Kezdőlap Style&Trend Gasztro A fáradtság oka nem mindig az alváshiány, inkább a helytelen táplálkozás

A fáradtság oka nem mindig az alváshiány, inkább a helytelen táplálkozás

A fáradtság ellen vitaminokkal és ásványi anyagokkal harcoljunk; Pexels/Andrea Piacquadio

Állandó fáradtság, energiahiány és rossz közérzet? Gyakori panaszok ezek nálunk, nőknél, pörgős életet élünk, számos helyen kell helytállniuk. Ott a család, a munka és a barátokra is jó volna időt szánni. Általában úgy próbáljuk megoldani ezt a problémát, hogy több alvást, több edzést vagy több folyadékbevitelt iktatunk be. Ez kétségtelenül segít, de sok esetben a probléma mélyebben gyökerezik.

Az étrend és a fáradtság összefüggései

A fáradtság, az energiahiány és a rossz közérzet hátterében gyakran nem az alváshiány  áll! A legtöbben nem is gondolnánk, de a mikrotápanyagok bevitelének hiánya épp annyira befolyásolja szervezetünk energiaszintjét, mint az alvás, a pihenés vagy a sport. Éppen ezért fontos, hogy étrendünk elegendő létfontosságú vitamint és ásványi anyagot is tartalmazzon, különben a fáradtság mindennapos „vendég” lesz életünkben. Károlyfi Edit, az AVON szakértője szerint az egészséges táplálkozás hozzásegít bennünket ahhoz, hogy megőrizzük formánkat, jó teljesítményt tudjunk nyújtani, jól érezzük magunkat a bőrünkben és elkerüljük a krónikus betegségeket. Az okos étkezés pillérei pedig a mértékletesség, a rendszeresség és a változatosság.

A zöldségek és a gyümölcsöl fontos alappillérei az étkezésünknek; fotó: Pexels/Gustavo Fring

A helyes, kiegyensúlyozott étrend az élelmiszerek széles skáláját tartalmazza a négy fontos élelmiszercsoport mindegyikéből. Ezek: a teljes értékű fehérjét tartalmazó ételek (pl. sovány hús, hal, tojás, tejtermékek), a gyümölcs és a zöldség (friss, fagyasztott, konzerv, szárított), valamint a gabonafélék (pl. barna rizs, quinoa). Ezek biztosítják a különböző tápanyagok, pl. fehérjék, rostok, vitaminok, ásványi anyagok, zsírok megfelelő és kiegyensúlyozott bevitelét a napi igények kielégítésének érdekében.

A szakértő szerint étrendünkre a rohanó, időhiányos hétköznapokban nem mindig könnyű odafigyelni, viszont ha a fáradtság elejét akarjuk venni, sokat segíthet a tervezés. A programjaink mellett az elfogyasztott ételeket, italokat is gondoljuk át, tervezzük meg. Készüljünk előre, akár már előző este állítsuk össze a másnapi útravalót. Okos döntés, ha komplex megoldásokat választunk, például az étrendkiegészítők, étkezéshelyettesítő termékek között is célszerű eszerint dönteni.

Az étrendkiegészítőknek fontos szerep jut

A kiegyensúlyozott étkezés és az elmaradt mikrotápanayagok pótlására tehát megfelelő választás lehet az étrendkiegészítő- vagy étkezéshelyettesítő shake-ek fogyasztása. A különböző shake-ek finom és egyben kényelmes megoldást nyújthatnak kalóriabevitelünk szabályozására. Közben garantálják, hogy a szervezetünk által igényelt tápanyagok egyensúlyban maradjanak. Amellett, hogy magas a fehérje- és rost tartalmuk, hozzájárulnak a szükséges vitaminok és ásványi anyagok ajánlott napi mennyiségét. Nem mindegy azonban, hogy étkezéshelyettesítő- vagy fehérje shake-et választunk.

Nagyon finomak és táplálóak, de nem minden shake helyettesít egy komplett étkezést; fotó: Pexels/Sebastian Coman Photography

Az étrend-kiegészítők közé sorolható fehérje shake-t általában az izmok regenerálására vagy tömegnövelésre ajánlják. Ugyanakkor ezek kalória és mikrotápanyagtartalma sem megfelelő ahhoz, hogy ezekkel egy teljes étkezést kiváltsunk. Az étkezéshelyettesítő shake-ek ezzel szemben fehérjék és rostok mellett nélkülözhetetlen zsírsavakat és mikrotápanyagokat is tartalmaznak. Vagyis táplálkozási szempontból teljes értékű étkezésnek számítanak. Napi egy shake fogyasztása segít az energiahiány leküzdésében és hozzájárulhat testsúlyunk megtartásához, míg 2 étkezés helyettesítése akár a fogyásban is segíthet.

Most, a koronavírus-járvány idején azt gondolnánk, hogy a tudatos és egészséges táplálkozás nagy kihívás, pedig elég csak megfogadni a dietetikusok tanácsait: több zöldséges ételt enni, napi három-öt étkezést tartani, stresszevés helyett pedig mozogni kicsit.