Kezdőlap Autók DMB Kisokos Többé nem kell aggódnod a leégés miatt! Itt a nagy naptej kisokos!

Többé nem kell aggódnod a leégés miatt! Itt a nagy naptej kisokos!

(fotó: pexels.com)

Nincs is jobb, mint egy kellemes strandolás a kánikulában. De biztos, hogy felkészültél az egész napos pancsolásra? Nem csupán a törölköző és a megfelelő mennyiségű víz a fontos. Ugyanilyen körültekintőnek kell lenned, ha naptejet választasz. De vajon honnan tudod, melyik a neked leginkább alkalmas? Mielőtt kifeküdnél a strandra, olvasd el figyelmesen naptej kisokosunkat!

Válaszd a megfelelő faktor számot

A boltok polcait végigmérve biztosan te is elsőként a faktor számát figyeled a naptej dobozán. De tudod egyáltalán mit is jelent ez a kifejezés? Az angolul Sun Protection Factor-nak nevezett jelölés azt mutatja meg, hogy mennyi ideig tartózkodhatsz a napon anélkül, hogy rák vörösre égnél. Ez a szám 15 és 50 között mozog és a dobozon az SPF feliratnál találod meg. Ha már itt tartunk, akkor érdemes megemlíteni még a fotostabilitást is, amely a termék minél lassabb lebomlására utal. Érdemes ezt is szem előtt tartanod a választásnál, hiszen ezzel még hatékonyabb védelmet érhetsz el.

Fotó: 272447/Pixabay

Légy tisztában saját bőrtípusoddal

A jelenlegi szempontok alapján összesen hat féle bőrtípust különböztetünk meg. A legmagasabb faktorszámú krémekre azoknak van szükségük, akik az egyes vagy a kettes bőrtípusúak közé tartoznak. Az előbbi csoportba tartoznak a kifejezetten világosbőrű, leginkább vörös vagy szőke hajú, erősen szeplős emberek tartoznak. Őket követik kettes számmal a szintén világos bőrűek, világos hajjal és kék, zöld vagy szürke szemmel. A szeplősödési hajlam rájuk is nagymértékben jellemző. A két csoport szereplői sajnos nagy valószínűséggel azonnal leégnek a napon, így nekik egyértelműen a legmagasabb faktorszámú naptej a legmegfelelőbb.

A további tudnivalók a következő oldalon folytatódnak!

A hozzád legközelebb álló állagot válaszd

A gyerekek védelme kiemelt figyelmet érdemel (fotó: pexels/kindelmedia)

Érdemes azt a megoldást választanod, amelyik tényleg a leginkább megfelelő számodra. Naptejből már kaphatunk lotion-t, krémet, habot vagy akár permetet is. A krémet főként a szárazabb bőrű strandolóknak ajánlják, hiszen jobban felszívja a bőr. Amennyiben nem szereted a zsíros megoldásokat, akkor válaszd inkább a naptejet, a permetet és a habot. Azt azonban érdemes észben tartanod, hogy a kisgyermekekre kizárólag a nekik engedélyezett verziókat használhatod. Ezek általában színezék-, és illatanyagmentesek.

Legyen vízálló vagy sem?

Attól még, hogy vízálló naptejet választasz, időnként ugyanúgy újra kell magadon kenni. Amennyiben az általad választott fényvédőn ezt a feliratot olvasod, jó ha tudod, mit is jelent. A vízálló naptej ugyanis 40 percen át képes fenntartani a védelmet, ha a vízben pancsolsz. Vagyis, ha nagyjából egy órát fürdőzöl, a védettség bizony veled együtt elúszik. Érdemes tehát a szárazföldre kiérve azonnal pótolni a naptej rajtad lévő mennyiségét. Erőteljes izzadás esetén ugyanilyen fontos a naptej pótlása, hiszen ebben az esetben is úgymond lefolyik rólad a védelem.

Ahogy kiértél a vízből érdemes újból bekenni magad (fotó: pexels/mikhail_nilov)

UV-A vagy UV-B?

A faktorszám mellett ugyanilyen gyakori megjelölés az UV-A vagy az UV-B védelem. De mi a különbség a kettő között? Az előbbi felirat azt jelenti, hogy az káros sugarak a bőr idő előtti elöregedését okozzák. Az utóbbi esetben pedig az UV-B sugarak a bőrünk leégését idézik elő. Ha azonban a testünk felülete mind a két sugárzásnak ki van téve, akkor bizony akár daganatos betegség is kialakulhat. Érdemes tehát olyan naptejet választanod, amelyik mind a két ultraibolya sugarak ellen védenek.

További kisokosaink is érdekelhetnek: