Kezdőlap Autók DMB Kisokos 3 egyszerű tipp a biztonságos közlekedésért ősszel

3 egyszerű tipp a biztonságos közlekedésért ősszel

Általános tendencia, hogy míg az év első felében valamelyest csökken a közúti balesetek száma, addig ősszel nem csupán megugrik, de a legfrissebb adatok szerint megduplázódik a balesetek száma. Vajon miért van ez, és mit tehetünk a biztonságos közlekedés érdekében a hidegebb idők beálltával?

 

A biztonságos és a felelős közúti magatartás kérdése azért is különösen időszerű, mert a romló látási viszonyok és a csúszóssá váló utak a tapasztalt sofőrök tudását is próbára teszik. A nedves útburkolat majdnem annyira veszélyes és alattomos, mint a havas úttest. Körültekintő abroncsválasztással és néhány egyszerű, a KRESZ-ből is jól ismert szabály betartásával azonban jelentősen mérsékelhetjük a veszélyes helyzetek kialakulásának kockázatát.

1. Óvatosan a gázpedállal

A megfelelő sebesség megválasztásával – és a sebességkorlátozások szigorú megtartásával – a saját és mások testi épségének megóvása mellett sok viszontagságtól kímélhetjük meg a járművünket és a pénztárcánkat is. Az egyre rövidebb nappalok és a gyakori esőzések miatt ugyanis nemcsak a felfestéseket, de a kátyúkat is nehezebb észrevenni. A követési távolságot is hagyjuk a szokásosnál szellősebbre. A nedves, nyálkás aszfalton akkor is hosszabb fékúttal kell számolni, ha egyébként az autónk fékrendszere, az abroncsok és a reflexeink is kifogástalanul működnek.

A kátyúk sajnos a futóművet és az abroncsokat is gyorsan tönkretehetik; fotó: Pixabay/jwvein

2. Törődjünk az autónkkal is

Ebben az időszakban a biztonságos közlekedés zászlaja alatt a gépkocsink állapotára is nagyobb gondot kell fordítanunk. Ellenőrizzük rendszeresen a levegőnyomást és nézzük át az abroncsokat. Ha felületi sérülést, vagy rendellenes kopásra utaló jeleket látunk, azonnal forduljunk szakemberhez, aki segít kideríteni, hogy mi áll a jelenség hátterében. Mérjük meg a hűtőfolyadék fagyáspontját: -35°C környékén az ideális. Elengedhetetlenül fontos az is, hogy lássunk és látszódjunk. Rendszeresen ellenőrizzük a világítást, az izzókat, és nappal, városban is kapcsoljuk be legalább a helyzetjelzőt.

Az indián nyár még sok napsütéssel kényeztet, a hajnali talajmenti fagyokra azonban érdemes időben felkészülni; fotó: Pixabay/qimono

3. A biztonságos közlekedés a tudatos felkészüléssel kezdődik

A hűvös, csapadékos időjárás ugyan nagymértékben hozzájárul a riasztó baleseti statisztikák alakulásához, azonban mi magunk is sokat tehetünk annak érdekében, hogy csökkentsük a veszélyes helyzetek számát. „Az időjárást nem tudjuk befolyásolni, a közlekedési kultúránk formálása viszont kizárólag rajtunk múlik. Ennek része az is, hogy tudatosan készülünk a megváltozott körülményekre – kezdve a jármű műszaki állapotával és a megfelelően karbantartott minőségi abroncsokkal. Mindig a vezetési stílusunknak, az évszaknak és a várható útviszonyoknak megfelelő gumit szereltessünk fel!

A megfelelő állapotú abroncsok életet menthetnek; fotó: Hankook

Ősszel az is megfigyelhető, hogy nem csak iskolás gyerekekkel lett tele a város, de sok sportoló, futó is megjelent a parkokban, erdőkben, utak mentén. Mivel a sportoló számára egy járművel való találkozás végzetes lehet, a közlekedés minden résztvevőjének érdemes alaposan felkészülnie ezekre a helyzetekre.

Forrás: Hankook Tire Magyarország