Sokunknak új helyzet most az otthon maradás; a legkeményebb feladatuk talán azoknak van, akik gyerekkel vannak karanténban. Ilyenkor főleg maguknak a gyerekek számára a legnagyobb ellenség a túlzott elkényelmesedés, a nassolás, a mozgáshiány és a rendszertelen étkezés. Ez ugyanis nemcsak hízáshoz, hanem a védekezőképesség gyengüléséhez is vezethet. Dr. Farkas Kitti tanácsait betartva azonban gyermeked fitten és erős immunrendszerrel léphet majd ki a lakásból a „visszatérés” idején.
A legfontosabb a rutin felállítása
Többet vagyunk otthon, jut idő a főzésre is, éppen ezért együnk finom, változatos és természetes ételeket. Különösen figyeljünk arra, hogy gyermekeinknek is legyen tartalmas, meleg ebédje. Kerüljük a tartósított ételeket, próbáljunk meg minél természetesebb élelmiszereket fogyasztani. Ahogyan a felnőtteknek, úgy a gyerekeknek is be kell tartaniuk olyan alapszabályokat, melyek az egészséges anyagcserét támogatják.
„A tini korú gyereknek már el lehet magyarázni, miért fontos, hogy inzulinszintünk ne ugráljon, ehhez pedig rendszer kell az étkezésbe. Amellett, hogy a gyakori és egészségtelen étkezéssel magasan tartjuk az inzulinszintet, általában több kalóriát viszünk be a szükségesnél, anélkül, hogy észrevennénk. Mindkettő egészségtelen. Fontos ennek ellensúlyozására a napi háromszori étkezés, melyek közül az ebéd legyen a szénhidrátban leggazdagabb, mert így követjük szervezetünk természetes napi inzulinszint-ingadozását és a nassolást, farkaséhséget is elkerüljük” – szögezi le dr. Farkas Kitti.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
A gyerek is segítsen a főzésben
Most, hogy nincs büfé, kisboltba napi többszöri leugrás és gyorsétterem, talán könnyebb elfogadtatni a gyerekkel az örök szabályt: együnk rendes ételeket, és kerüljük a feldolgozott élelmiszereket. A főzésbe az arra nyitott gyereket mindenképp vonjuk be – ezzel elültetjük benne az egészséges étkezés alapjait. Erre már a kisebbek is fogékonyak. Ha a gyerek válogatósabb, akkor is van lehetőségünk most kibővíteni az otthon fogyasztott ételek listáját, hiszen a menzán sem válogathat. Most ne csak a kedvenceit egye, hanem tegyük változatossá az étkezését, és ha bevonjuk az elkészítésbe, sokkal szívesebben fogja megenni.
Legyünk ezekben a szabályokban éppen olyan következetesek és szigorúak, mint az otthoni tanulásban. A gyerekek hajlamosak az unalomevésre, ingerszegény környezetben ez a vágy még inkább felerősödhet. Ha folyton a nyitott hűtő előtt álldogál a kiskamasz, vagy folyamatosan arról panaszkodik, hogy éhes, ismerjük fel, hogy inkább az aktivitás hiánya vagy feszültség is állhat a háttérben. Próbáljunk tenni ez ellen: a megfelelően beállított étkezési szokások ilyen esetekben sokat segíthetnek. Figyeljünk a folyadékfogyasztásra is: a nap elején mindig tegyük ki eléjük a szükséges vízmennyiséget, amit nap végéig meg kell inniuk, illetve mutassuk meg nekik az egészséges snackeket.
A cikk a következő oldalon folytatódik.
Hogyan vegyük rá a mozgásra?
Az egészséges karantén feltétele a mozgás. Ne megijesztve, de mondjuk el a gyereknek, hogy most nagyon fontos az immunrendszer, a védekezőképesség erősítése, az pedig nem megy hetente minimum 150 perc mozgás nélkül. Mozogjunk együtt és invitáljuk a gyereket közös tornára. Találjunk ki családi versenyeket, az apukák tarthatnak fekvőtámaszversenyt a fiúkkal, de ha vonakodnak, itt is lehet trükközni: kérjünk gyermekünktől bulis számokat, amikre tornázni szeretnénk, lehet, hogy be fognak kapcsolódni. Ha pedig van otthon konzolos játék, a gamer-gyerek biztosan szívesen mutat nekünk táncolós, sportolós játékot. Kisebbeknek és nagyobbaknak szóló tornavideókkal is rávehetjük csemetéinket a mozgásra.
Nincs egészséges karantén napfény nélkül
Amikor csak napsütéses idő van, engedjük be és biztosítsuk gyermekünknek is a napfényt. Ha terasz, erkély is van, azt mindenképp használjuk ki, amilyen sokszor csak lehet. „Az immunrendszer megfelelő működéséhez D-vitaminra van szükségünk, mely ezen kívül javítja a vérműködést, pozitívan hat a csonterősítésre, jó a szívműködéshez, izomműködéshez és méregtelenítő hatása van” – fejti ki dr. Farkas Kitti.
Forrás: Ízes Élet