Kezdőlap Autók DMB Kisokos 6 dolog, amit meg kell tenned az autóddal, mielőtt beköszönt a tél

6 dolog, amit meg kell tenned az autóddal, mielőtt beköszönt a tél

forrás: Freepik

Az autók műszaki állapota fokozott figyelmet érdemel az év végén, amikor a téli hideg és a csapadékosabb időjárás is beköszönt. Számos veszélyt rejt magában az átmeneti időszak, de ezek a kockázatok elkerülhetők, ha időben felkészülünk a megváltozott körülményekre. Hat pontban összegyűjtöttük, milyen lépésekből áll az autó téliesítése, annak érdekében, hogy ne érjen senkit sem váratlanul az első fagy vagy az első havazás. Ez is hasznos lehet: Téli gumi, követési távolság: tippek a biztonságos téli vezetéshez

1. Téli gumicsere

A biztonságos autózás alapkövetelménye a gumik kifogástalan állapota, és mivel a nyári abroncsok hét Celsiu-fok alatt már nem biztosítanak megfelelő tapadást, így használatuk nem javasolt a késő őszi időszakban. Ráadásul ez a mutató tovább romlik a jeges, havas utakon. Ezért a nyári gumikat mielőbb cseréld le téli abroncsokra, ne várj az első hóesésig! Tipp: Minden, amit a téli gumicseréről tudnod kell egy helyen

Ne feledkezz meg a megfelelő abroncsnyomás beállításáról sem, hiszen például a túl alacsony nyomás csökkenti a gumik tapadását. Az ajánlott értékek a vezetőoldali ajtókeretben vagy a tanksapka alatti matricán találhatók.

2. Ellenőriztesd a futóművet

A gumiabroncsok mellett a futóműnek is fontos szerepe van a tapadásban. Ha a lengéscsillapító nem működik megfelelően, egy nagyobb úthiba miatt előfordulhat, hogy valamelyik oldal nem tapad rendesen, és elpattog az autó az útról. Így ezt is ellenőrizni szokták a szervizekben a tél előtti átvizsgálások alkalmával.

3. A fényszórók se maradjanak ki

Vizsgáld át a fényszórókat is, lehet, hogy eljött az izzócsere ideje

Mivel télen rövidek a nappalok, a világítás különösen kiemelt szempont az átvizsgálás során. Az idősebb autóknál azt is meg kell nézni, hogy a fényszóróbúra mennyire mattult. Az izzó ugyan lehet hibátlan, de a felület homályosodása jelentősen ronthatja a fényszóró hatásfokát. Sokan nem tudják, de egy matt lámpa felpolírozható, jelentősen javítva az esti fényhatást. Télen gyakoribb a lámpaizzók meghibásodása, amint kiég egy izzó, cseréljük ki újra. Ezt ne hagyd ki: Téli autós kisokos: El sem hiszed, mire jó a kézfertőtlenítőd!

Az autó téliesítése fontos feladat, ne hagyd ki a többi lépést se, lapozz!

4. Ablaktörlők cseréje

Az autó téli felkészítése már időszerű, ne halogasd tovább, különben így járhatsz (Fotó: Sangeeth Sangi/Pixabay)

Érdemes ügyelni az ablaktörlőlapátok állapotára. Amennyiben csíkot húznak az ablakon vagy bizonyos felületeket nem törölnek, azonnal cserélni kell azokat, mert rossz idő esetén meghatározó a vezetési biztonság szempontjából.

5. A folyadékszintek ellenőrzése

A hűtőfolyadék fagyáspont-mérése jelzi, elegendő-e a fagyálló a hűtőrendszerben. A mérés eredményeképpen legalább mínusz 20 Celsius- fokos értéket kell kapnunk, mivel ennél gyengébb fagyvédelem a hűtőfolyadék befagyásával fenyeget, ami jelentős károkat okozhat a hűtőfolyadék-szivattyúban, így a motorban is. Ugyanez vonatkozik a szélvédőmosó-folyadékra: a nyári tisztítószert el kell használni és télre is alkalmas mosófolyadékkal kell pótolni.

6. Az autó téliesítése során az akkumulátorról se feledkezz meg

Az autó akkumulátorát is fel kell készíteni a hűvösebb téli hónapokra, mert alacsony hőmérsékleteken különösen nagy terhelésnek lehet kitéve. Rövid utakon gyakran nem töltődik fel kellően, amin az akkumulátortöltő segíthet, mindenkor biztosítva a megfelelő töltöttségi szintet. Ez például akkor fontos, ha a jármű hosszabb ideig állt, például a téli vakáció alatt. Ha gyakran adódnak akkumulátorproblémák, érdemes egy új 12 voltos akkumulátort vásárolni.

DMB Kisokos rovatunkból az alábbi cikkek is érdekelhetnek még:

Forrás: Das Welt Autó