a kezelőorvossal folytatott folyamatos konzultáció, amennyiben krónikus betegséggel él az időskorú közlekedő.
- Amennyiben autóval indul útnak, készítsen a vezető egy előzetes útitervet. Válassza a legbiztonságosabb, legjobb látási és időjárási viszonyokat biztosító időpontot.
- Tartson nagyobb követési távolságot.
- Kerülje vezetés közben a figyelem elterelésére alkalmas eszközöket (rádió, étkezés, telefonálás).
- Fontos a rendszeresen végzett önellenőrzés, kiemelten a hallás- és látásvizsgálat.
- Mindig, minden esetben használja a biztonsági övet!
- Preferálja a defenzív vezetést!
- Ha hosszabb útra indul, törekedjen a pihenésre. Ne induljon útnak fáradtan, tartson legalább másfél óránként pihenőt.
A cikk az ORFK-Országos Balesetmegelőzési Bizottság támogatásával készült.