Kezdőlap Utazás Aktív Bécs – Mit tanulhatunk a világ egyik legélhetőbb városától?

Bécs – Mit tanulhatunk a világ egyik legélhetőbb városától?

(Fotó: daniel plan/Unsplash)

Vajon az országhatárunktól nagyjából 80 km-re fekvő osztrák főváros milyen képet mutat a Covid-érában? Itt is olyan kevés lesz a turista, mint Budapesten? Mennyire tartják szigorúan a maszkviselési szabályokat, egyáltalán, milyen az élet most Bécsben? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Petrazworld szerzője legutóbbi bécsi látogatásakor.

Kevesebb ember van az utcákon, mint itthon

(Fotó: Petrazworld)

Jelentem, az utcákon sokkal kevesebb volt az ember, mint nálunk a főváros utcáin. Az, hogy a Hofburg kertjében úgy tudtam lefotózni messziről a Természettudományi Múzeum épületét, hogy egyetlen ember sem volt a képen, az szerintem felért egy kisebb csodával. Bár ne kellett volna ilyen nagy árat fizetnünk ezért… A két nap alatt szerencsénkre végig sütött a nap és kellemes 28 fok volt, így összesen 20 km-t sétálva, a város háromnegyedét sikerült bejárnunk.

Tanulságok, felfedezések Bécsben

1. Közlekedés

Bécsben szuperül megfér egymás mellett az autós, a biciklis, a tömegközlekedés és a gyalogos is. (Fotó: wien.info)

Kiemelt jelentőségű téma szerintem, főleg azután, hogy nálunk a fővárosban a körutakon lezárt egy-egy autósávot használhatták a biciklisek a nyáron közlekedésre. A szándék abszolút jó, és bízom benne, hogy előbb-utóbb egyre zöldebb lesz Budapest közlekedése. Magában a megvalósításban van óriási különbség a két város között! Bécs esetében látszik, hogy előre megtervezett és átgondolt kialakításról van szó és nem ad-hoc jellegű intézkedésekről! A bicikliseknek fenntartott sávok először is nem az autósávok között, mellett vannak, hanem a széles járda egyik oldalán oda-vissza sávval. A járda másik része pedig a gyalogos forgalomnak van kialakítva. Mindez jól látható felfestéssel az aszfalton. A járda és az autósáv között pedig sok helyen futnak villamossínek – kötött pályás utakon nincs dugó, gyorsabb a haladás és környezetbarátabb megoldás. A belváros központi részén autósforgalom alig van, köszönhetően a gyalogos/biciklis zónáknak és az autósok megfelelő terelésének. A buszok modernek és sok közülük elektromos, így nagyon halk hangon működnek, nem pöfögik ki a dízelt, szennyezve ezzel az épületeket és a levegőt.

2. Épületek tisztasága

(Fotó: Petrazworld)

Az első pontból következik a második pont. A kevesebb kipufogó gáz kevesebb szennyezéssel jár, ami jól lekövethető az épületek tisztaságán. Nem győztünk csodálkozni azon, hogy a legrejtettebb, legkisebb utcákban is olyan hófehérek, tiszták az épületek falai, mintha tegnap festették volna le őket. Sétálva e gyönyörű, tiszta épületek között, olyan érzésünk volt, mintha egy szabadtéri múzeumban járnánk, tele csodálnivaló nevezetességekkel, érdekes építészeti megoldásokkal. Nincsenek graffitik a házak oldalán, az emberek vigyáznak az épületekre (is).

3. Utcák tisztasága

Az épületek tisztasága mellett a város és az utcák tisztasága is szembeötlő. Ráadásul a kukákra viccesen olyan mondatok vannak kiírva németül, mint „Éhezem, etess meg!”, „Dobj meg egy kis munícióval!” vagy „Adj értelmet a lógásomnak!” Ez a fajta játékosság könnyebben tudatosítja az emberekben azt, hogy ne szemeteljenek és igenis, vigyék el a kidobandót a kukáig. A tiszta utcák között egyszerűen jobb érzéssel sétáltunk, nem tartva egy esetleges fertőzéstől.

A következő oldalon további észrevételeket találsz az osztrák főváros működésével kapcsolatban.

4. Emberek viselkedése

Az osztrák főváros sokkal fegyelmezettebb a maszkviselés terén, mint például Budapest (fotó: Pexels/Anna Shvets)

Szerintem nagyon jól leszűrhető, hogy egy nemzet mennyire fegyelmezett és tartja be a szabályokat egy olyan egyszerű dolgon keresztül, mint a maszk viselése. Itthon sok helyen azt látom, hogy az emberek lázadnak, félig veszik csak fel a maszkot, inkább az állukat melegítik vele, mintsem eltakarják vele a szájukat és az orrukat. Ez alól néha én sem vagyok kivétel, az Albertina Múzeumban a fotózáshoz az orrom alá lehúztam a maszkomat, hogy valami látszódjon az arcomból. A teremőr egy pillanat alatt ott termett és kulturáltan, de határozottan megkért, hogy azonnal húzzam vissza az orromra a maszkot, mondván, mások is hordják azt és csak akkor van értelme az egésznek, ha mindenki betartja a szabályokat.

5. Kultúra fontossága

(Fotó: Petrazworld)

„Bécs városának utcái kultúrával vannak kikövezve, míg a világ többi városa betonnal.” Ez a mondás jól tükrözi, hogy Bécs tényleg olyan, mint egy nagy szabadtéri múzeum, ahol minden irányból árad a kultúra az emberre, csak győzze befogadni. Rendben tartott parkok, tiszta épületek, és utcák, és megannyi kulturális esemény, illetve múzeum, amelyek arra várnak, hogy az ember felfedezze őket! Épp egy ilyen szabadtéri eseménybe csöppentünk bele első napunkon.

A borítékban ingyen maszk volt (Fotó: Petrazworld)

A Városháza előtti téren felállított négyszemélyes, vasszerkezetű boxok okosan lehetővé teszik az embereknek, hogy szórakozhassanak, de megfelelő távolság betartásával a többiektől. Ahogy korábban is írtam: tömegrendezvény tömeges érintkezés nélkül. Az esemény szlogenje is ez volt szabadfordításban: Tartson távolságot – de a ne a kultúrától és a művészetektől!

A cikk eredeti szerzője Szabó Petronella, a petrazworld.com utazási blog szerzője.