Kezdőlap Autók DMB Kisokos Ne félj a sötétségtől! 5+1 tipp, hogy jobban menjen az éjszakai vezetés

Ne félj a sötétségtől! 5+1 tipp, hogy jobban menjen az éjszakai vezetés

(Fotó: senivpetro/Freepik)

„Induljunk időben, nem szeretek sötétben vezetni!” Ugye, te is hallottad már ezt a mondatot? Esetleg pont tőled idéztünk? A sötétedés utáni vezetés sokaknak okoz problémát, ami nem csoda, hiszen a csökkent látási viszonyok még a legtapasztaltabb sofőröktől is extra figyelmet követelnek. Mivel egy ideig még igen korán sötétedik, a Mio hasznos tippekkel és éjszakai üzemmóddal ellátott autós kamerákkal segít, hogy akkor is biztonságban érezd magad a volán mögött, ha már lement a nap.

1. Ügyelj a fényszórók helyes használatára

Elsődleges fegyvered a sötéttel szemben a fény, ezért fontos, hogy a fényszórók megfelelő állapotban legyenek: optimális izzók, jól beállított fényirány, tiszta lámpák és irányjelzők.

Az újabb Suzuki modelleknél a fényszórók ki- és bekapcsolását a külső fény erőssége határozza meg

A rendszeres ellenőrzés elengedhetetlen, hiba esetén ugyanis nem csak balesetveszélyes, de büntetést is kaphatsz. Az állapotfelmérés mellett a helyes használatra is figyelni kell: éjszaka, lakott területen kívül használd a távolsági fényszórókat, de szembejövő autó vagy az előtted lévő utolérése esetén azonnal kapcsold le! Ez egy egyszerű és fontos szabály, sokan mégis elfelejtik alkalmazni. Az elhomályosodott fényszórókat egy nagyszerű otthoni trükkel varázsolhatod újjá, kattints ide a részletekért!

2. Tudd, hova kell nézni

Természetes, hogy elsősorban az utat kell figyelni, de fontos, hogy soha ne nézz a szembejövő jármű fényszórójába! A nagy erősségű, pillanatnyi fény ugyanis átmenetileg ronthatja a látást, és elveszítheted a kontrollt. Közeledő autó esetén tekintetedet az út szélét jelző fehér vonalra érdemes irányítani, és ezt követni, amíg a jármű elhalad melletted.

Az éjszakai vezetési tippek listája a következő oldalon is folytatódik.

3. Figyelj az állatokra

(Fotó: Goran Horvat/Pixabay)

Sötétedés után, különösen lakott területen kívül, a vidéki utakon gyakoriak a semmiből előbukkanó állatok. Az ütközés a vadban és a járműben is komoly károkat okozhat, ezért mindig készülj fel egy esetleges találkozásra. A távolsági fényszóróval észreveheted az állat „világító” szempárját, ha pedig lassabban haladsz, könnyebben megállhatsz, ezzel elkerülve a balesetet. Emellett, figyelj oda az út mellett világítás nélkül közlekedő gyalogosokra és kerékpárosokra is! Ez is érdekelhet: Vigyázat, szarvasveszély! Mi a teendő, ha az úttestre kerülnek?

4. Ne vedd félvállról a fáradtságot

A fáradtság jeleit nem szabad figyelmen kívül hagyni, hiszen ez a balesetek jelentős részének okozója. A kialvatlanság, kimerültség nappal is veszélyes lehet, nemhogy éjszaka, amikor a bioritmusodnak egy új helyzethez kell alkalmazkodnia. A sötétedés utáni vezetés mostantól még biztonságosabb lehet egy fedélzeti kamerával. Bizonyos fedélzeti kamerák például már fáradtság-figyelmeztető rendszerrel is el vannak látva annak érdekében, hogy csökkentsék az ebből eredő balesetek esélyét. Amikor a rendszer jelez, mindenképp érdemes megállni és felfrissíteni magadat, akár aludni pár órát, hogy az út hátralévő részén is összpontosítani tudjál.

Az éjszakai vezetési tippek listája a következő oldalon is folytatódik.

5. Vizsgáltasd meg a szemedet

(Fotó: Freepik)

Az autóbalesetek minimalizálása érdekében fontos, hogy ne csak járműved legyen megfelelő állapotban, hanem te is. Az évek előrehaladtával egyre nagyobb az esély arra, hogy romlik a szemed, sőt, egyesek kifejezetten a sötétben tapasztalnak látási problémákat. A tökéletes látás nélkülözhetetlen a vezetéshez, ezért érdemes a szemedet is rendszeresen ellenőriztetni!

+1. A sötétedés utáni vezetés biztonságosabb, ha van veled egy megbízható szemtanú

Manapság szerencsére profi autós eszközök is rendelkezésedre állnak a biztonságos vezetéshez. A Mio-nak köszönhetően a fedélzeti kamerák nyújtotta előnyökre nem csak nappal, de sötétben is számíthatsz. A váratlan helyzetek és a csökkent látásviszonyok miatt a vezetés fokozott veszéllyel járhat sötétedés után. Ha baleset történne, jól jönnek a kamerával készített felvételek, így használható bizonyíték lesz arról, ki volt a felelős.