Nem mondunk újat azzal, hogy amikor megszületnek a gyerekek, az életünk gyökeresen megváltozik. Arról már írtunk korábban, hogy mi az a 10 dolog, amit nőként feltétlenül tegyünk az autóba. Most megmutatjuk, mi az, aminek anyaként egészen biztosan a kocsidban a helye.
1. Napszemüveg
Az előző tízes listánknak is alapkelléke. Gyerekek mellett a szerepe még jobban felértékelődik. Senkinek nem kell bemutatni, hogy egy-egy rossz éjszaka után mi mindent képes elfedni egy jól megválasztott napszemüveg. Arról nem is beszélve, hogy kialvatlanul még a napsugarak is sokkal zavaróbbak. A napszemüveg tehát továbbra is alapdarab, egyértelműen a kocsidban a helye.
2. Popsitörlő
Az aduász. Nemcsak a babapopsira, hanem mindenre jó. Kezet törölni evés előtt, után, közben. Letörölni a kiömlött vizet, üdítőt. A zsíros ujjlenyomatokat. A poros műszerfalat. Nem véletlenül mondják, hogy a gyerek születése után az anyák jolly-jokere lesz. Kezeket fel, ki törölt már vele alkalom adtán etetőszéket, konyhapultot, koszos cipőt, padlót, bármit? Sok anya beteszi a kocsiba, mikor megszületik az első gyereke, majd azt veszi észre, hogy még akkor is beugrik érte a drogáriába, amikor a gyerekek már rég kirepültek, annyira megszokja az autóban.
Azért a környezet védelme érdekében bánjunk vele takarékosan. Ha nagyon tudatosak vagyunk, akkor pedig helyettesítsük textilpelenkával és egy kis vízzel. Illetve válasszunk bőrbarát, lehetőleg magas víztartalmú márkát.
Az összeállítás a következő oldalon folytatódik.
3. Napellenző
Célja korosztálytól függően a sírással, nyafogással, hisztivel töltött idő mérséklése. Világosan fogalmazva pedig az, hogy „besötétíthessünk” vele a hátsó ülésen. Az alvó babákat és totyogókat nagyon zavarhatja a nap, főleg ha elalszanak az autóban. A nagyobbak már azért panaszkodhatnak, ha nem látják jól az okostelefon, tablet képernyőjét. Illetve egész egyszerűen nem is egészséges hosszabb távon tűző napsütésben utazni. Nem véletlenül ajánlják a szakértők a napvédők használatát az autóban is.
4. Szemetes
Lehet ez zacskó, doboz, akármi, amibe időnként összegyűjthetjük azt a rengeteg felesleges, kidobandó dolgot, amiről elképzelni sem tudjuk, hogy honnan és hogyan képződik olyan gyorsan az autónkban. Használhatunk erre a célra kis kosarat, vagy olyan papír-, illetve nejlonzacsit, ami csomagolásként járt valamihez. Csak erre a célra ne vásároljunk műanyag kukazsákot, legyünk kreatívak! Mindenesetre mindig legyen kéznél szemétgyűjtés céljára valamilyen eszköz.
5. Kacattároló
Elsősorban a kisgyerekes anyák autójában juthat nagy szerephez, amikor a kicsi mindenféle kavicsot, csigaházat, botot, stb. magával szeretne vinni az autóba, de mi azt már nem szeretnénk a lakásba is beengedni. Aranyos kompromisszumos megoldás, hogy az autóban marad, legközelebb is ott lesz, aztán idővel közösen megválhatunk tőlük.
Az összeállítás a következő oldalon folytatódik.
6. Kibővített elsősegély doboz
Alapkellék a sima elsősegélydoboz. Gyerekek esetén ezt egészítsük ki rovarcsípésre való krémmel, horzsolásra használható kenőccsel, naptejjel és szúnyog-, kullancs elleni szerrel. Ezekre nyilván nem utazás alatt lesz szükségünk, de így minden kiránduláskor kéznél lesz. Viszont sosem az utastérben, a tűző napsugaraknak kitéve, csakis a zárt csomagtérben tartsuk. A hajtógázas változatokat sem szabad autóban tárolni, hiszen tűzveszélyesek!
7. Ülésvédő/rendszerező
Kisebbeknél a sáros, koszos cipővel, rugdosással okozható károk enyhítésére az első ülések háttámlájára szerelhető ülésvédő kötelező kellék. A legjobb, ha olyan anyagból készül, amely szivaccsal könnyen lemosható. Ahogy a gyerekek nőnek, ezt lecserélhetjük már nagyon profi háttámlára akasztható tárolóra, amiben elfér az ital, rágcsálnivaló, unaloműző mindenféle. Ügyesebbek otthon, sajátkezűleg is készíthetnek nagyon cuki kis tárolókat. Így minden kéznél van, a gyerek kiszolgálhatja magát és nem kell fél percenként hátranyúlni vezetés közben.
8. Szórakoztató eszközök
Aki gyerekkel utazik, tudja hogy két utazás szinte sosem lesz egyforma. Mindegy, hogy rövid vagy hosszú útra indulunk, simán elképzelhető, hogy az addig mindig alvó gyereknek esze ágában sem lesz aludni, a kíváncsinak meg nézelődni. Mindig tartsunk az autóban korosztályának megfelelő unaloműzőket. Lehet ez könyv, magazin, színező, tablet, játék. Zenét és oktató hanganyagokat is lehet bekészíteni.
9. Autóbarát snackek
Nem engedi mindenki, a biztonságosságáról is megoszlanak a vélemények. Azzal azonban mindenki egyetért, hogy bármikor adódhat olyan helyzet, amikor hirtelen muszáj lenne valamihez nyúlni, mert dugóba kerültünk, nem evett rendesen otthon a gyerek, stb. Mindenképpen olyan ételt válasszunk, ami nem olvad, nem szétkenhető, a legrosszabb esetben csak egyszerűen kiporszívózható, ha beteríti vele az utasteret. Inni azért mindig frisset vigyünk, ha lehet. Feledékenyebbek egy üveg vizet azért betehetnek a csomagtartóba vész esetére. De a vízzel teli palackot sose hagyjuk a nyári melegben az autóban!
10. Pelenka, mobil bili, vécépapír
Korosztálytól függően kinek, melyik. Létjogosultságukat nem is kell magyarázni. Hatalmas segítség, ha pl. táskát nem vittünk magunkkal, mert „csak” kiugrottunk a boltba, így nincs nálunk se pelenka, se papír, se semmi. Vagy játszóterezéskor, kiránduláskor. Vagy szimplán akkor, ha a gyerek éppen abban a korszakban van, hogy például csak bilibe hajlandó elvégezni a dolgát.
+1: Extra ruha anyának, gyereknek
A profibbak és sokat utazók tartanak a kocsiban egy teljes szett váltóruhát, a kevésbé profik pedig csak egy plusz pulcsit/kabátot anyának és babának. Hidegben kintre, nyáron a légkondis helyekre.