használt auto vasarlas
Vevőként a lehető legkörültekintőbben járjunk el!; fotó: flickr/Pictuers of Money

A használt autó vásárlás – ahogy azt szakértővel korábban már mi is megvitattuk – sokkal kockázatosabb, mint az új. Számtalan dologra oda kell figyelni, és ennek csak egy része, hogy egyébként milyen típusú autót vásárolunk. A használt gépjárművek miatti problémák ugyanis elsősorban a hibás teljesítéssel hozhatóak összefüggésbe. Folytatásos cikkünkben igyekszünk hasznos tudnivalókkal felvértezni azokat, akik autóvásárlás előtt állnak. 100%-os receptet adni nem tudunk, azonban talán ezekkel a megoldásokkal törekedni lehet arra, hogy a használt autó vásárlás számunkra megfelelő módon záruljon.

A kereskedő valóban kereskedő?

Mint minden jogvita esetében, a használt autó vásárlás során is célszerű arra törekedni, hogy a vevő a lehető legkörültekintőbben járjon el. A legtöbb vásárló vagy netes hirdetés útján, vagy autókereskedésen keresztül vásárolja meg a járművet. Sokszor esnek abba a csapdába, hogy a kereskedő telephelyén veszik meg a járművet, és az adásvételi szerződést is felületesen nézik át, vagy töltik ki.

használt auto vasarlas illusztracio
Ne csak az autónak, hanem az autót kínáló kereskedőnek is nézzünk utána; Pixabay/mohamed_hassan

Ennek eredménye lehet az, hogy kiderül: a járművet nem is a kereskedő cégtől vásárolta meg a vevő, hanem egy olyan másik magánszemélytől, akivel nem is találkozott. Így történhet meg az, hogy kiderül, mégsem fogyasztói szerződést kötött a vevő. Mi ezzel a probléma? Mindössze az, hogy a Polgári Törvénykönyv a fogyasztóra az igényérvényesítés kapcsán kedvezőbb szabályokat telepít…

Sajnos gyakran előfordul, hogy az autónak előjönnek a hibái, a kereskedő viszont eltűnik, mint a kámfor. Ha ezt a helyzetet szeretnénk elkerülni, az eladó jogi státusza iránt az interneten könnyen hozzáférhető elektronikus cégjegyzékből informálódhatunk. E nyilvántartás tartalmazza a cég megszűnésével kapcsolatos lényeges dátumokat.

A használt autó vásárlás “nyomozással” kezdődik

Az adásvétel során elengedhetetlen, hogy a járművet kipróbáljuk, esetlegesen műszaki szakismerettel rendelkező személlyel is átvizsgáljuk. Érdemes a jármű iratait, életútját is ellenőrizni. Kevesen tudják, hogy létezik egy központi adatbázis, melyből ügyfélkapu segítségével, ingyenesen az érintett rendszám megadásával lekérhetjük, hogy a jármű műszaki állapotára vonatkozó, futásteljesítmény, biztosítás és kártörténeti vagy eredetiségvizsgálati adatait.

internet kereses 2
Az Ügyfélkapun keresztül nyomozhatunk; fotó: Pixabay/kaboompics

A vételár mindig szerepeljen a szerződésben!

Fontos, hogy az adásvételi szerződést a valóságnak megfelelően, akár a tényleges vételárat is feltüntetve töltsék ki a felek. Számtalan probléma adódik abból, hogy a vételárat nem tüntetik fel a szerződésen, és amikor a vevő – hibás teljesítés miatt – elállna a szerződéstől, nem tudja a vételár összegét bizonyítani. Ez pedig komoly probléma. Ha valami gond van a járművel és ez kiderül a próbaút során, akkor ez nyilván alku pozíciót is jelent a vevő számára. Ha az eladó ígéretet tesz a hiba kijavítására és annak módjára, akkor ezt feltétlenül javasolt a szerződésbe is belevenni.

szerzodes hasznalat auto vasarlas
Ha utánajártunk a kereskedőnek, kipróbáltuk az autót, és az összeg is meg van a szerződésen, csak akkor írjunk alá; fotó: Pixabay/andibreit

És következzen még egy fontos kitétel, mely bár nem tűnik életszerűnek, de hasznos lehet egy igényérvényesítés során. Ha a vevő tudja, hogy amennyiben a jármű esetleges hibája miatt, így az eladó szerződésszegése által neki biztosan, ésszerű kára fog keletkezni (pl. nem fogja tudni használni szállításra a járművet a javítás idején), akkor ezt is célszerű a szerződésbe belefoglalni. Ennek a hibás teljesítés miatti járulékos kártérítési igények miatt lehet a későbbiekben jelentősége.

Szerző: dr. Burján Zsuzsanna

Forrás: D.A.S. Jogeszervíz

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •