Kezdőlap Autók DMB Kisokos Behajtani tilos, vagy mégsem? Büntetés lehet a vége, ha rosszul döntesz

Behajtani tilos, vagy mégsem? Büntetés lehet a vége, ha rosszul döntesz

(freepik.com)

Talán az egyik legrugalmasabban értelmezett KRESZ tábla az autós társadalomban a „Behajtani tilos – kivéve célforgalom” tábla. Sokan vélik úgy, hogyha úticéljuk nem is a korlátozással érintett szakaszon van, de az azon való áthaladás a leggyorsabb útvonal, akkor használhatják az érintett útszakaszt. Pedig ez sajnos koránt sincs így.

A behajtani tilos táblák bonyolult világa

A behajtani tilos tábláknak igen sok variációja létezik. Van amelyik az adott útszakaszra csak az egyik irányból történő behajtást tiltja. Akad azonban olyan is, amelyik mindkét irányból megtiltja a gépjármű számára az útszakaszra történő behajtást. Ezen kívül vannak olyan behajtani tilos táblák is, amelyek csak bizonyos súly, vagy méret felett tiltják a behajtást. A behajtani tilos táblához kapcsolódó kiegészítő táblák azonban bizonyos engedményeket tehetnek meghatározott időszakokban, illetve például a célforgalom számára.

Vajon vannak kivételek a behajtani tilos tábla esetében?

A behajtani tilos jelzőtábla alatti „Kivéve célforgalom” kiegészítő tábla azonban felvet néhány értelmezési kérdést. Maga a KRESZ csak annyit mond ki, hogy a tilalom nem vonatkozik arra a járműre, melynek úti célja a táblával megjelölt úton vagy övezetben van. Valljuk be, ez azért egy elég szűkszavú magyarázat a jogszabály részéről. Az bizonyos, hogy magát az áthaladást ez a definíció tiltja, hiszen az úti cél kifejezés feltételezi, hogy a gépjármű vezetője az adott útszakaszon meg fog állni, oda igyekszik. Nem érdemes tehát ezeket az útszakaszokat pusztán a rövidítés, időnyerés vagy a dugó elkerülése érdekében használni.

A gyakorlat egységes abban, hogy az úti cél megállást, sőt a gépjármű elhagyását jelenti. Ha tehát a rendőrhatóság észleli, hogy az érintett útszakaszon csak keresztül hajtottunk, úgy jogosan bírságolnak meg. Az viszont kétségtelen, hogy amennyiben lakóhelyünk található az érintett útszakaszon, oda érkezünk vendégségbe, szállítási, rakodási céllal kell oda behajtanunk, vagy éppen hivatalos ügyintézés miatt kell az útszakaszt használnunk, úgy van olyan igazolható cél, ami miatt ezt megtehetjük. Bár a KRESZ szűkszavú definíciója rugalmas értelmezésre ad lehetőséget, egy esetleges bírsággal szembeni jogorvoslat tapasztalatunk szerint akkor lehet sikeres, hogyha a cél igazolható okiratokkal vagy tanúkkal.

A következő oldalon kiderül, hogy mit jelent a “Lakó-pihenő övezet” tábla.

A Lakó-pihenő övezet misztériuma

Sokan nem tudják értelmezni, hogy mikor lehet behajtani az alábbi táblával jelzett területre

Kevesen tudják, de a „Lakó-pihenő övezet” jelzőtábla is egyfajta behajtási tilalmat jelent. Az ilyen jellegű övezetbe ugyanis csak a következő járművek hajthatnak be:

  • kerékpár,
  • az ott lakókat vagy az oda látogatókat szállító személygépkocsi, a személygépkocsi kivételével a legfeljebb 3500 kg megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, a betegszállító gépjármű, motorkerékpár, a motoros tricikli és ezekhez kapcsolt pótkocsi, segédmotoros kerékpár, állati erővel vont jármű és kézikocsi, a kommunális szemét szállítására szolgáló jármű, továbbá az oda áruszállítást végző legfeljebb 3500 kg megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsi,
  • az ott lakók és oda költözők költöztetését végző tehergépkocsi,
  • az oda látogatókat szállító autóbusz,
  • az oda építő- és tüzelőanyagot szállító tehergépkocsi és hozzákapcsolt pótkocsi,
  • az út- és közmű építésére vagy fenntartására, köztisztasági, rendvédelmi, betegszállítási, közegészségügyi feladat, illetőleg postai gyűjtő- és kézbesítő szolgálat ellátására szolgáló jármű, ha ez feladata ellátása érdekében elkerülhetetlen, valamint
  • a mozgáskorlátozott személy által vezetett vagy az őt szállító jármű és annak vezetője.

Ezen jelzőtáblák esetében tehát mindig érdemes mérlegelnünk, hogy valóban tudjuk-e igazolni úti célunkat, illetve a lakó-pihenő övezetbe jogosultak vagyunk-e behajtani. A szabályok megszegése esetén sajnos számolnunk kell akár a bírsággal is, így pusztán kényelmi szempontból nem éri meg ezen útszakaszokat használni.

További cikkeink is érdekelhetnek, szemezgess bátran közülük: