Kezdőlap Autók DMB Kisokos Hogyan vigyázzunk a biciklisekre az utakon?

Hogyan vigyázzunk a biciklisekre az utakon?

fotó: Pixabay/NeiFo

Egyre többen választják a kétkerekű járműveket az autózás helyett. Azonban nem minden város rendelkezik megfelelő mennyiségű bicikliúttal, így sok bringás az autók között tud csak tekerni. Ráadásul a biciklisek az utakon gyakran rutintalanok – ez sok robogósra és motorosra is igaz -, így autósként nagyon résen kell lennünk, hogy elkerüljük a baleseteket. Összegyűjtöttük, mikre kell odafigyelnünk autóvezetőként.

Motorosok és biciklisek az utakon: ezek a legfőbb veszélyforrások

  • A két keréken közlekedők nagy része a felezővonalhoz közel szeret haladni, és persze ott van még az autók közötti lavírozás is. Méretükből adódóan sokkal nehezebb észrevenni őket és gyorsabban tudnak irányt váltani, mint az autósok. Sávon belüli mozgásoknál is nézzünk bele a visszapillantó tükrökbe, így meggyőződhetünk arról, hogy nincs-e mellettünk motoros vagy biciklis.
  • A biciklisek mozgása sokszor kiszámíthatatlan, általában nincs visszapillantó tükrük sem, így könnyen balesetveszélyes helyzetbe kerülhetnek.
  • A motor jobban gyorsul és lassul, mint egy autó, ezért ne tapadjunk rá a motorosra, mert ha hirtelen fékez vagy megáll, az autóval már nem biztos, hogy biztonságosan le tudunk fékezni mögötte.
  • Ha nincs nagy forgalom, hajlamosak vagyunk a gyors sávváltásokra. Még ha bele is nézünk ilyenkor a visszapillantó tükörbe, a motorosok gyakran a tükör holtterébe kerülnek, ezért sávváltások alkalmával mindig jól nézzük körül. Ha nem figyelünk eléggé, könnyen elsodorhatjuk őket.
  • Balos kanyarok esetében, ha gyorsabban megyünk, és nincs forgalom, a lassítás mellőzésével gyakran átsodródhatunk a szembejövők sávjába. Azonban ha hirtelen feltűnik szemben egy két keréken haladó, akinek emiatt már csak kevés helye van a saját sávjában, máris megvan a frontális balesetveszélyes helyzet.
A biciklisek mozgása sokszor kiszámíthatatlan; fotó: Pexels/Daria Obymaha

Legyünk türelmesek, előzékenyek!

Ha esetleg idegesítene minket a pirosnál állva, hogy lavírozik mellettünk a két keréken haladó, jusson eszünkbe: legálisan használhatja a buszsávot, valamint a pirosnál a vonalig előregurulhat a kocsisorok között. Ha nagyobb kocsisor van és látjuk, hogy mindenki félre húzódik, mi is kövessük a példájukat. Ne álljuk el az utat szánt szándékkal, hogy a motorosok és biciklisek az utakon ne férjenek el mellettünk. Az is nagyon fontos, hogy a balesetmentes közlekedés érdekében próbáljunk türelmesek és előzékenyebbek maradni velük szemben. A „már csak azért sem” hozzáállásnak sokszor baleset lesz a vége.

Extra odafigyeléssel a balesetmentes közlekedésért

A motoros és biciklis személyi sérülések kockázata sajnos átlagon felül van, mivel a két keréken közlekedőket nem védi semmilyen passzív biztonsági eszköz, míg ütközés esetén az autóban gyakran nem történik személyi sérülés, csak a járműben lesz kár. Az autósok extra odafigyeléssel és türelemmel segíthetik őket, és megóvhatják a közlekedés összes résztvevőjét egy súlyosabb kimenetelű balesettől.

Autósként figyelnünk kell a közlekedés többi résztvevőjére is, különösen most, hogy elkezdődött az iskola, és a csúcsforgalomban újra megjelentek a fiatalok. Számítsunk rá, hogy a szünidőről visszatérő iskolások figyelme még elkalandozhat, ezért nekünk is jobban oda kell figyelnünk.

Ha pedig úgy érzed, hogy jól ismered a KRESZ-t és vezetni is nagyon  jól tudsz, sőt az egész család megállja a helyét a biztonságos közlekedés terén, akkor jövőre nektek is ott a helyetek a Közlekedik a család elnevezésű országos vetélkedőn.

Forrás: Europcar