Lassan itt az iskolakezdés, amire többé kevésbé minden gyerek izgatottan készül, és nemcsak a társakkal való találkozásra, hanem az új könyveket, füzeteket és egyéb iskolai felszereléseket is várják, aminek korszakról korszakra megvan a maga divatja. Mik voltak az elmúlt évtizedekben a kötelező iskolai felszerelések? Mi került az iskolatáskába? Íme egy kis magyar tanszertörténet az elmúlt száz évből.
Tanévkezdés az 1900-as évek elején
Sok minden változott száz év alatt, az iskola sokáig például nem járt mindenkinek, kiváltság volt, amit csak a tehetősebb családok engedhettek meg maguknak. A századfordulón még nagyon eltérő volt az egyes iskolák típusa és felszereltsége, az idő múlásával azonban a tanszerek komoly fejlődési utat jártak be, közülük számos jelenleg is megtekinthető az Albertfalvi Hely- és Iskolatörténeti Gyűjteményben
A 20. század elején jóval kevesebb taneszközük volt a diákoknak, mint ma. Nem volt ennyi tankönyv vagy füzet, pláne nem saját, ennek köszönhetően az iskolatáska mérete is jóval kisebb volt. Érdekes fejlemény, hogy manapság megint terjedőben a „közösségi” könyvhasználat, ugyanakkor egy mai iskolatáska súlya akár a 9-10 kg-ot is elérheti! A század elején az iskolatáskák inkább csak uzsonnát és némi alapfelszerelést rejtettek. Ezek között megtalálható volt a palatábla, palavessző, egy tengeri szivacs a törléshez, az itatós a lecsöppent tintához vagy éppen a tintásüveg. Ekkorra már alapvető követelmény lett legalább négy elemi osztály elvégzése.
Az iskolások általában egységes öltözékben jelentek meg a tanórákon, a városi gimnáziumokban például jellemző viselet volt a matrózblúz. Ez egyébként még a 60-as években is szokványosnak számított. Egyes gimnáziumok a mai napig őrzik ennek a hagyományát, mostanában elsősorban az érettségiző diákok viselete. A 60-as és 70-es évek slágere az iskolaköpeny lett, azonban ez is rég eltűnt. Az iskolások pedig ma már kedvük szerint öltözködhetnek, gyakran különösebb szabályozás nélkül.
A következő oldalon megtudhatod, mi tartozott még a kötelező iskolai felszerelések közé régen.
Egyhangú helyett színes, változó iskolai felszerelések
Az idő előrehaladtával egyre több eszközt használtak a diákok, ma már egy nagyáruházban akár többezer termék közül is válogathatunk. Az abaszkuszt szép lassan felváltotta a számológép, amely ma már az alapműveleteken kívül a bonyolult egyenleteket is képesek megoldani. A palatábla helyett minden tantárgyhoz külön füzetet vezetünk, nem is egyformát: vonalast, kockást, simát, gyakran nagyalakút és spirált.
A rendszerváltás előtti, ikonikus és rendkívül környezetszennyező indigókék csomagolópapír és piros keretes vignettát felváltották a természeti képekkel, állatokkal és egyéb, menő mintákkal borított füzetek. A tintát és a pennát pedig előbb töltőtollra, aztán golyóstollra cseréltük. Ezen a fronton korszakos változást hozott a patronos megjelenése, a legendás négyszínű toll pedig egy egész generáció számára vált státuszszimbólummá, ez utóbbi egyébként a mai napig megtalálható a boltok polcain. Na és az a híres diplomatatáska? Ma már valószínűleg inkább cikinek találnák a fiatalok, de a 70-es években a legmenőbbek mind ezzel jártak iskolába.
2020 az újfajta kihívások éve a tanévkezdésben
Habár ma már lényegesen megváltozott az iskolai felszerelések összetétele, ez nem jelenti azt, hogy ne lennének folyamatos kihívások az újonnan megjelenő technológiákkal. Az egyik legújabb iskolai nehézséget éppen a koronavírus-járvány hozta el, méghozzá a távoktatás megjelenésével. Akár felnőttként a mi tanulmányaink folytatódnak az online térben a koronavírus-járvány miatt, akár gyermekünk kényszerül távtanulásra, mindenkinek meg kell szoknia az új felállást, bele kell rázódnia abba. Ahogy az otthoni munkavégzés is rejteget kihívásokat, úgy az otthoni tanulás is.