A téli hónapokban a száraz hideg útfelületektől az esőn át a fagyos, jeges utakig bármi előfordulhat, ezért a legjobb, ha autónk téli időszakra való felkészítésével nem várjuk meg az első hó érkezését. A rövidebb utak éppolyan komoly kihívást jelenthetnek, mint a hosszabbak. Különösen igaz ez akkor, ha rosszak a fényviszonyok, az utak pedig síkosak. A Goodyear néhány tippel segít, hogy a zordabb téli időszakok alatt is biztonságos legyen a vezetés. Témába vág: Befagyott zár, jeges szélvédő: 6 tipp téli reggelekre
Indulás előtt mindig ellenőrizd az autót
Mielőtt útnak indulsz – különösen, ha hosszabb útra mész –, fontos, hogy ellenőrizd autódat. Indulás előtt győződj meg róla, hogy a szélvédő és az ablakok teljesen páramentesek, és nincs rajtuk semmilyen lecsapódás. A rossz látási viszonyok ugyanis növelik a balesetek esélyét. Bizonyosodj meg róla, hogy az autó összes lámpája megfelelően működik. Ez nagyon fontos, hiszen ha rossz a megvilágítás, a többi közlekedő nem látja meg könnyen autóját, így nő a baleset kockázata.
Indulás előtt ellenőrizd az ablaktörlők állapotát, valamint a szélvédő folyadék szintjét is. Ez utóbbinák az évszaknak megfelelő, téli fagyálló folyadékot használj. A zord időjárás az autó működésére is hatással van, ilyenkor érdemes ellenőrizni az akkumulátor tölöttségi állapotát is, nehogy szó szerint ráfázzál, ha elakadsz. Fontos, hogy az autó egyéb felületein (pl. motorháztető, tető, csomagtér ajtó) se hagyj vastag hóréteget, az ugyanis a később a menetszél hatására leválhat és balesetveszélyes helyzetet idézhet elő.
Ne hagyd ki a kerekeket sem
Az abroncsok természetesen kulcsfontosságúak a biztonságos téli vezetés szempontjából. A mintamélység ellenőrzése kiemelten fontos, mindenképpen az előírt szinten belül kell lennie. Nézd meg továbbá a keréknyomást is, mivel a túl alacsony vagy túl magas nyomás egyaránt befolyásolja a tapadást. Hideg időjárási körülmények esetén a levegőnyomás csökkenhet, ezért fontos mindig odafigyelnünk a keréknyomásra, hogy optimális tapadási felületet tarthassunk fenn hideg, nedves vagy havas útkörülmények között is.
A téli gumik cseréjét sem szabad az első hóesésig halogatni. Szakértő szerint a téli abroncsok cseréje akkor ajánlott, amikor a hőmérséklet 7 °C alá csökken. A téli gumik nemcsak a hóval birkóznak meg; száraz, hideg körülmények esetén is növelik a biztonságot. A jobb teljesítmény mellett a téli abroncsok csökkentik a féktávolságot is, és nagyobb futásteljesítményt biztosítanak, mint a nyári abroncsok a téli hónapokban. A témáról többet is megtudhatsz, a következő cikkünkben: Minden, amit a téli gumicseréről tudnod kell egy helyen
A téli autóvezetés elengedhetetlen tudnivalói a következő oldalon folytatódnak.
Vezess a körülményeknek megfelelően
A legjobb téli abroncsok kiválasztásán kívül azonban még számos trükkel lehet biztonságosabbá és kevésbé stresszessé tenni a téli közlekedést. A balesetek megakadályozása miatt különösen fontos, hogy a körülményeknek megfelelően vezess, és elegendő követési távolságot tarts a lassításhoz és megálláshoz. Jeges utakon a féktávolság akár a tízszeresére is nőhet, de még nyirkos vagy nedves időben is csökken a tapadás és nő a féktávolság. Szintén fontos óvatosan fékezni, nehogy a jármű megcsússzon.
A lassításhoz használj motorféket, mivel így kisebb az esélye, hogy a kerekek blokkolnak és az autó megcsúszik. Ha hóban rekednél, állítsd az autót magasabb sebességfokozatra, így lassan ki tudsz jönni a szorult helyzetből, ugyanis ha túl erősen lépsz a gázra, kipörögnek a kerekek, az autó pedig még mélyebbre kerül a hóban. Mindenekfelett akkor közlekedhetünk biztonságosan téli körülmények között, ha óvatosan manőverezünk és állandóan odafigyelünk a folyamatosan változó útkörülményekre.
A téli autóvezetés alapszabálya, hogy a legrosszabbra is fel kell készülni
A téli hónapokban érdemes tartani az autóban takarót és meleg ruhát, arra az esetre, ha valami miatt úgy adódik, hogy félre kell állnod az úton. Némi harapnivaló és víz szintén jól jöhet, valamint nem árt, ha van egy ásó is a csomagtartóban. Természetesen elengedhetetlen a láthatósági mellény, az elsősegélydoboz, az elakadásjelző háromszög, de jól jöhet még például egy zseblámpa is. Tipp: Téli autós kisokos: El sem hiszed, mire jó a kézfertőtlenítőd!
Hasznos cikkek, amik még érdekelhetnek:
- A jó vezetői magatartás 9 szabálya – így viselkedj a volán mögött
- Csak semmi pánik: erre számíts, ha megállít a rendőr
- 7 vezetési tipp a ködös, esős és nyálkás őszi időjáráshoz
- Láss tisztán vezetés közben, erre figyelj ősszel és télen
- Esős időben a legnagyobb ellenséged az aquaplaning. Te tudod, mit tehetsz ellene?