Kezdőlap Style&Trend Psziché Félsz a vezetéstől? 5+1 tippünk segít, hogy legyőzd a félelmedet!

Félsz a vezetéstől? 5+1 tippünk segít, hogy legyőzd a félelmedet!

Fotó: Freepik.com

Végre megvan a jogsi, irány a nagyvilág! Alig várod az első szabadon megtett kilométereket az anyósülésen ülő oktató és a T-betűs tanulóautó nélkül. A valóságban viszont hamar elillan a bátorságod, amikor hirtelen ott ülsz a kormány mögött egyedül, minden segítség nélkül. Itt a perc, amit várva vártál, de az extázis helyett elönt a pánik, akár évekre. Semmi gond, mutatjuk mit tehetsz, ha félsz a vezetéstől! Ezt se hagyd ki: Isabelle egy különös fóbia miatt 30 éve képtelen jogsit szerezni

1. Rá kell jönnöd, hogy miért félsz!

Van, akinek tényleg nagyon erős szorongást tud okozni az önálló vezetéstől való félelem. Mások egyszerűen csak a tapasztalatlanságból eredő bizonytalanság miatt nem mernek kormányhoz ülni. Megint mások egy bizonyos szituációtól – pl. parkolás, forgalmas úton való sávváltás, stb. – félnek. Van, aki nem is saját magától, hanem a többi vezetőtől tart. Tisztázd magadban, hogy nálad mi a valódi ok és ezt követően készíts magadban egy tervet, konkrét célokkal. Mikor, mennyit és hogyan fogsz vezetni, hogy legyőzd a félelmeidet!

A kezdeti pánik természetes, de leküzdhető (fotó: Pexels)

Nyugi, pszichológusok szerint még a legerősebb vezetési szorongás is feloldható. Sokat segíthet ilyen esetben akár a szimulátoros gyakorlás is, ami nagyon hasonló élményt ad, mint a valódi vezetés és segíthet legyőzni a félelmeket. Speciális helyzeteket gyakorolni pedig külön tréningeken is van lehetőség.

2. Félsz a vezetéstől? Nem ciki plusz órákat venni!

Nem ciki plusz órákat venni, ha egy figyelmes oktató mellett, egy pluszpedálos autóban nagyobb biztonságban érzed magad az elején, mint rögtön önállóan a forgalomban. Akkor sem ciki, ha sok-sok évet kihagytál. Én közel tíz évig nem vezettem a jogsi megszerzése után, főleg nem nagyvárosban. Vettem körülbelül húsz órát, ami elég lökést adott ahhoz, hogy újra egyedül is be merjek ülni a volán mögé. És mi lett belőle? Örök szerelem, imádok vezetni! Tipp: Piros, fehér vagy zöld? Mutatjuk, mit árul el rólad az autód színe

Tippjeink a következő oldalon folytatódnak.

3. Gyakorolni, gyakorolni, gyakorolni!

Ha a parkolás a mumusod, válassz egyre szűkebb helyeket gyakorláskor (fotó: Pexels)

A jogsi megszerzésekor a forgalomban levezetett sok-sok óra valóban csak arra elég, hogy megtanuljunk vezetni. Így bármilyen közhelyes, tényleg a gyakorlás a legfontosabb. Arra kell rájönnöd, hogy neked ez hogy megy a legkönnyebben. Tűzz ki konkrét feladatokat magad elé és valóban teljesítsd azokat. Eleinte gyakorolj forgalom nélküli helyen, aztán fokozatosan kisebb, majd nagyobb forgalomban. Meglátod, nem lesz több félsz a vezetéstől!

4. Egyedül vagy tapasztalt vezető mellett?

Sok kezdő vezető gyorsabban legyőzi a félelmeit egyedül (fotó: Pexels)

Azt is el kell döntened, hogy egyedül vagy társsal indulsz útnak. Ne másokra hallgass, csakis saját magadra. Van, akinek könnyebb egyedül, magabiztosabban dönt, ha nincs körülötte más. Sokan vezetéskor még a jó tanácsot is könnyen kritikának veszik.

Van, akinek viszont kell a megerősítés és pont attól érzi magát biztonságban, ha tapasztalt sofőr mellett gyakorol. Ez persze csak akkor hasznos, ha az adott személy nem gondolja túl a szerepét, elég türelmes, elfogadja hogy most nem ő ül a kormánynál. Ha építő jellegű tanácsokat ad, akkor főnyeremény! Gondold végig, te melyik típusba tartozol. Ha félsz a vezetéstől, sokat segíthet egy utastárs az anyósülésen. Persze csak akkor, ha nem megy közben az idegeidre! Ezt olvastad már? Autópálya-fóbia: pár egyszerű trükk, és úrrá lehetsz rajta!

Lapozz, és két újabb tippel segítünk, hogy profi sofőr váljon belőled!

5. „T” betű – kell vagy nem?

Fotó: tanulovezeto.eu

Sajnos bármilyen rosszul is hangzik, a „T” betűs autókkal szemben sok gyakorlott vezető előítéletes. Sőt, jóval gyorsabban nyúlnak a dudához, a frászt hozva ezzel a kezdő vezetőre. Elfelejtik, hogy ők honnan indultak és hogy a tanulóvezető nem szerencsétlen, csak tapasztalatlan. Erre lélekben mindenképpen érdemes felkészülni. A klasszikus kék-fehér „T” betű helyett választhatsz valamilyen viccesebb kiírást. Döntsd el azt is előre, meddig hagyod kint az autón. Ez téged is motivál!

+1. Lerántjuk a leplet a mumusokról

Sokan az autópályás vezetéstől tartanak a leginkább, ez az utolsó, amit bevállalnak kezdő vezetőként. Pedig egyáltalán nem kell tartani tőle, a szélső sávban lassabban is lehet haladni – azért a forgalom ritmusát vegyük fel – és sokkal kevesebb megoldandó szituációval kell számolni. Sok tapasztalt vezető pont a monotonitása miatt hajlamos kicsit lazábban venni az autópályákra vonatkozó szabályokat. Nem azt mondjuk, hogy amint kiszállsz a tanulóautóból, azonnal irány a pálya, de halogatni is teljesen felesleges.

Eleinte este helyett inkább nappal indulj útnak (fotó: Pixabay)

A másik mumus az esti, éjszakai vezetés. Nem újdonság, valóban nehezebb sötétben vezetni, bár sokan kifejezetten szeretik. Kezdő sofőrként azonban tényleg nappal kezdd a gyakorlást, sokkal magabiztosabb leszelés előbb szerzelpozitív élményeket, mintha rögtön nehezített körülmények között vágnál bele. Ugyanez igaz esőre, ködre. Ha amúgy is félsz, először tiszta időjárási viszonyok között ülj a kormány mögé. Azért a vakító napfénnyel is érdemes vigyázni, sokszor nehezíti a közlekedést. Napszemüveget mindenképpen tarts elérhető közelségben!

Ajánló: