Ezért biztonságosabb, ha menetiránynak háttal ül a kicsi
Sokáig a vitatott kérdések közé tartozott, hogy a csecsemőket és a kisgyermekeket (azaz a 0-4 év közötti gyermekeket) a gépjárműben menetiránnyal szemben, vagy menetiránynak háttal biztonságosabb elhelyezni. Az évtizedforduló idején általánosnak tekintett európai szabályozások szerint a legkisebbeket, azaz a 9 kg alatti gyermekeket a menetiránynak megfelelően kellett a gyermekbiztonsági rendszerbe ültetni. Az elmúlt évekig ezt a gyakorlatot követte az európai országok többsége. Ezzel szemben szakértői vizsgálatok támasztják alá, hogy közúti baleset esetén a kisgyermekek menetiránynak háttal ülve vannak a legnagyobb biztonságban, mert az ütközéskor fellépő, az emberi testet érő energiát a gyermekek gerince képes a legkisebb károsodással elvezetni.
Svéd vizsgálatok mutatták ki, hogy az 50 km/h, vagy azt meghaladó ütközési sebesség mind a biztosítatlan, mind pedig a menetiránnyal szemben elhelyezett gyermekbiztonsági rendszerben történő szállításkor halálos lehet a csecsemők és a kisgyermekek számára! A fej baleset során bekövetkező hirtelen előrelendülése ugyanis rendkívül veszélyes a 4 év alatti gyermekek esetében. Frontális baleset esetén az övek stabilan tartják ugyan a rögzített gyermeket, de a fej rendkívül intenzíven lendül előre, a vége pedig súlyos gerincvelő és egyéb sérülés lehet. Az „ostorcsapás” effektus következtében a fej hátrahanyatlik, és a visszaütődéskor leggyakrabban a fej és a váll sérülhet meg, ha a gyerek az autóban menetiránynak szemben ül.
A Volvo autógyár vizsgálatainak nyomán az Európai Bizottság is elismerte a kisgyermekek menetiránynak háttal történő szállításának magasabb szintű védettségét. Az európai országok megkezdték az érintett KRESZ szabályok megfelelő átírását.
Anyósülés: tiltott terület?
Gyakori kérdésként szokott még felmerülni, hogy a gyerek az autóban ülhet-e az anyósülésen. Korábbi cikkünkben mi is foglalkoztunk ezzel a kérdéssel, és összefoglaltuk a jobb első ülésen való utazás szabályait is. Eszerint bár hátul nagyobb biztonságban vannak a gyerekek, az első ülésen is ülhetnek integrált, illetve nem integrált (picik és nagyobbak számára kialakított) gyerekülésben, vagy ülésmagasítón, a rögzítés már említett előírásait figyelembe véve. 150 cm feletti gyerek esetében az első ülésen való utazáshoz nincs szükség kiegészítő ülésre, csupán a biztonsági öv használatára.