Szarvasbőgés idején – augusztus végétől szeptember végéig – jelentősen megnő a vadbalesetek száma hazánkban. Azt azonban sokan nem tudják, mi a teendő, ha elütöttünk például egy nagyvadat. Előfordulhat olyan eset is, hogy vadgázolás nem történik, de az autó előtt átfutó kisállat miatt a sofőr félre rántja a kormányt, és így szenved balesetet. Mit lehet tenni ilyen esetben? Mikor fizet a biztosító? Olvass tovább és megtudhatod. Ez is fontos: Vadgázolás: egy magyar találmánnyal elkerülhető a baleset
Vadgázolás esetén a vadásztársaság feljelentheti a sofőrt
Rengeteg őz, szarvas, vaddisznó, róka pusztul el, sérül meg a magyar utakon augusztus végétől szeptember végéig, miután autóval ütközik. Ráadásul a balesetek nemcsak az állatok szempontjából okoznak jelentős problémát, hanem a járművekben is kárt tehetnek, arról nem is szólva, hogy az autó sofőrét és az utasokat is veszélybe sodorják. Méretüknél fogva a legnagyobb veszélyt a szarvasok jelentik, a gímszarvas párzási időszakában (augusztus vége és szeptember vége között) a vadak kontrolláltalanul viselkednek, ennek köszönhetően pedig sok állat téved a közutakra, amely komoly veszélyt hordoz magában.
„Országos használt autó kereskedői hálózatunkban sokszor találkozunk – jellemzően ősszel – olyan esettel, hogy eladunk egy autót, és néhány héten belül jön vissza a szegény ügyfél kétségbeesetten, mert összetört a jármű. Bár a szabályokat betartva közlekedett az úton, elütött egy vadat, a javítást pedig saját Cascóra kellett megcsinálni. Sőt a vadásztársaság feljelentette a rendőrségen és be is perelte, hogy megtérítse a vadkárt, amit okozott” – mondta Frank György a Das WeltAuto márkaigazgatója. Ezt se hagyd ki: Lehullott falevelek, eső, köd – 10 tipp a biztonságos őszi autózáshoz
Ha érdekel, hogyan kerülheted el, hogy a vadgázolás után még téged jelentsenek fel, lapozz a következő oldalra.
A szarvasbőgés ideje alatt a szokásosnál is kiszámíthatatlanabb az állat viselkedés
Legtöbbet úgy tehetjük a vadbalesetek elkerülése érdekében, ha csökkentett sebességgel és nagy éberséggel közlekedünk a vadaktól veszélyeztetett útszakaszokon, amelyre egyébként minden esetben tábla figyelmeztet. Sajnos minden óvintézkedés ellenére időnként annyira kiszámíthatatlan az állatok viselkedése, hogy bekövetkezik az ütközés. Amennyiben megfelelően tájékozottak vagyunk a jogainkat illetően, jelentős költségektől kímélhetjük meg magunkat.
Sok esetben ugyanis nem az autóvezető a hibás, előfordulhat, hogy a helyi vadásztársaság felel a balesetért. Minden egyes, akár közúton történt vadbalesetben is érdemes szakember véleményét kikérni, hogy abban az adott ügyben, abban a konkrét helyzetben van-e értelme felszólítólevelet írni vagy pert indítani a vadászatra jogosult ellen. Sőt, akár olyan szituációban is, amikor nem történik konkrét ütközés a vaddal, mégis emiatt szenvedett valaki balesetet.
Pont egy ilyen esetet dolgoz fel a Das WeltAuto több részes jogi videósorozatának első része. A történet különlegessége az, hogy a filmben hallható baleset során nem volt ütközés. Egy róka szaladt át az autó előtt, amely az elkerülő manőver miatt komoly balesetet szenvedett, és felborult. A videót erre a linkre kattintva nézheted meg.
DMB Kisokos rovatunkban rengeteg hasznos tippet találsz, az alábbiak a legújabbak:
- Az ittas vezetést elítéljük, míg a leállósávban hajtást nem. Mutatjuk, hogy vezet a magyar!
- Ittas vezetés, büntetőfékezés, gyerek a volánnál: Bűncselekmény vagy szabálysértés?
- Felmondható-e a kötelező felelősségbiztosítás e-mailben?
- Így szabadulj ki a süllyedő autóból! Mutatjuk az életmentő lépéseket